Szereplők:
Boda Ferkó
Simeon Tamás
Opál Berci
Mátis Zoli
Csuka Gyuri
Spitzer Marci
Boda János, bányász
Boda néni
Boda Gáspár, Ferkó nagyapja, egykori negyvennyolcas honvéd
Viola, Simeon Tamás nővére
András bácsi, Tamás sógora
Dénes bácsi, Opál Berci nagybátyja
Mátis apja, járásbírósági elnök
Spitzer Vali
Kapusa tanár úr, latintanár, a hat jó barát osztályfőnöke
Lovcsányi bácsi, csősz
Igali Nagy Balázs főhadnagy
Sugár Tóni, borkereskedő fia
Sekk Benedek, számtantanár
Hanka, Mátisék kis tót szolgálója
Tekla, a Zöldbéka vendéglő táncosnője
Nyulai, harmadikos gimnazista
Tatay Sándor: Puskák és galambok olvasónapló
A történet, amely 1919-ben veszi kezdetét, középpontjában néhány kamasz fiú áll, akik egy dunántúli kisvárosban élnek. A bonyolult politikai helyzetet ők maguk sem igazán értik.
A csoport egyik tagját, Boda Ferkót politikai indokok miatt kizárták a gimnáziumból, így nem folytathatta tanulmányait, noha ő volt osztálya legjobb tanulója. Az iskolából való kizárását kommunista érzelmeket valló és már egy ideje bujkáló apja miatt rendelték el. Ferkó öt barátja igazságtalannak érezte a döntést, ezért úgy döntöttek, segítenek neki. Kölcsönadtak neki könyveket, füzeteket vásároltak számára, és elhatározták, hogy együtt fognak tanulni a Ferkó család házában. A baráti kört egy közös titok is összetartja: egy évvel ezelőtt összegyűjtöttek néhány puska hadfelszerelést az otthon térő honvédektől. Ezeket a fegyvereket gondosan elrejtették, azonban azóta katonai szükségállapotot hirdettek, a csendőrök mindenütt fegyverek után kutattak, így a fiúknak sürgősen meg kellett szabadulniuk a fegyverektől, hogy elkerüljék a bajt saját maguk és családjaik számára.
Valaki hiányzik
Csuka Gyuri a gimnázium II/B osztályában az első padot kapta meg.
Lyukas óra
Öt diák sündisznó nyomába szegődött, de a sziklák között Boda Ferkóval találkoztak.
Fegyverek az árokban
1918 nyarán a világháborúból visszatérő katonák eldobálták fegyvereiket. A fiúk három puskát elrejtettek Ferkóéknál a galambházban még az előző nyáron.
Pofonok a lugasban
„Mi a kommunizmus?” – erre a kérdésre Viola és András bácsi kitérő választ adott Tamásnak, Mátis Zoli viszont pofonokat kapott az apjától.
Egy kalap pénz
Mátis Zoli ötlete alapján pénzt gyűjtöttek, hogy Ferkónak füzeteket és egyéb tanszereket szerezzenek. Tamás kapta a feladatot, hogy beszéljen a fiúval terveikről: tanuljon velük együtt a második osztályban, talán később magánúton is leteheti a vizsgákat.
A szilváskert
Miközben Boda néni megvarrta Lovcsányi bácsi, a csősz ruháját, a fiúk engedéllyel szilvát szedhettek a birtokhoz tartozó kertben. Bodáéknál Opál Berci átnyújtott egy újságpapírba csomagolt csomagot, amelyben kék papírba kötött könyvek és vadonatúj füzetek lapultak. Ferkó eleinte meglepődött, majd hangosan sírni kezdett, Gáspár bácsi pedig könnyeit törölte.
A kulcs
A fiúk azt tervezték, hogy a fegyvereket Bodáéktól elviszik Spitzerék omladozó pinceházába. Az épület bejáratának ősrégi kulcsáról mintát vettek, amelyről Opál Berci Tamás segítségével készített másolatot.
A pince
A pinceház alapos bejárása közben a fiúk egy barlangra bukkantak, amelynek végén egy mély kút tárult fel előttük. Elhatározták, hogy ide rejtik el a három puskát, de az üreg mélységének vizsgálata közben baleset történt: Mátis Zoli véletlenül az óráját ejtette a kútba.
A csendőr
Az esti puskák elszállítása során a fiúk egy járőröző csendőrrel és egy nemzetőrrel futottak össze, akik megállították őket. Mivel a gimnazisták Bodáék galambházát szállították, amelyben a fegyverek és galambok is voltak, azt állították, hogy Opál Berci nagybátyja vásárolta meg a tibeti bukfencgalambokat és éppen hozzá vittek. A csendőr utánajárni indult a dolognak, közben azonban Berci és Tamás megszöktek az „őrizetből” és értesítették az esetről Dénes bácsit. A férfi kiállt a fiatalok mellett, de másnap részletesebb magyarázatot követelt tőlük. A puskák végül a pinceház mély kútjába kerültek, de a galambok a pakolás során kiszöktek és a helyszínen rekedtek.
Új szövetségesünk
Másnapra Boda Ferkóéknál ismét felbukkantak a galambok, ami arra utalt, hogy a barlangnak valahol lehet egy másik kijárata. A fiúk újra összeszerelték a galambházat a dúcon, ezután Tamás és Berci Dénes bácsihoz látogattak. A férfi kifaggatta őket az eseményekről, de nem mutatott haragot, sőt segítségét ajánlotta fel. Azt javasolta, hogy Ferkót használják közvetítőként, hogy Boda János bácsi külföldre menekülhessen.
A másik kijárat
A fiúk haditervet dolgoztak ki, hogy kiderítsék, hogyan menekülhettek meg a galambok a szárazkútból. Elhatározták, hogy elkapják Mancit, a Római-parkban úszkáló egyik hattyút, elviszik a pinceházhoz, és leeresztik a nemrég felfedezett kútba. Azt feltételezték, hogy a barlang másik kijárata a jégveremnél lehet, és itt fog majd előkerülni a jellegzetes madár.
Találkozás az erdőben
A II. bések a gimnázium többi osztályával együtt kirándultak a Turulmadárhoz. Tamás és Berci, megelégelve Sekk Benedek úr elnyújtott előadását, félrevonultak az erdőben, ahol véletlenül összefutottak a szatyrot cipelő Ferkóval. A fiúk próbálták kideríteni, hogy mit gondolhatnak Feriék Dénes bácsi tervéről, de nem jártak sikerrel.
A hattyúpróba
Egy héttel később este Gyurkáék ellopák Mancit a tóból, és Tamás segítségével a madár hamarosan a szárazkútba került. A fiúk a jégveremnél vártak a hattyúra, de az nem jelent meg ott. Másnap a tóban találták meg, ahogy vidáman úszkált a többi hattyú között. A következő lépés egy hosszú, keskeny létra beszerzése volt, amelyet a mélységbe ereszthetnek, hogy maguk ereszkedjenek le rajta, és felfedezzék a barlangot.
A barlang
Egy fontos labdarúgó-mérkőzés helyett a fiúk úgy döntöttek, felfedezik a titokzatos barlangot. A feltárás után, amikor már bejárták a barlang különböző részeit, kisorsolták, hogy melyik részt melyikük neve alapján nevezzék el:
- Bejárat és környéke: Csuka-csarnok
- Szárazkút: Mátis-kút
- Aulába vezető alagút: Simeon-folyosó
- Pataktól az áldozókőig: Spitzer-alagút
- Vízfolyás: Boda-patak
- Föld alatti tó: Opál-tó
- Aula: Klapka-terem
Mivel a fiúk a barlangban egy macskakoponyát is találtak, innentől kezdve magukat Tigris törzsnek nevezték.
Összeesküvés
Tamásnál gyűlt össze a csapat tanulni, amikor Mátis Zoli javaslatára úgy döntöttek, hogy megleckéztetik Igali Nagy Balázst, a főhadnagyot. Ez a férfi volt az, aki mint katonatiszt, 1919-ben parancsolt tüzet a tüntető bányászokra. Egy alkalommal, amikor Kapusa tanár úr Simeonéknál vendégeskedett, találkozott a tanuló fiúkkal. A tanár észrevette, hogy Boda Ferkó és barátai együtt tanulnak, megvizsgálta a fiú füzeteit, és egy későbbi időpontban megbeszélésre hívta a kicsapott diákot.
Mennyből az áldás
Igali Nagy Balázs vívóleckékből és egyéb tevékenységekből tartotta fenn magát, miután már nem szolgált a hadseregben a tragikus események után. Az alkohol iránti szeretete miatt gyakran részegen döcögött haza az edzésekről. A fiúk egy iszapos, posványos vízzel teli vödröt szereltek fel az ajtaja fölé, amely a korábbi főhadnagy fejére borult, amikor belépett a kapuján. A férfi dühében elkezdett kiabálni, majd a rejtőzködő fiúk megdöbbenésére és riadalmára lövöldözni kezdett a pisztolyával.
Hír a bujdosókról
A barlangban felfedezett hatalmas hordó rejtélye megoldódott: nem puskaport, hanem régi bort rejtett. Ferkó felfedte egy titkot, miszerint édesapja a szénégetőknél talált menedéket az erdő mélyében. A fiú aggódott, mert ha a szénégetők télen visszatérnek a városba, kérdéses, mi lesz édesapjával és a vele bujkáló két társával a hegyekben. A hat jó barát úgy döntött, hogy az ízletes óbort eljuttatják Boda bácsiékhoz.
A mi osztályfőnökünk
Elérkezett a nap, amikor Kapusa tanár úr magához hívta Ferkót a lakására. A diák barátai izgatottan várták, mi történik majd. A pedagógus átvizsgálta a fiút a tanultakból, és elégedetten konstatálta, hogy Ferkó kiválóan elsajátította az idei tananyagot. Megígérte, hogy tesz érte valamit. Közben Mátis Zolit váratlanul hazahívták az édesapja a latinóráról.
Szerencsétlen ellenségünk
Tamás sógora gyakran fogadta vendégül lakásukban Igali Nagy Balázst, az egykori katonatisztet, ahol legtöbbször teázás helyett inkább rumozás folyt. Egy alkalommal Tamás véletlenül meghallott egy beszélgetést, amelyből kiderült, hogyan élte meg a főhadnagy a sztrájkolókra lövöldözés utáni eseményeket és a rá nehezedő bűnbak szerepet. A gimnazista lelkiismeret-furdalást érzett a férfi nemrég történt megaláztatása miatt. Ugyanakkor félelem is fogta el, mert a vívómester bosszúval fenyegetőzött, és utalt arra, hogy folyik nyomozás az ügyben.
A dunai hajós
Tamás a korábbi este eseményeiről beszélt Bercinek, aki szintén új információkkal szolgált. Dénes bácsi és a pozsonyi nagybácsi sakkozás közben azt tervezték, hogyan menekíthetnék ki az országból Boda bácsiékat. A terv szerint ez hajón történne, de előbb még ki kellene deríteniük, hogy hol bújnak meg az üldözöttek. A fiúk eldöntötték, hogy felfedik az erdei rejtekhelyet a két Opál-rokon előtt.
Hanka
Mátis Zolit már két napja nem látták sem az iskolában, sem a városban. A fiú szobafogságba került, mivel a cipésznél átvenni kívánt, frissen talpalt cipőjének egyik párját ott hagyta azon a helyen, ahol Igali Nagy Balázst megszégyenítették. A lábbelit a csendőrök találták meg. A járásbírósági elnök otthon kérdezgette fiát arról, hogy lehet-e köze a történtekhez. Mátis titkos bebörtönzésének történetéről Tamás akkor értesült, amikor a városban sétálva beszélgetett Mátisék kis szlovák szolgálólányával, Hankával.
Moziszkeccs
Az egész város izgalomban élt, mivel a „Jön a rozson át” című darabot adták elő a fővárosi színészek. A diákok csak osztályfőnöki engedéllyel mehettek volna a színházba, így Tamás otthon maradt és egy indiános könyvet olvasott, amikor Mátis Zoli megjelent az ablakuk alatt. Zoli sírva bevallotta Tamásnak, hogy nem bírta ki a vallatást, és elárulta apjának a bujdosók tartózkodási helyét, de a barlangot nem említette. A járásbírósági elnök fia azt mondta, tóba akarja vetni magát, de barátja lebeszélte erről, hazakísérte, és Hanka gondjaira bízta. Ezután Opálékhoz sietett, elmesélve, hogy bajban vannak. A barlang is szóba került, és Dénes bácsi megígérte, hogy segíteni fog nekik.
Távirat
A másnapi énekórán, amelyre épphogy beért Tamás, egy táviratot kapott – cédulán – Opál Bercitől.
EGEESZ EEJEL NEM ALUDTAM STOP
A BUJDOSOOK A BARLANGBAN STOP
KORAABBAN KELJ AALOMSZUSZEEK STOP
NINCS MAAR BAJBAN MAATIS ZOLI STOP
A hittanóra alatti lyukasórán a sziklánál találkoztak Ferkóval, aki Bercivel együtt elmesélte az este történteket a fiúknak. A bujdosók egyelőre a barlangban töltenek el pár napot, aztán külföldre szöktetik őket.
Vali
A következő napokban a fiúk nagy hangsúlyt helyeztek a tanulásra, és a feleletek során a tanárok csodálkoztak rá a teljesítményükre, még Csuka Gyuri is nagyot alkotott. Tamás Viola és a sógora beszélgetéséből értesült arról, hogy Kapusa tanár úr intézkedett, és Boda Ferkó Pesten folytathatja tanulmányait magántanulóként. Spitzer Marci eldöntötte, hogy megakadályozza nővére házasságát Sugár Tónival. Sugárék a pinceházat kérték hozományul, ezt a fiúk nem hagyhatták szó nélkül. Amikor Tamás és Marci lekövették Tónit, kiderült, hogy a férfinek szeretője van, és valójában nem is szereti Valit. Marci, noha egy hatalmas pofon árán, de végül elérte, hogy a házasság ne jöjjön létre.
A guruló bódé
Beköszöntött az a téli nap, amikor a barlangban rejtőzködők elindultak. Berci és Ferkó azt a feladatot kapták, hogy az áldozókő alatti kijáratig vezessék a férfiakat. A három bujdosót egy zárt bútorszállító kocsi vitte el a Római-parkból. A fiúk a város szélén, a Komárom felé vezető úton lévő hídnál várták a jármű megjelenését, hogy meggyőződjenek róla, a menekültek biztonságban hagyták el a várost. A végtelen hómezőkön át a bódénak látszó jármű egyre távolodott tőlük, egyre kisebb lett, míg végül eltűnt a nagy fehérségben.
Tatay Sándor: Puskák és galambok olvasónapló
Olvasónaplóm:
- Olvasónaplók
- 1-2. osztályos kötelező olvasmányok
- 3-4. osztályos kötelező olvasmányok
- 5. osztályos kötelező olvasmányok
- 6. osztályos kötelező olvasmányok
- 7. osztályos kötelező olvasmányok
- 8. osztályos kötelező olvasmányok
- 9. osztályos kötelező olvasmányok
- 10. osztályos kötelező olvasmányok
- 11. osztályos kötelező olvasmányok
- 12. osztályos kötelező olvasmányok
- 1-4. osztály kötelező olvasmányok
- 5-8. osztály kötelező olvasmányok
- 9-12. osztály kötelező olvasmányok
- Ajánlott olvasmányok
- Elemzések – Verselemzések
- Versek gyerekeknek