1837–38-ban folytatásokban jelent meg Charles Dickens második regénye, amely máig a legnépszerűbb művei közé tartozik. A történet egyaránt szólt felnőttekhez és gyerekekhez, anélkül, hogy különböző verziók születtek volna. Dickens ezzel a regénnyel emelte új szintre a kor divatos városi rémtörténeteinek műfaját, amely a rablóbandák és csavargók világát mutatta be romantikus keretek között.
Az író azonban távol tartotta magát a melodramatikus túlzásoktól: a kalandos cselekmény ellenére is aprólékos realizmussal ábrázolta a 19. század eleji Anglia nyomorúságát, a gyermekmunka kegyetlenségeit, az árvaházak rideg világát és a lumpenproletariátus életét. A címszereplő kisfiú sorsa mélyen ágyazódik ebbe a közegbe, amely nemcsak környezetet, hanem a regény legfőbb feszültségforrását is adja: a védtelen gyermek és a kegyetlen világ küzdelmét.
A regény valódi értékeit és újszerűségét valószínűleg nem a gyermekolvasók fedezik fel, mégis ők azok, akik leginkább átérzik Olivér sorsát, és szívből aggódnak érte. Számukra talán nem is kell külön ajánlani a művet. A felnőtt olvasók azonban sokszor az elmúlt évtizedek rosszul sikerült, gyakran torzító film- és televíziós adaptációi miatt távolságtartóak lehetnek. Pedig épp nekik lenne érdemes újra kézbe venniük a könyvet.
Míg korábban Dickens regénye elsősorban érzelmes társadalomkritikája és mély humanizmusa miatt hatott, ma már inkább páratlan realizmusa, groteszk és abszurd elemei, valamint finom humorérzéke miatt tartjuk nagyra. Ezek a vonások teszik időtállóvá és a mai olvasók számára is izgalmassá a művet.
Charles Dickens: Twist Olivér olvasónapló
Twist Olivér egy meg nem nevezett város dologházában születik, mélyszegénységbe és kilátástalan helyzetbe. Az eredeti folytatásokban megjelent változat szerint a várost Mudfogként említik, amely körülbelül 70 mérföldre található Londontól északra – a leírás nagyjából a mai Northampton környékére utal. Olivér édesanyja a szülés során életét veszti, édesapjáról pedig semmit sem tudni, így a fiú árvaságra jut már születése pillanatában. A szegénytörvény rendelkezései alapján egy Mrs. Mann nevű nőhöz kerül nevelésre.
Olivér élete első kilenc évét Mrs. Mann felügyelete alatt tölti, ahol alig kap enni, és a kényelem fogalma ismeretlen számára. Kilencedik születésnapja környékén Bumble úr, az egyházfi, visszaviszi a dologházba, ahol kóctépés lesz a napi munkája. Az éhezés és a kimerítő, látástól vakulásig tartó munka továbbra is mindennapjai része marad.
Egy nap, az éhségtől gyötörten, társaival sorsot húznak: a vesztesnek a következő étkezés során ki kell állnia, és újabb adag zabkását kell kérnie. A szerencse Olivér ellen fordul, így vacsora után, tálját szorongatva, remegő léptekkel előáll, és kimondja a híressé vált mondatot: „Kérek még, felügyelő úr.”
Olivér vakmerősége óriási felháborodást kelt a dologház bizottságának jól táplált tagjai körében. Azonnal öt fontot ajánlanak annak, aki hajlandó inasként magához venni a fiút. Egy kéményseprő jelentkezik érte, de félelmetes és durva természete miatt Olivér kétségbeesetten könyörög, hogy ne kelljen vele mennie. Végül egy idős bizottsági tag megsajnálja, és megtagadja a szerződés aláírását.
Olivér végül Sowerberry úr, az egyházközség temetkezési vállalkozója mellé kerül, aki szelídebben bánik vele. Látva a fiú örökösen szomorú arckifejezését, gyermektemetéseken halottkísérőként alkalmazza. Azonban Sowerberry úr házassága feszült: felesége kimondottan ellenséges Olivérrel szemben, főként azért, mert a férje kedveli. A nő, amikor csak teheti, rosszul bánik a fiúval, és alig ad neki enni. Olivér helyzetét tovább rontja Noah Claypole, egy másik inas, aki állandóan gúnyolja és megalázza, miközben Charlotte, Sowerberryék szolgálója, Noah szövetségeseként szintén gyakran zaklatja a fiút.
Egy nap Noah durván sértegeti Olivér édesanyját, „közönséges, rosszféle cafatnak” nevezve őt. A megjegyzés annyira felbőszíti Olivért, hogy nem törődve semmivel, nekiesik a nála jóval nagyobb fiúnak. Az eset után Sowerberryné természetesen Noah pártját fogja, és szigorúan megbünteti Olivért. Nem áll meg itt: arra utasítja férjét és az időközben a helyszínre érkező Bumble urat is, hogy tegyenek hasonlóképp. Olivér mindkettejüktől komoly verést kap.
Az éjszakát nyomorúságos fekhelyén tölti, ahol keserves sírásban tör ki – olyasmiben, amit csecsemőkora óta nem engedett meg magának. Ekkor határozza el, hogy megszökik. „Emlékezett rá, hogy a szekerek a dombra szoktak felkapaszkodni. Ő is arra indult.” Útja során elér egy kilométerkövet, amelyről megtudja, hogy London innen 70 mérföldnyire van. A hatalmas város ígérete reményt ad neki: ott még Bumble úr sem találhat rá.
London, az Agyafúrt Vagány és Fagin
A London felé vezető úton Olivér találkozik Jack Dawkinsszal, akit mindenki csak Agyafúrt Vagányként ismer. Jack zsebtolvaj, de az ártatlan Olivér számára ez nem gyanús: új ismerőse kedvesen viselkedik vele, enni ad neki, és megemlít egy idős urat Londonban, aki szívesen adna szállást és munkát a fiúnak. Olivér hálásan elfogadja a segítséget, és Jackkel tart.
A titokzatos idős úr azonban nem más, mint Fagin, a hírhedt bűnöző, aki egy zsebtolvaj-bandát irányít. Olivérnek fogalma sincs arról, hogy Fagin és társai bűncselekményekből élnek meg. A fiú abban a hitben van, hogy új barátai pénztárcákat és zsebkendőket készítenek Saffron Hill-i rejtekhelyükön.
A még mindig naiv Olivér Fagin bandájának két tagjával, Agyafúrt Vagánnyal és a mindig jókedvű Charley Batesszel indul el „zsebkendőt készíteni”, mivel a banda bevétele nem elegendő. A két fiú azonban egy idős úriember, Mr. Brownlow zsebkendőjét lopja el, majd zsákmányukkal futásnak ered. Brownlow úr hamar észreveszi, hogy eltűnt a zsebkendője, és amikor hátrafordul, Olivért pillantja meg. Az idős férfi üldözni kezdi, és a hajszába más járókelők is bekapcsolódnak.
Olivért végül elfogják, és a rendőrbíró elé állítják. Brownlow úr azonban gyanút fog: a fiú ártatlanságára utaló jelekre lesz figyelmes, és kételkedni kezd abban, hogy valóban ő lenne a tolvaj. Ekkor jelentkezik egy könyvkereskedő, akinek boltja előtt a lopás történt. Tanúvallomása szerint a bűntényt nem Olivér, hanem a Vagány követte el. A fiú így tisztázódik a vádak alól, de a megpróbáltatások és az éhezés miatt rosszul lesz, és elájul a tárgyalóteremben.
Brownlow úr, akit egyre inkább érdekel Olivér története, hazaviszi őt. Házvezetőnője, az idős és gondoskodó Bedwinné asszony segítségével ápolni kezdi a kimerült fiút.
A szokatlan kedvesség és törődés hatására Olivér gyorsan felépül és kivirul Brownlow úr házában. Úgy tűnik, végre boldogságra talált, ám ez nem tart sokáig. Fagin, attól tartva, hogy Olivér esetleg elárulhatja bűnbandáját, elhatározza, hogy visszaszerzi a fiút. Egy nap, amikor Brownlow úr könyvvásárlással bízza meg Olivért, a fiút útközben egy Nancy nevű fiatal lány szólítja meg, akivel korábban Fagin rejtekhelyén találkozott. Nancy, Bill Sikes segítségével, a banda Saffron Hill-i búvóhelyére hurcolja Olivért.
Bill Sikes, Nancy kegyetlen szeretője, hírhedt rabló, aki még a lánnyal is durván bánik. A bandatagok azonnal elveszik Olivértől az ötfontos bankjegyet, amit Brownlow úr bízott rá, valamint megfosztják szép új ruháitól is. A fiú kétségbeesetten próbál megszökni és a rendőrséghez fordulni, de Agyafúrt Vagány, Charley Bates és Fagin ezt kegyetlenül meghiúsítják.
Nancy azonban váratlanul Olivér védelmére kel. Megakadályozza, hogy Fagin és Sikes megbüntessék a fiút, ezzel megmentve őt a súlyos veréstől. Az események újabb fordulatot jeleznek a fiú veszélyekkel teli történetében.
Fagin továbbra sem mond le arról, hogy Olivért bűnözővé nevelje, és ezúttal egy betöréses lopásra kényszeríti. Nancy vonakodva vesz részt a fiú felkészítésében, de végig biztosítja Olivért arról, hogy ha teheti, segíteni fog neki. A helyzet azonban egyre veszélyesebbé válik: Bill Sikes, hogy biztosítsa a terv végrehajtását, halálosan megfenyegeti Nancyt.
A betörés éjjelén Sikes beküldi Olivért a kiszemelt házba egy kis ablakon keresztül, azzal az utasítással, hogy belülről nyissa ki a bejárati ajtót a bandának. A terv azonban balul sül el: Olivért lövés éri, és megsérül a bal karján. Sikes menekülőre fogja, magára hagyva a megsebesült fiút.
Olivér sorsa fordulatot vesz, amikor azok az emberek, akiket a banda megpróbált kirabolni, gondjaikba veszik. Rose kisasszony és nagynénje, Maylie-né asszony nemcsak ápolják a fiút, hanem szívükbe is fogadják, megadva neki azt a törődést, amelyre mindig is vágyott.
Rejtély
Eközben egy titokzatos alak, Monks, kapcsolatba lép Faginnal, és közösen kezdenek terveket szőni Olivér lejáratására. Monks elégedetlen Fagin kudarcával, amiért nem sikerült a fiút bűnözővé formálnia, és mindketten el akarják érni, hogy Olivér soha ne tudja meg az igazságot a múltjáról. (Később derül ki, hogy Monks valójában Olivér rokona.)
Eközben Olivér szülővárosában Bumble úr jelentős fordulathoz ér az életében: feleségül veszi özvegy Corneynét, a dologház tehetős gondnoknőjét. A házasság azonban nem hoz boldogságot, a pár állandó vitákba bonyolódik, mivel Corneyné erőszakos természetével uralja férjét. Egy heves veszekedés után Bumble úr a kocsmában keres menedéket, ahol váratlan találkozásban van része: Monksszal fut össze. Monks ekkor Olivérről kezd érdeklődni, és látszólag fontos információkra kíváncsi.
Bumble úr közli Monksszal, hogy ismer valakit, aki részletesebb információkkal tud szolgálni Olivérről, természetesen némi fizetség fejében. Monks később találkozik Bumble úr feleségével, aki valóban értékes információkkal látja el. Megállapodnak abban, hogy megsemmisítik Olivér múltjához köthető tárgyakat: a fiú édesanyjáé volt medált és gyűrűt a folyóba dobják. Nem sejtik azonban, hogy beszélgetésüket Nancy kihallgatta.
Nancy, aki már régóta szégyelli, hogy részt vett Olivér elrablásában, és egyre inkább aggódik a fiú biztonságáért, elhatározza, hogy megosztja hallottakat Olivér jótevőivel. Felkeresi Rose Maylie-t és Brownlow urat, hogy figyelmeztesse őket Fagin és Monks ármánykodásaira. Nancy többször is titokban találkozik velük, hogy segítsen megvédeni Olivért.
Egyik este újabb titkos találkozóra készül, de Bill Sikes megakadályozza, hogy elhagyja a bűntanyát, mivel nem találja kielégítőnek a lány magyarázatát. Eközben Fagin gyanút fog, hogy Nancy valamit tervez, és elhatározza, hogy minden eszközzel kideríti, mit titkol előle.
Időközben Noah és Sowerberry úr kapcsolata is megromlik: Noah pénzt lop tőle, majd Charlotte-tal együtt Londonba menekül. Noah új életet kezd Morris Bolter álnéven, és Fagin szolgálatába áll, ahol gyorsan kitanulja a „gyerkőcszakma” fortélyait – vagyis gyerekek kirablását végzi nagy lelkesedéssel. Charlotte prostituáltként próbál boldogulni.
Eközben Agyafúrt Vagány lebukik egy lopott ezüst dohányszelencével, és a bíróság Ausztráliába száműzi. Fagin ekkor Noah-t bízza meg azzal, hogy kémkedjen Nancy után. Noah hamarosan rájön a lány titkára: Nancy titokban találkozgat Rose Maylie-vel és Brownlow úrral, hogy közösen tervezzék meg, hogyan menthetnék meg Olivért Fagin és Monks befolyása alól.
Amikor Fagin tudomást szerez Nancy lépéseiről, feldühödik, és azonnal továbbítja az információkat Bill Sikesnak. Úgy állítja be a helyzetet, mintha Nancy elárulta volna Sikest. A férfi haragja határtalan: egy veszekedés során brutálisan meggyilkolja Nancyt. Ezután a rendőrség elől vidékre menekül, de tettének emléke és Nancy szelleme folyamatosan kísérti.
Ahogy híre megy Sikes szörnyű tettének, a férfi visszatér Londonba, hogy ott rejtőzzön el. Menekülése azonban tragikus véget ér: miközben egy őt üldöző tömeg elől a háztetőkön keresztül próbál menekülni, véletlenül felakasztja magát, és így találkozik végzetével.
Megoldás
Brownlow úr szembesíti Monksszal, hogy árulja el valódi kilétét. Kiderül, hogy a férfi valódi neve Edward Leeford, és ő Olivér féltestvére apai ágon. Monks törvényes gyermek, ám boldogtalan házasságból született. Apjuk igazi szerelme Olivér édesanyja, Agnes volt. Brownlow úr birtokában van egy festmény, amely Agnest ábrázolja, és korábban már gyanakodni kezdett, amikor felfedezte Olivér és a festményen látható nő közötti hasonlóságot.
Monks hosszú éveken át kereste féltestvérét, de nem azért, hogy kapcsolatot építsen vele, hanem hogy végleg megfossza őt az örökségétől. Brownlow úr azonban más megoldást javasol: arra kéri Olivért, hogy adja oda öröksége felét Monksnak, esélyt adva ezzel a férfi számára egy új kezdethez. Monks elutazik Amerikába, ahol azonban elherdálja a pénzt, bűncselekményekbe keveredik, és végül börtönben hal meg.
Fagin sem kerüli el a sorsát: letartóztatják, majd halálra ítélik. A kivégzés előtti este érzelemdús találkozásra kerül sor, amikor Olivér és Brownlow úr meglátogatják a Newgate börtönben. Fagin, a rá váró ítélet súlya alatt teljesen összeroppan, és lázálomszerű állapotban, zavaros kiáltásokkal búcsúzik az élettől.
Kiderül, hogy Rose Maylie valójában Agnes testvére, így Olivér nagynénje. Rose végül feleségül megy régi szerelméhez, Harryhez, míg Olivért Brownlow úr veszi magához, biztosítva számára a szeretetteljes és biztonságos otthont.
Noah új szerepben találja meg a helyét: rendőrspicli lesz belőle. Eközben Bumble és felesége elveszítik vagyonukat és korábbi hatalmukat. Végül ugyanabban a dologházban találják magukat, amelynek egykor olyan nagy urai voltak.
Charley Bates azonban teljesen más utat választ. Felhagy a bűnözéssel, vidékre költözik, és szorgalmas, kemény munkával alapozza meg saját jólétét, példát mutatva a megváltozott élet lehetőségére.
Charles Dickens: Twist Olivér olvasónapló
Olvasónaplóm:
- Olvasónaplók
- 1-2. osztályos kötelező olvasmányok
- 3-4. osztályos kötelező olvasmányok
- 5. osztályos kötelező olvasmányok
- 6. osztályos kötelező olvasmányok
- 7. osztályos kötelező olvasmányok
- 8. osztályos kötelező olvasmányok
- 9. osztályos kötelező olvasmányok
- 10. osztályos kötelező olvasmányok
- 11. osztályos kötelező olvasmányok
- 12. osztályos kötelező olvasmányok
- 1-4. osztály kötelező olvasmányok
- 5-8. osztály kötelező olvasmányok
- 9-12. osztály kötelező olvasmányok
- Ajánlott olvasmányok
- Elemzések – Verselemzések
- Versek gyerekeknek