Jack London: Martin Eden olvasónapló

Jack London: Martin Eden olvasónapló
Jack London: Martin Eden olvasónapló

A Martin Eden Jack London 1909-ben, pályafutása csúcsán írt regénye, amely nemcsak az író egyik legnagyobb műve, hanem egyben a legszemélyesebb alkotása is. Ha nem tudnánk, hogy a könyv nyolc évvel London halála előtt jelent meg, azt hihetnénk, hogy a regény saját öngyilkosságát előre jelző hattyúdal.

Szereplők:

  • Martin Eden: A történet főszereplője. A munkásosztálybéli fiú. Matróz.
  • Ruth Morse: Martin szerelme. Egy gazdag családban él. Okleveles bölcsész.
  • Arthur Morse: Ruth bátyja. Martin kisegíti egy verekedés során.
  • Bernard Higgimbotham: Martin húgának férje. Tőle bérel szobát Martin.
  • Lizzie Conolly: Munkásosztályba tartozó lány. Egy konzervgyárban dolgozik. Martin kétszer találkozik vele.

 

Jack London: Martin Eden olvasónapló

A történet főhőse, Martin, egy fiatal matróz, aki Arthur Morsenak, egy művelt polgári férfinak segítséget nyújt, és ennek révén ismeri meg testvérét, Ruth-ot. Beleszeret a lányba, és hogy közelebb kerüljön hozzá, kemény munkával igyekszik fejlődni, jobb modort tanulni, valamint általános műveltséget szerezni. Az írás iránti szenvedélye is ekkor alakul ki. Ruth, aki a szülei elvárásaival szemben hisz Martin tehetségében, végül mégis szakít vele, miután a fiú elvei és a környezet nyomása közepette a kapcsolat megromlik. Ezt követően Martin eléri a régóta vágyott sikert, ám Ruth és családja már nem tudják ugyanolyan értékesnek tartani. Martin, kiábrándulva, elveszíti élete célját.

A könyv egy munkásosztálybeli matróz, Martin Eden életét követi, aki egy napon találkozik élete szerelmével, Ruth Morse-zal. Ruth egy gazdag családba született, és Martin élete akkor változik meg, amikor egy verekedés során kisegíti őt Arthur Morse, Ruth édesapja. Ezt követően Martin bemutatkozik a családnak, és itt találkozik először a lányával.

Martin elhatározza, hogy – bár már tizenéves kora óta dolgozik – mindent megtesz annak érdekében, hogy csökkentse a közte és az egyetemista Ruth között lévő társadalmi különbséget. Elkezd írogatni, novellákat és kisebb regényeket küldve be különböző újságoknak, miközben Ruth tanítja őt. A regényben számos életrajzi elem is felbukkan, így a mű akár Jack London önéletrajzi regényének is tekinthető. Martin egyre többször látogatja a könyvtárat, és elmélyed Herbert Spencer filozófiájában.

A regény mélyebb tragédiája, hogy Martin nem képes visszatérni ahhoz a munkásosztályhoz, amelyből származott, így végleg elszakad tőle. Az öngyilkosság gondolata egyre inkább eluralja, és London alakjában is megjelenik a figura, aki nem találja helyét a világban. A regény gazdag társadalmi és filozófiai tartalommal bír: London a szegények iránti együttérzését, a gazdagok lenézését, valamint a zseni iránti tiszteletet és egy félig szocialista, félig individualista filozófiát tükröz. A mű a gyökértelenség és az illúziók elillanásának története. Romantikus túlzásai és filozófiai megingásai ellenére ma is egy meghatározó és emlékezetes írás maradt.

Jack London: Martin Eden olvasónapló

 





Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük