
A Tévedések vígjátéka (angolul: Comedy of Errors) William Shakespeare korai művei közé tartozik. A dráma bemutatásának pontos ideje vitatott: egyesek szerint 1594-ben debütált, míg mások úgy vélik, hogy már előtte elkészült. A mű először 1623-ban jelent meg nyomtatásban, az Első fólióban.
A történet középpontjában két ikerpár áll, akik gyermekkorukban elválasztották egymástól. Syracusai Antipholus és Syracusai Dromio Ephesusba utaznak, ahol testvéreik élnek, ám erről nem tudnak. A komikus tévedések sorozata akkor kezdődik, amikor találkoznak a testvéreik rokonai és ismerősei, akik őket Ephesusi Antipholusnak és Ephesusi Dromionak hiszik. A mű végére a félreértések tisztázódnak, és a hosszú idő után újra egyesül a család.
A Tévedések vígjátéka egy korai Shakespeare-darab, amelyet az irodalomtörténet 1591-re datál. A történet a shakespeare-i stílusban ábrázolt, antik világú Ephesusban játszódik, ahol Syracusából érkezik a helybeli Antipholus iker-lélekpárja. Mindkét fiatal férfi kereskedő, és a darabban a házas és nőtlen, gazdag és szegény ikerpár börleszkszerű módon cserélgeti helyzetét, szerelmeit és sorsát.
Shakespeare mesterien bánik a színpadi hatásokkal: az úr és szolga közötti kapcsolatban a szövegben megjelenő komikus elemek, a fennköltebb és alantasabb nyelvek váltakozása egyaránt hozzájárul a boldog befejezéshez. A darab túlozva és fokozva a komikus helyzeteket, előrevetíti a későbbi vígjátékok emberi bölcsességét és mélységét.
Szereplők:
Solinus |
Aegeon |
Emília/Fejedelemnő |
Ephesusi Antipholus és Syracusi Antipholus |
Ephesusi Dromio és Syracusi Dromio |
Adriána |
Luciána |
Lucza |
Boldizsár |
Angelo |
Egy leány |
Egy kereskedő |
Második kereskedő |
Csippencs |
Poroszló, Tisztek, Kísérők |
Shakespeare: Tévedések vígjátéka olvasónapló
Első felvonás
Ephesusban halálra ítélik Aegeont, a syracusai kereskedőt, mert megszegi a törvényt, amely szerint Syracusából érkező személyek nem léphetnek be a városba. Aegeon a halálos ítélete előtt elmeséli tragikus családi történetét Solinusnak, Ephesus hercegének. Aegeonnak két ikerfiút adott a sorsa, majd egy szegény asszonytól vásárolt két másik ikerpárt, hogy azok inasként szolgáljanak a fiainak.
Egy hajóúton azonban viharba kerültek, és hajótörést szenvedtek, amelynek következtében a család két részre szakadt. Aegeon, egyik fia és annak inasa egy hajóval megmenekültek, míg felesége, a másik fiú és annak inasa egy másik hajón találtak menedéket. Azóta Aegeon nem látta az elveszett családtagjait, és most Syracusába érkezett, hogy felkutassa őket. Solinus meghatódik a történetétől, de nem tud kivételt tenni, és figyelmezteti Aegeont, hogy ha nem tudja előteremteni az ezer márkás váltságdíjat egy napon belül, halálra ítélik.
Második felvonás
Ephesusi Dromio visszatér Adriánához, és elmeséli neki a Syracusai Antipholusszal folytatott beszélgetését. Adriana ebből arra a következtetésre jut, hogy férje, Antipholus megcsalja őt. Elhatározza, hogy elmegy Antipholus után, hogy hazavigye ebédelni. Amikor végül megtalálja, váratlanul nem a férjét, hanem a Syracusai Antipholust és annak inasát, Dromiót hozza magával.
Harmadik felvonás
Ephesusi Antipholus és Ephesusi Dromio haza szeretnének menni ebédelni, de Syracusai Dromio nem engedi be őket a házukba. Mivel nem tudnak bejutni, úgy döntenek, hogy inkább a Tigris fogadóban ebédelnek. Közben Syracusai Antipholus ráébred, hogy Luciánához vonzódik, nem pedig Adriánához, aki azt állítja, hogy a felesége.
Ekkor kiderül, hogy Dromiónak is van egy „felesége”. A két férfi végül elhatározza, hogy elhagyják Ephesust. A történet tovább bonyolódik, amikor Syracusai Antipholus találkozik Angeloval, az aranyművessel, aki átad neki egy aranyláncot. Antipholus elmegy, és ígéretet tesz Angelonak, hogy később kifizeti a lánc árát.
Negyedik felvonás
Angelo találkozik Ephesusi Antipholusszal, aki azonban megtagadja az aranylánc kifizetését, mivel ő állítja, hogy nem kapott semmilyen láncot. Mivel Angelo nem kapja meg a pénzt, a férfit egy poroszlóval letartóztatja. Ephesusi Antipholus ekkor hazaküldi Syracusai Dromiót, hogy hozza el a váltságdíjat. Dromio elmegy a pénzért, de véletlenül Syracusai Antipholusnak adja oda a pénzt.
A történtek következtében Adriana azt hiszi, hogy férje és Dromio megőrültek, és elhatározza, hogy Csipkedi tanítómester segítségét kéri, hogy meggyógyíttassa őket. Csipkedi azonban nem tudja kigyógyítani őket az őrületből, így végül megkötözik, és hazaviszik Ephesusi Antipholust és Ephesusi Dromiót.
Ötödik felvonás
Syracusai Antipholus és Syracusai Dromio találkoznak Angeloval és Adriánával, akik őket tévesztik össze az Ephesusból kiszabadult ikerpárral. A két férfi most szintén a megkötözés sorsára jutna, mint Ephesusi Antipholus és Dromio, ezért gyorsan egy közeli zárdába menekülnek. Adriana ezután Solinus herceghez fordul, és kéri, hogy hozza ki férjét a zárdából, mivel az apácafőnöknő nem engedte be őt.
Közben Syracusai Antipholus is megérkezik, és igazságszolgáltatást kér a hercegtől az őt ért sérelmekért. A zűrös és összezavarodott helyzetet végül az apácafőnöknő oldja meg, akiről kiderül, hogy ő Emília, Aegeon felesége. Miután sok év után végre egyesül a család, Ephesusi Antipholus és Adriana kibékülnek, és Solinus megkegyelmez Aegeonnak.
Shakespeare: Tévedések vígjátéka olvasónapló
Olvasónaplóm:
- Olvasónaplók
- 1-2. osztályos kötelező olvasmányok
- 3-4. osztályos kötelező olvasmányok
- 5. osztályos kötelező olvasmányok
- 6. osztályos kötelező olvasmányok
- 7. osztályos kötelező olvasmányok
- 8. osztályos kötelező olvasmányok
- 9. osztályos kötelező olvasmányok
- 10. osztályos kötelező olvasmányok
- 11. osztályos kötelező olvasmányok
- 12. osztályos kötelező olvasmányok
- 1-4. osztály kötelező olvasmányok
- 5-8. osztály kötelező olvasmányok
- 9-12. osztály kötelező olvasmányok
- Ajánlott olvasmányok
- Elemzések – Verselemzések
- Versek gyerekeknek