
Az Othello William Shakespeare 1603 körül íródott drámája, amely a pusztító féltékenységet és annak gonosz érdekek szolgálatába állítását tárgyalja. A mű, Shakespeare egyik legismertebb alkotása, széleskörű népszerűségének több oka is van. Ebben szerepet játszott Verdi híres operájának hatása, a darab látványos, sokszor „operai” jellegű stílusa, a féltékenység iránti örökös érdeklődés, valamint a főszereplő bőrszíne, amely ellentétben áll felesége, Desdemona fehérségével és szőkeségével. Az idős férj és a fiatal feleség közötti ellentét is erőteljesen kiemelt.
A dráma különleges vonzerejét a démonikus, intrikus Jago személye adja, aki szinte ördögi gonoszsággal manipulálja a szereplőket és irányítja a sorsot. Jago végül rettenetes árat fizet tetteiért, ami tovább növeli a mű hatását. Az Othello tehát nem véletlenül vált ismertté, ám felvetődik a kérdés: valóban jól ismerjük-e?
A legújabb Shakespeare-kritikák rámutatnak, hogy a darabban több van, mint a féltékenység drámája. A látványos jelenetek, a gazdag, barokkosan díszes monológok és dialógusok, valamint a költői nyelv minden szépsége mellett számos olyan dramaturgiai motívum is elrejtőzik, amelyek fontosabbak, mint elsőre tűnnek. A mű mélyebb, modernebb jelentéseket is hordoz, amelyeket eddig talán nem vettünk észre. A szakemberek között sem egységes az új értelmezés, és bár a klasszikus felfogás továbbra is elterjedt, sokak szerint már nem fedi le a mű igazi mondanivalóját.
A mű újragondolása lehetőséget ad arra, hogy különböző, sokszor ellentétes értelmezéseket találjunk benne: egyesek az erotika és az emberi szexualitás drámáját, mások a feudális erények bukását, míg megint mások a modern manipuláció és a világ kiüresedésének előrejelzését látják benne. Mivel az Othello rendkívül színes és sokféleképpen színpadra vihető, célszerű azoknak is elmélyedniük a műben, akik már jól ismerik, hiszen a különböző értelmezések számos új dimenzióval gazdagíthatják a darabot.
Shakespeare: Othello olvasónapló
Othello, a tisztaszívű és érzékeny mór hadvezér, aki a Velencei Köztársaság szolgálatában áll, szenvedélyesen beleszeret Desdemonába, a gazdag velencei szenátor, Brabantio egyetlen lányába. A fiatal nő titokban feleségül is megy hozzá. Brabantio eleinte elutasítja lánya választottját, és még a szenátus előtt is eljárást indít, arra hivatkozva, hogy Othello visszaélt vendégszeretetével, és elrabolta leányát. Azonban Othello, ékesszólásával, amellyel korábban Desdemonát is meghódította, sikeresen megvédi magát, és meggyőzi a bírákat a szerelme tisztaságáról. Desdemona pedig apjának is bizonyítja, hogy Othello az igaz szerelme.
Ezt követően azonban valóban elindulnak az igazi bonyodalmak. Othellót megbízzák, hogy Cipruson irányítsa a velenceiek védelmét a török hajóhad ellen, miután a köztársaság meghódította a szigetet. Othello új feleségével együtt oda is utazik, ám megérkezésük után kiderül, hogy egy vihar elpusztította a török flottát, így egy időre megszabadultak a közvetlen fenyegetettségtől.
Amikor azonban Othello kinevezi bizalmasát és legjobb barátját, Cassiót hadnaggyá, Jágóban felébred a féltékenység és gyűlölet. Jágó, aki úgy érzi, hogy tapasztalata és kora alapján neki kellene az előléptetést megkapnia, alattomos tervet eszel ki. A szellemes és vonzó Cassiót, aki Desdemonával is jó kapcsolatot ápol, megpróbálja Othello előtt úgy beállítani, mint egy megbízhatatlan katonát, aki ráadásul a feleségét is elcsábította.
Jágó manipulációinak eredményeként Cassió elveszíti rangját és megbecsültségét Othellónál. A helyzetet kihasználva Jágó olyan incidenseket idéz elő, amelyek tovább növelik Othello kételyeit, aki egyre inkább féltékeny lesz Desdemonára, azt gyanítva, hogy felesége megcsalja Cassióval. A féltékenység fokozódásával Othello végül arra a döntésre jut, hogy megöli feleségét.
Közben Cassiót egy orgyilkos támadja meg, akit Jágó küldött rá, de ő nem hal meg. Jágó megöli a támadót, hogy elhallgattassa, de a halottnál talált levelek végül lebuktatják a mesterkedéseket. Othello, őrjöngő féltékenységében, egy párnával megfojtja Desdemonát, de amikor kiderül, hogy a feleségét csupán Jágó manipulációi miatt gyanította megcsalással, összeomlik és öngyilkosságot követ el. A tragédia mindenkit sokkol, Jágót pedig Othello utódja parancsára kivégzik.
Shakespeare: Othello olvasónapló
Olvasónaplóm:
- Olvasónaplók
- 1-2. osztályos kötelező olvasmányok
- 3-4. osztályos kötelező olvasmányok
- 5. osztályos kötelező olvasmányok
- 6. osztályos kötelező olvasmányok
- 7. osztályos kötelező olvasmányok
- 8. osztályos kötelező olvasmányok
- 9. osztályos kötelező olvasmányok
- 10. osztályos kötelező olvasmányok
- 11. osztályos kötelező olvasmányok
- 12. osztályos kötelező olvasmányok
- 1-4. osztály kötelező olvasmányok
- 5-8. osztály kötelező olvasmányok
- 9-12. osztály kötelező olvasmányok
- Ajánlott olvasmányok
- Elemzések – Verselemzések
- Versek gyerekeknek