Csokonai és Lilla (Vajda Julianna) szerelmének története

Csokonai Vitéz Mihály és Lilla, vagyis Vajda Julianna szerelmének története a magyar irodalom egyik legismertebb, mégis legmeghatóbb szerelmi históriája. Az alábbi cikk részletesen bemutatja, hogyan ismerkedett meg a költő és múzsája, hogyan bontakozott ki kapcsolatuk, milyen akadályokkal kellett megküzdeniük, s miként vált a fájdalmas szerelmi csalódás halhatatlan költői művekké.

Az olvasó nemcsak a szerelmi történet fordulatait ismerheti meg, hanem azt is, hogyan hatott Vajda Julianna Csokonai költészetére és életének alakulására. Az irodalomtörténeti események mellett igyekszünk gyakorlati példákon, leveleken és versek elemzésén keresztül bemutatni a szerelem mindennapjait és problémáit is, hiszen a két fiatal érzései ma is éppoly átélhetőek, mint 200 éve. Az írás hasznos lehet mindazoknak, akik most ismerkednek a magyar romantikus lírával, de azoknak is, akik már jól ismerik Csokonai életművét, és szeretnének mélyebb betekintést nyerni egy költő és múzsája különleges kapcsolatának részleteibe.

Érintjük a társadalmi különbségek, a családi elvárások és a korabeli normák szerepét, valamint azt is, miként élte meg Csokonai szerelme beteljesületlenségét. A cikk végén egy összehasonlító táblázatot is talál az olvasó, amely segít átlátni, milyen előnyei és hátrányai voltak a szerelmesek kapcsolatának, valamint egy 10 pontos GYIK is segíti az eligazodást.

A következő fejezetekben sorra vesszük Csokonai és Lilla találkozásának körülményeit, Vajda Julianna költészetre gyakorolt hatását, a szerelem mindennapjait, a kapcsolatuk legnagyobb nehézségeit, valamint azt, hogyan vált egy beteljesületlen szerelem a magyar líratörténet egyik legismertebb inspirációjává. Mindezt irodalmi példákkal, történeti háttérrel, és költői idézetekkel illusztrálva mutatjuk be, hogy a történet mindenki számára érthető és átélhető legyen.


A költő és múzsája: Csokonai és Lilla találkozása

Csokonai Vitéz Mihály, a magyar felvilágosodás egyik legkiemelkedőbb költője 1797-ben találkozott először Vajda Juliannával, akit később verseiben „Lilla”-ként örökített meg. A találkozásra Debrecenben került sor, amikor Csokonai éppen tanulmányai és tanári pályája miatt tartózkodott a városban, Julianna pedig egy polgári család leánya volt. A fiatal költő már ekkor is érzékeny, művészet iránt fogékony lélek volt, aki folyamatosan kereste az ihletet és a szerelmet. Vajda Juliannával való megismerkedése szinte azonnal mély érzelmeket váltott ki belőle, amelyeket nem is rejtett véka alá: verseiben, leveleiben rögtön kifejezésre juttatta rajongását és rajta kívül senki mást nem látott alkalmasnak múzsája szerepére.

Az első találkozás romantikus körülményei, a fiatalok kölcsönös szimpátiája, és a korabeli társasági élet lehetőségei mind hozzájárultak ahhoz, hogy kapcsolatuk gyorsan elmélyüljön. Bár Debrecenben ekkoriban még erősen jelen voltak a társadalmi konvenciók, a kettőjük közötti vonzódás mindkettőjük számára új távlatokat nyitott. Csokonai számára Vajda Julianna személyisége, kedvessége és műveltsége nemcsak szerelmi, hanem szellemi vonzalmat is jelentett. A költő már ekkor is számos verset írt Juliannához, amelyeket később „Lilla-dalok”-ként ismer az irodalomtörténet. Az első találkozás varázsát hosszú levelezés, közös séták és titkos találkozók követték, melyek során mindkettejük érzelmei egyre erősödtek.

Csokonai személyisége és élethelyzete

Csokonai Vitéz Mihály nemcsak költőként, hanem emberileg is rendkívül összetett, érzékeny lélek volt. Gyakran érezte magát kívülállónak vagy félreértettnek, különösen a debreceni kollégium szigorú rendje közepette. Gyakori volt, hogy a költő anyagi nehézségekkel küzdött, mivel apja korán meghalt, családja pedig nem tartozott a gazdagabb rétegekhez. Ez az élethelyzet jelentősen befolyásolta Csokonai világlátását és szerelmi életét is: hiányzott neki az anyagi biztonság, a társadalmi presztízs, s ez sokszor gátat szabott boldogságának.

A költő érzékenysége és lírai tehetsége már fiatalon megmutatkozott, és egyértelműen kiemelte őt kortársai közül. Csokonai már a Lilla előtti időszakban is írt szerelmes verseket, ám Vajda Julianna személyében végre megtalálta azt a társat, aki valóban inspirálni tudta. A költő számára nem volt kérdés, hogy Lilla nem csupán múzsa, hanem élete lehetséges párja is lehetne. Ebből a kettősségből fakadt, hogy a szerelmi kapcsolat kezdetétől fogva mélyebb jelentőséget tulajdonított Lillának, mint azt a környezete gyakran elfogadta volna.

Vajda Julianna családi háttere és jelleme

Vajda Julianna, polgári családba született Debrecenben, alapos neveltetést kapott, s a korábbi nőkkel szemben elvárt normáknak megfelelően visszafogott, mégis okos és érzékeny lány volt. Családja számára fontos volt a társadalmi rang és a jó házasság, ami meghatározta Julianna lehetőségeit is a párválasztásban. Julianna műveltsége, kedvessége és természete hamar megragadta Csokonait, aki azonnal úgy érezte: megtalálta elveszett lelkének másik felét.

A lány számára is különleges élmény volt a találkozás a már ismert, de anyagilag nem túl előnyös helyzetű költővel. Bár Vajda Julianna szívében viszonozta Csokonai érzelmeit, mindig is tisztában volt vele, hogy kapcsolatuk nem lesz egyszerű. A család anyagi elvárásai, a társadalmi különbségek és a közvélemény mind-mind akadályokat jelentettek. Mindezek ellenére Julianna és Csokonai között mély, kölcsönös tiszteleten alapuló érzelmi kapcsolat alakult ki, amely megalapozta a későbbiek során megszülető szerelmes verseket is.


Vajda Julianna szerepe Csokonai életében és költészetében

Vajda Julianna, vagyis Lilla, nemcsak egy szerelmi kapcsolat főszereplője volt Csokonai életében, hanem szellemi és lelki értelemben is fontos inspirációt jelentett számára. A költő számára Lilla személye a női ideál, a tiszta, önzetlen szerelem megtestesülése volt, akinek hatására számos remekmű született. Az 1798–1799 között keletkezett „Lilla-dalok” Csokonai legszebb szerelmes versei közé tartoznak, melyek a magyar líra egyik csúcspontját jelentik. Ezekben a költeményekben a költő nemcsak saját érzelmeit, hanem a szerelmet mint egyetemes emberi élményt is megfogalmazza.

Az inspiráció azonban nem merült ki pusztán a költészetben: Vajda Julianna jelenléte Csokonai életének minden területére kihatott. Segített a költőnek abban, hogy túllépjen saját bizonytalanságain, önbizalmat adott neki, és arra ösztönözte, hogy mindennapi nehézségei ellenére is kitartson a művészi hivatás mellett. Lilla személye nélkül talán soha nem született volna meg az a szenvedélyes, érzelmileg gazdag életmű, amely ma is a magyar irodalom egyik alapkövét jelenti.

A „Lilla-dalok” jelentősége

A „Lilla-dalok” Csokonai költészetének legkiemelkedőbb, legmaradandóbb alkotásai közé tartoznak. Ezekben a versekben a költő minden addigi szerelmi csalódásán túllépve, teljes lélekkel adja át magát az érzéseknek. A költemények témája nem pusztán a szerelmes férfi vágyakozása, hanem az emberi lélek mélységei, a szerelem öröme és fájdalma is. A versek stílusa gyakran népies, közérthető, mégis rendkívül kifejező, így minden korosztály számára átélhetővé teszi az érzelmeket.

A „Lilla-dalok” közül kiemelkedik például a „Tartózkodó kérelem”, mely a magyar szerelmi költészet egyik legsikeresebb, legismertebb darabja lett. A költő őszinte vágyódással fordul szerelméhez, ám a sorokból kiérezhető az a bizonytalanság is, amely a kapcsolat jövőjét illeti. Ezek a versek nemcsak Lilla iránti szenvedélyes érzéseket fejezik ki, hanem azt a reménytelenséget is, amely végigkísérte a szerelmi kapcsolatot.

Múzsa vagy elérhetetlen ideál?

Vajda Julianna szerepe a magyar irodalomban gyakran vita tárgyát képezi: vajon valóban múzsa volt, aki inspirálta a költőt, vagy inkább elérhetetlen ideál, akinek elvesztése csak tovább mélyítette Csokonai fájdalmát? A fennmaradt levelezések, valamint a versek tanúsága szerint Lilla mindkét szerepet egyszerre töltötte be. Az együtt töltött hónapok alatt Julianna segítette Csokonait abban, hogy megtalálja saját hangját, ugyanakkor a kapcsolat törékenysége, bizonytalansága is hozzájárult ahhoz a melankolikus hangulathoz, amely a „Lilla-dalok” legtöbbjére jellemző.

Julianna alakja nemcsak a szerelmi költészetben, hanem a magyar irodalom egészében fontos szimbólummá vált. Az elérhetetlen, boldogságot ígérő, de végül elveszített múzsa archetípusa a romantikus költészet központi motívuma lett, amelyet Csokonai példája is megerősített. A költő – akárcsak később Petőfi vagy Ady – úgy tudta megjeleníteni szerelmét, hogy az olvasó számára is átélhetővé, példává váljon.

Lilla hatása a költői stílusra

Vajda Julianna nemcsak témaként ihlette meg Csokonait, hanem a költői stílusának alakulására is komoly hatással volt. A Lilla-dalokban megjelenő egyszerűség, közvetlenség, népies hangvétel mind-mind Lilla személyiségéből fakadt. Csokonai szeretett volna olyan verseket írni, amelyek nemcsak az irodalmi műveltséggel rendelkezők, hanem a hétköznapi emberek számára is érthetőek, élvezhetőek. Ebben nagy szerepe volt annak, hogy Lillát egyszerű, hétköznapi lánynak látta, akinek szeretete és közelsége természetes, őszinte érzéseket váltott ki belőle.

A költő stílusában azonban megjelentek a melankólia, a vágyódás, sőt a kétségbeesés hangjai is, melyek egyértelműen a kapcsolat bizonytalanságából, a jövőtől való félelemből táplálkoztak. Így Lilla nemcsak mint személyes múzsa, hanem mint költői eszmény is jelen volt Csokonai életművében, s rajta keresztül a magyar költészet fejlődésében is.


A szerelem kibontakozása: boldog pillanatok és levelezés

Csokonai és Lilla kapcsolatának egyik legszebb időszaka volt az a néhány hónap, amikor a fiatalok rendszeresen találkozhattak, és szinte zavartalanul élvezhették egymás társaságát. Ezekben a hetekben, hónapokban Csokonai gyakran vendégeskedett a Vajda-családnál, közös séták, beszélgetések, titkos levelezés fűzte össze a két szerelmest. A költő boldogsága szinte szárnyakat adott neki: ekkor írta legszebb szerelmes verseit, melyekben a beteljesült szerelem örömét, a reményteljes jövőbe vetett hitet fogalmazta meg.

A szerelmi kapcsolat azonban nem volt mentes a bizonytalanságoktól sem. Bár Lilla is fontosnak tartotta Csokonait, családja nem nézte jó szemmel a költő udvarlását, hiszen anyagi helyzete nem tette lehetővé, hogy biztos jövőt nyújtson a lánynak. Emiatt a találkozások gyakran titokban zajlottak, a szerelmesek legfőbb eszköze pedig a levelezés volt. Ezek a levelek ma is megindítóak: a költő hol boldogan, hol aggódva ír szerelmének, reménykedve abban, hogy egyszer majd minden akadály elhárul.

A szerelem dokumentumai: szerelmes levelek

A fennmaradt szerelmes levelek felbecsülhetetlen értékű dokumentumai a Csokonai–Lilla kapcsolatnak. Ezekben a levelekben a költő nemcsak érzelmeit tárja fel, hanem betekintést enged hétköznapi gondolataiba, félelmeibe, sőt, terveibe is. A levelek hangvétele mindig az aktuális érzelmi állapotot tükrözi: hol rajongó, hol kétségbeesett, de mindig őszinte és hiteles. Az egyik legmeghatóbb levélben Csokonai így ír Lillának: „Te vagy nekem a világ, nélküled semmi vagyok.”

A levelezés fontossága abban is rejlett, hogy a szerelmeseket fizikailag gyakran elszakították egymástól, így a levelek jelentették az egyetlen kapcsolatot a hosszabb távollétek idején. Ezekben a sorokban nemcsak szerelmi vallomások, hanem költemények, életbölcsességek, sőt, olykor a jövőre vonatkozó tervek is helyet kaptak. A levelezés által a két fiatal megtanulta kifejezni érzéseit, oldani a távolság okozta fájdalmat, sőt, újra és újra megerősíteni kapcsolatuk fontosságát.

Boldog pillanatok: közös élmények

Bár a kapcsolatuk rövid ideig tartott, a két fiatal sok feledhetetlen közös pillanatot élt meg. Ezek az alkalmak – közös séták, családi ebédek, titkos találkozók – mind-mind hozzájárultak ahhoz, hogy szerelmük elmélyüljön. Ezekben a pillanatokban Csokonai úgy érezhette, végre megtalálta élete értelmét, Lilla pedig valódi társa, segítője lehet. A költő később részletesen beszámolt ezekről a boldog időkről, melyek egész költészetének legfontosabb ihlető forrásai lettek.

A közös élmények között különleges helyet foglaltak el a természetben tett séták, ahol a fiatalok zavartalanul, egymásra figyelve beszélgethettek. Ezek a séták gyakran megihlették Csokonait, aki a táj szépségét, a természet harmóniáját Lilla szépségéhez és kedvességéhez hasonlította verseiben. A boldog pillanatok emléke később akkor is megmaradt, amikor a kapcsolat már válságba került; a költő számára ezek a percek jelentették az örök, elveszíthetetlen boldogságot.


Megpróbáltatások: a szerelmespár akadályai és küzdelmei

Amilyen gyorsan lángra lobbant Csokonai és Lilla szerelme, olyan hamar szembesülniük kellett a valóság kíméletlen akadályaival is. Kapcsolatuk legnagyobb nehézségei a társadalmi különbségekből, a család anyagi elvárásaiból, valamint a költő életének bizonytalanságaiból eredtek. Vajda Julianna családja egyértelműen nem támogatta a költővel való kapcsolatot, hiszen Csokonai anyagi helyzete és társadalmi rangja messze elmaradt attól, amit a család lánya számára elképzelt. Ez a helyzet folyamatos feszültséget, titkolózást, sőt, lelki gyötrődést okozott mindkét fél számára.

A társadalmi elvárások mellett jelentős akadályt jelentett Csokonai életstílusa és pályája is. A költőnek nem volt állandó jövedelme, illetve szilárd egzisztenciája, amit egy leendő férjtől elvártak volna. Ezt a problémát az alábbi táblázat foglalja össze:

Előnyök (Kapcsolatuk)Hátrányok (Kapcsolatuk)
Mély érzelmi kötődésAnyagi bizonytalanság
Kölcsönös inspirációCsaládi ellenállás
Irodalmi örökségTársadalmi rangbeli különbségek
Szerelmes versek születéseJövőbeli kilátások hiánya
Személyes fejlődésKözösségi elvárásoknak megfelelés

A kapcsolat előnyei között mindenképpen kiemelhető a két fiatal közötti mély érzelmi kötődés és az a kölcsönös inspiráció, amely mindkettőjük személyiségét gazdagította. Ugyanakkor a hátrányok, az anyagi bizonytalanság, a családi ellenállás, és a társadalmi különbségek végül felülkerekedtek.

A család szerepe és az anyagi tényezők

Vajda Julianna családja számára lánya boldogsága mellett legalább annyira fontos volt az anyagi biztonság is. A korszakban egy nő számára a jó házasság volt az egyetlen lehetőség a társadalmi felemelkedésre és a biztos megélhetésre. Csokonai azonban sem rangban, sem vagyonban nem tudta felvenni a versenyt a többi kérővel, akik közül végül az egyik, egy tehetősebb, biztos jövővel rendelkező férfi mellett döntött a család.

A család döntése nem csupán Lilla, hanem Csokonai számára is súlyos csapás volt. A költő úgy érezte, elveszítette élete értelmét, s ez a keserűség, fájdalom örökre nyomot hagyott költészetében. A szerelmi csalódás, a beteljesületlen érzelmek lettek későbbi verseinek fő témái.

Külső akadályok: társadalmi elvárások és pletykák

A kapcsolatot jelentősen nehezítették a korabeli társadalmi elvárások, valamint a közösség véleménye, pletykái is. A 18–19. században a házasságok többsége családi vagy gazdasági érdekek alapján köttetett, s a szerelem csupán másodlagos szempont volt. Csokonai és Lilla szerelme ezért kezdettől fogva „vesztes ügynek” számított a környezet szemében, s ezt mindkét fiatal érezte.

A közösség pletykái, a család nyomása, a bizonytalan jövő mind hozzájárult ahhoz, hogy a szerelmesek egyre ritkábban találkozhattak, s végül a kapcsolat teljesen megszakadt. A költő hiába próbált változtatni anyagi helyzetén vagy elnyerni a család bizalmát, a társadalmi szabályok végül erősebbnek bizonyultak a személyes érzelmeknél.

A szakítás és következményei

A kapcsolat vége, Lilla házassága más férfival nemcsak egy szerelmi történet lezárása volt, hanem egész életre szóló seb Csokonai számára. A költő egyre inkább magába fordult, s a csalódás, a magány érzése uralkodott el rajta. Csokonai nemcsak szerelmét, hanem élete értelmét is elveszítette, s ezt az érzést egész hátralévő életében, s főként műveiben viselte magán.

A szakítás után Csokonai már soha nem talált rá az igaz szerelemre, s verseiben egyre inkább a fájdalom, a vágyódás, a beteljesületlen remények uralkodtak el. Ez azonban művészi szempontból is jelentős: a csalódás mélyebb, őszintébb, emberibb hangon szólaltatta meg a költőt, s a magyar líra egyik legmeghatóbb korszakát hozta létre.


Csokonai fájdalma és Lilla emléke a költészetben

A szerelmi csalódás, Lilla elvesztése egész Csokonai későbbi költészetét meghatározta. A Lilla-szerelem vége után született versek mind-mind a fájdalom, a vágyódás, az elveszett boldogság témáját dolgozzák fel. Ezekben a költeményekben a költő már nem a reményről, hanem a veszteségről, az elmúlásról ír. Lilla emléke azonban nemcsak a fájdalmat, hanem az örök szépséget, a múlhatatlan szerelmet is jelképezi a versekben.

A Lilla-versek utóélete, irodalmi hatása is jelentős: Csokonai példája megmutatta, hogy a költészet képes feldolgozni a legmélyebb emberi szenvedést is, s a magánéleti válságból örök érvényű művek születhetnek. Csokonai költészete így többet ad, mint pusztán egy szerelmes férfi látomásait: megmutatja a reménytelenségben rejlő szépséget, a fájdalom általi megtisztulás lehetőségét is.

A költő összetört lelke

A szakítás után Csokonai többé nem tudott kilépni a veszteség árnyékából. A költő magányossága, kitaszítottsága, a világ értetlensége mind-mind a költészetében talált kifejezésre. Az olyan versek, mint a „A Reményhez” vagy „A Magánossághoz” egyfajta búcsú a szerelemtől, s a magány választása a boldogság helyett. Ezekben a művekben a költő nemcsak magát siratja, hanem az elveszett szerelmet, amelynek emléke örökre vele marad.

A fájdalom azonban nem volt terméketlen érzés: Csokonai épp a csalódás mélységeiből merítve vált a magyar líra egyik legnagyobb alakjává. Műveiben az egyéni sors univerzális példává lényegül, s az olvasó számára is átélhetővé válik a veszteség, a vágyódás, a szeretett személy elvesztése.

Lilla alakja a lírában

Lilla, vagyis Vajda Julianna alakja örökre beíródott a magyar irodalomtörténetbe. Csokonai verseiben hol boldog, hol szomorú emlékként jelenik meg, mindig az elveszett boldogság szimbólumaként. A költő nemcsak szerelmét, hanem múzsáját, ihletőjét, sőt, egész életének értelmét látta benne. A Lilla-versek nem csupán a személyes szerelemről, hanem a női ideálról, az örök vágyódásról és az emberi élet esendőségéről szólnak.

A magyar irodalomban kevés olyan szerelmi történet van, amely annyira megihlette volna az utókort, mint Csokonai és Lilla kapcsolata. A költő fájdalmából, magányából született versek a mai napig hatással vannak az olvasókra, hiszen őszintén, minden pátosz nélkül szólnak az emberi lélek legmélyebb érzéseiről.

Csokonai öröksége és a modern olvasat

A Csokonai–Lilla szerelem története mára a magyar kultúra, irodalmi emlékezet egyik alappillére lett. Nemcsak a költő életútját, hanem egész nemzedékek szerelmi képzeletét meghatározta. A történet rámutat arra, hogy a szerelem – még ha nem is teljesül be – képes örök értékeket teremteni, s a fájdalomból is megszülethet a szépség, a művészet.

A modern olvasó számára Csokonai és Lilla története örök tanulságokat hordoz: a szerelmi csalódás, az élet nehézségei, a társadalmi akadályok mind-mind áthidalhatóak az emberi lélek erejével, a művészeten keresztül. Az, hogy egy költő múzsája ilyen mély nyomot hagyott a magyar irodalomban, inspiráció lehet mindenkinek, aki valaha átélt már hasonló érzelmeket vagy csalódásokat.


GYIK – Gyakran Ismételt Kérdések


  1. Ki volt Lilla Csokonai életében?
    Lilla Csokonai költői neve Vajda Juliannának, aki a költő múzsája, szerelme és számos versének ihletője volt.



  2. Mikor és hogyan találkozott először Csokonai és Lilla?
    1797-ben, Debrecenben ismerkedtek meg, amikor Csokonai a városban tanult és tanított, Julianna pedig ott élt családjával.



  3. Miért lett vége a szerelmüknek?
    Főként anyagi és társadalmi okokból: Vajda Julianna családja nem nézte jó szemmel Csokonai szegényes helyzetét, ezért inkább egy tehetősebb férfit választottak lányuknak.



  4. Milyen irodalmi műveket inspirált ez a szerelem?
    Elsősorban a „Lilla-dalok”, amelyek Csokonai legszebb szerelmes versei közé tartoznak, de számos más vers, levél és gondolat is született a kapcsolat hatására.



  5. Lilla viszonozta Csokonai szerelmét?
    Igen, a fennmaradt levelek és emlékek alapján Lilla is mélyen kötődött Csokonaihoz, bár helyzete miatt a kapcsolatot nem tudta vállalni.



  6. Milyen társadalmi akadályok nehezítették a kapcsolatukat?
    Anyagi különbségek, a családi elvárások, valamint a korszak szigorú társadalmi normái, amelyek a házasságot inkább gazdasági, mint érzelmi alapokra helyezték.



  7. Mi lett Vajda Julianna sorsa a szakítás után?
    Férjhez ment egy másik, vagyonosabb férfihoz, és Debrecenben élt, de életéről csak kevés adat maradt fenn.



  8. Hogyan dolgozta fel Csokonai a szerelmi csalódást?
    Verseiben, főként a Lilla-versekben, a Reményhez és Magánossághoz című költeményekben, amelyekben a fájdalom és vágyódás dominál.



  9. Miért tartják fontosnak Csokonai és Lilla szerelmét az irodalomtörténetben?
    Mert egy beteljesületlen szerelem annyi irodalmi értéket teremtett, hogy máig ható példává vált, s a magyar líra egyik legszebb fejezetét alkotja.



  10. Milyen tanulságokat hordoz a történet a mai olvasóknak?
    A szerelem örök, de az élet nehézségei, társadalmi elvárások minden korban akadályt jelenthetnek – a művészet azonban képes feldolgozni, sőt szebbé tenni a fájdalmas emlékeket is.



Összegzés:
Csokonai és Lilla szerelmének története egyszerre szól a beteljesülésről, a veszteségről, a múzsa és a művész viszonyáról, s arról, hogyan válhat egy személyes sors a magyar költészet örök ihletőjévé. Mindenki számára tanulságos, hogy a legnagyobb fájdalomból is születhetnek halhatatlan értékek.

Olvasónaplóm:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük