Szereplők:
Agamemnón
Öreg szolga
Menelaosz
Klütaimnésztra
Iphigeneia
Akhilleusz
Hírnök
Khalkiszi nők kara
Oresztész
Kísérők
Őrök
Az auliszi görög táborban, Agamemnón sátra előtt játszódik a történet.
Euripidész: Iphigeneia Auliszban olvasónapló
Agamemnón, a görög seregek vezére, váratlan fordulatot élt át a Trójai háború előkészületeinek idején. A krónikák szerint a hírhedt Szárnyas-szigeti vadászaton Artemisz istennőt szentségtelenítette meg, amikor szent szarvast ejtett el. Ezáltal isteni haragot váltott ki, és a görög flotta megakadt Auliszból való indulásakor.
Khalkász jós tanácsára Agamemnón úgy döntött, hogy az isteni engesztelés érdekében feláldozná legkedvesebb lányát, Iphigeneiát. A döntést bár szíve mélyén elutasította, testvére, Menelaosz és a többi görög vezér győzködésére végül beleegyezett a rettenetes áldozatba.
Klütaimnésztra, Agamemnón felesége, egy levelet kapott férjétől, melyben arról tájékoztatta, hogy Akhilleusz, a híres görög hős feleségül kéri Iphigeneiát. Az igazságot titkolva Agamemnón úgy kérte hitvesét, hozza el lányukat a táborba. Azonban Agamemnón lelkiismeretére hallgatva végül mégis második levélben kért bocsánatot feleségétől, hogy ne küldje lányukat a feláldozásra.
Menelaosz az igazságra derítette fényt, miután saját szemével látta a levél tartalmát, és felelősségre vonta testvérét. Agamemnón később megpróbálta meggyőzni Menelaoszt, hogy egy másik nő életét ne kelljen áldozatul adniuk a görög sereg bosszúja miatt.
A drámai események közepette váratlanul érkezett hír Klütaimnésztrától, hogy lányukkal, Iphigeneiával és kisfiukkal, Oresztésszel megérkeztek a görög táborba, így az áldozat végrehajtásának pillanata egyre közelebb került.
Későbbi események során Klütaimnésztra találkozik Akhilleusszal, akit üdvözöl leendő leánya leendő férjeként. Akhilleusz azonban teljesen tisztában sincs a helyzettel, ami hamar kiderül. Egy szolga fedi fel a titkot, elárulva mindkét félnek, hogy valójában miért hívták ide Iphigeneiát. Klütaimnésztra könyörög Akhilleuszhoz, hogy mentse meg leányának életét, miközben Iphigeneia is apjához fordul, kérvén saját életének megmentését.
A görög katonák feszültsége fokozódik, hiszen még mindig Aulisz partjainál vesztegelnek, képtelenek betörni Trója falai közé. Agamemnón tanácstalan, de tudatában van, hogy a sereg már annyira dühös, hogy ha nem áldozza fel leányát az istennőnek, az egész hadsereget vérengzés fenyegeti. Akhilleusz szavai is megerősítik ezt a rettegést, amikor a feldühödött katonák elől menekülve nyilatkozik. Iphigeneia végül vállalja sorsát, hiszen rajta múlik, hogy újra útra kelhessenek-e a görög hajók. Édesanyjától kéri, hogy halála után ne gyászolja, és apját ne gyűlölje tettéért.
Klütaimnésztrát a hírnök éri el, hogy leánya feláldozásáról szóló hírt hozzon neki.
Amikor a pap lecsap késével Iphigeneiára, helyén egy szarvas jelenik meg, és annak vére árasztja el az oltárt. A csoda mindenkinek nyilvánvaló. Khalkász, a jós örömmel fogadja a csodát, mivel ez azt jelenti, hogy az istennő megbékélt, és a hajók végre útra kelhetnek Trója felé.
Így Iphigeneia az istennő oltalma alá került, és új életre szenderült az istenek között.
Euripidész: Iphigeneia Auliszban olvasónapló
Olvasónaplóm:
- Olvasónaplók
- 1-2. osztályos kötelező olvasmányok
- 3-4. osztályos kötelező olvasmányok
- 5. osztályos kötelező olvasmányok
- 6. osztályos kötelező olvasmányok
- 7. osztályos kötelező olvasmányok
- 8. osztályos kötelező olvasmányok
- 9. osztályos kötelező olvasmányok
- 10. osztályos kötelező olvasmányok
- 11. osztályos kötelező olvasmányok
- 12. osztályos kötelező olvasmányok
- 1-4. osztály kötelező olvasmányok
- 5-8. osztály kötelező olvasmányok
- 9-12. osztály kötelező olvasmányok
- Ajánlott olvasmányok
- Elemzések
- Versek gyerekeknek