Fehér Klára: Bezzeg az én időmben olvasónapló

Fehér Klára: Bezzeg az én időmben olvasónapló
Fehér Klára: Bezzeg az én időmben olvasónapló

Fehér Klára Bezzeg az én időmben című regénye az 1960-as években jelent meg, és egy tizenöt éves lány második világháború alatt játszódó életének történetét mutatja be.

Fehér Klára: Bezzeg az én időmben olvasónapló

Fehér Klára regényének főszereplője, Horváth Kati, másodikos kereskedelmista és mindig kitűnő tanuló. Nemcsak elkötelezett, de rákényszerül a jó tanulmányi eredmények elérésére is, hogy tandíjmentességét megőrizhesse, hiszen családja szerény anyagi körülmények között él: édesapja nehéz munkával sem keres eleget, és húga is tanul. Kati azonban nem szívesen jár kereskedelmibe, orvos szeretne lenni, ezért titokban latinul tanul, és arról álmodik, hogy egyszer egy nagy iskolát alapít, ahol mindenki azt tanulhat, amit akar, ő pedig az intézmény orvosa lesz.

Édesanyja gyakran mesél gyermekkora nehézségeiről, történeteit a szokásos „Bezzeg az én időmben” kezdet vezeti be. Bár ezek az emlékek nem könnyű időszakot idéznek fel, Kati sem mentes a megpróbáltatásoktól. Szerelmes lesz egy végzős tanárjelöltbe, aki nemcsak az első igazi érzelmeket ébreszti fel benne, de segít megérteni a körülötte zajló világot is. A valóság azonban kegyetlenül közbeszól: Magyarország belép a háborúba, és a fiúnak be kell vonulnia.

A regény egyszerű, mégis időtálló tanulsága az, hogy az emberség hangjára mindig hallgatnunk kell, bármilyen nehézséggel is szembesülünk. A történet könnyed, epizodikus szerkezetű, laza szálak kapcsolják össze, mégis megindítóan mutatja be egy fiatal lány életének fordulópontjait.

Horváth Kati, egy tizenöt-tizenhat éves lány, 1940-41-ben szüleivel és két testvérével Budapestre költözik. A lányiskola zárt falai között, fiúktól távol, Kati a szerelemről és boldogságról álmodozik, miközben élettere szűkre szabott: tanulmányait csak kitűnő eredményekkel és ösztöndíjjal folytathatja. Esténként, lábát lóbálva, anyja „Bezzeg az én időmben” kezdetű történeteit hallgatja. Az első fordulat életében akkor következik be, amikor egy véletlen találkozás összehozza későbbi szerelmével, Lacival.

Kati a külvilágtól elzártan él, távol tartja magát a politikától, a nemzetközi eseményektől és a világháború valóságától. Csak az első bálján döbben rá a helyzet komolyságára, amikor Laciját katonának hívják. A regény zárásában Kati azt kívánja, hogy ha egyszer gyermekei lesznek, ők is hasonló közönyösséggel hallgassák majd az ő történeteit, miközben más dolgokon jár az eszük – és soha ne kelljen megérteniük azt a világot, amit ő átélt.

Nem véletlenül vált a mű az egyik legkedveltebb ifjúsági regénnyé, és került A Nagy Könyv legnépszerűbb magyar alkotásai közé. A felejthetetlenségét nemcsak a jól megformált karakterek és az átélhető történet biztosítja, hanem az a derű és boldogságkeresés is, amely a sorokon keresztül áthatja ezt a szomorú korszakot.

Fehér Klára: Bezzeg az én időmben olvasónapló

 





Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük