Fekete István: Bogáncs olvasónapló

Fekete István: Bogáncs olvasónapló
Fekete István: Bogáncs olvasónapló

Fekete István „Bogáncs” című regénye egy fordulatos és érzelmekkel teli állattörténetet mesél el, amelynek főszereplője egy pumi kutya, Bogáncs. Az állathős első gazdája az öreg juhász, Galamb Máté, akit hűséges társként segít a mindennapi munkában. Az idős számadó mellett tanulja meg a pásztorkutyák életének alaptörvényeit, és bátor, okos társává válik.

A történet azonban nem áll meg a nyáj mellett: Bogáncs élete váratlan fordulatot vesz, amikor cirkuszosok közé kerül. Egy bohóc veszi gondjaiba, aki felfedezi tanulékonyságát, és különféle mutatványokra tanítja. A sors azonban ismét közbeszól, amikor Bogáncsot ellopják. A kutya megszökik, majd hosszú, viszontagságos vándorlás után talál új, szerető otthonra. Egy öreg asztalosmester mellett éli nyugodt napjait, ahol hűséges természete és szeretetre méltó lénye beragyogja a magányos mester öregkorát. A gazda halálával azonban Bogáncs újra magára marad, és visszakerül a cirkuszhoz, ahol többé nem találja a helyét. Egy nap azonban szimatot fog: a nyáj illata visszahívja korábbi életébe.

Fekete István regénye különleges módon jeleníti meg az állathős gondolkodását, érzéseit és egyéniségét, mégis hű marad a kutyatermészet határaihoz. A mű egyik legnagyobb erénye, hogy a kalandos történeteken és a feszes cselekményen túl értékes ismereteket nyújt a természet és az állatok világáról. A festői leírások, a mértékkel adagolt humor és a mély emberi-állati kapcsolatok érzékletes ábrázolása magyarázza a könyv máig tartó népszerűségét.

Szereplők:

  • Galamb Máté
  • Dodó
  • Suzanne
  • Oszkár
  • Piktor
  • sofőr
  • gyepmester
  • cirkuszigazgató
  • Császár Mihály
  • Jóska
  • Jancsi
  • vendég a kocsmában
  • néző a cirkuszban

Fekete István: Bogáncs olvasónapló

Bogáncs, az eszes és fáradhatatlan puli, hűségesen tereli és vigyázza a legelő birkanyájat. Az öreg juhász, Galamb Máté  el sem tudná képzelni a mindennapjait a kutya segítsége nélkül. Egy nap azonban váratlan események láncolata indul el: amikor Máté unokáját, a kis Mátét egyedül hagyja a mezőn, Bogáncs egy nyúl nyomába ered, és eltűnik a fiú szeme elől. A gyermek hiába keresi, a puli egy vadász csapdájába esik.

Időközben a környékre egy cirkusz érkezik. A kiöregedett artista, Dodó az esti előadáson újra elrontja a produkcióját, és bánatában a kocsmában keres vigaszt. Hazafelé tartva véletlenül rátalál a csapdába esett kutyára, és kiszabadítja. Bogáncs ettől kezdve mindenhová követi őt. Bár Dodó először próbálja elkergetni, végül megszereti a barátságos állatot, és együtt egy különleges cirkuszi számot is betanulnak.

A bemutató előtt azonban Bogáncs újra eltűnik: ezúttal a város utcáin bóklászik, ahol sintérek fogják el. A kóbor kutyákat egy klinikára szállítják, ahol kísérletek folynak rajtuk, ám Bogáncs kedvessége hamar megnyeri a sintérek szívét. A férfiak mindent megtesznek, hogy elkerüljék a kutya sorsát mint kísérleti alany.

Végül Bogáncs visszakerül a cirkuszhoz, ám a történet itt sem ér véget. A városba érkező juhász végül szerencsésen rátalál hűséges társára, és együtt térnek vissza a nyájhoz.

Bogáncs története egy érzelmekkel és kalandokkal teli mese, amely a hűség és a szeretet erejét hirdeti.

Bogáncs, a játékos fekete pulikutya, izgalmas és fordulatos kalandokba bonyolódik, amelyek során különböző világokba nyerünk bepillantást. Az utazó cirkuszok színes és olykor küzdelmes mindennapjai éppúgy megjelennek, mint a kóbor kutyák begyűjtésével foglalkozó sintérek élete, akikben meglepő módon mély szeretet lakozik az állatok iránt.

A kutya sorsát végül a szerencse kormányozza jó irányba: kalandos útját követően visszatalál szerető gazdájához, ezzel beteljesítve egy hűséges állat megható történetét.

Fekete István regényei különleges módon jelenítik meg az állatok és az emberek kapcsolatát: az állathősök képesek alkalmazkodni az emberi világ szabályaihoz, miközben megőrzik saját lényegüket és természetes önállóságukat. A „Bogáncs” című regény címszereplőjét az író saját pulijáról mintázta, aki viselkedésében hűen tükrözi a valódi kutyák jellemzőit.

A történet központjában nem az emberi tulajdonságok kivetítése áll, hanem Bogáncs hűsége, amely minden kapcsolatában bizalmat ébreszt. Az ember és állat közötti kapcsolat Fekete műveiben valódi együttműködésként jelenik meg, függetlenül a körülményektől.

Bogáncs alkalmazkodik a cirkuszi élet és a városi forgatag kihívásaihoz, de számára az igazi otthon a juhász mellett van. Itt, Galamb Mátéval közösen, egy ősi pásztorkultúra hagyományait őrzik és éltetik tovább, amely a regény lényegét adja.

Fekete István: Bogáncs olvasónapló

 





Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük