Karinthy Frigyes: Tanár úr kérem olvasónapló 3.
Szereplők:
az ifjú Karinthy/Bauer, az elbeszélő
Mici, a húga
Fröhlich, Schwicker, Kökörcsin, Mangold, Lenkei, Prém, tanár urak
Büchner, Guttmann, Neugebauer, Skurek Ferenc, Goldfinger Rezső, Deckner, Kelemen, Roboz, Auer, Wlach, Zajcsek, Löbl, Eglmayer, Palkovics, Csekonics, Benkő, Gellér, Székely, Várnai, Gárdos, Sebők, Gerő, Jákó, Wlach, Bányai Miklós, Rogyák, Zsemlye Tivadar, Singer, tanulók
Erzsike, szobalány
Mari, mindenes
Steinmann, jó tanuló
rossz tanuló
Karinthy Frigyes: Tanár úr kérem rövid ismertetés
A Tanár úr kérem egy több, rövidebb karcolatokból álló írások gyűjteménye. 1916-ban jelent meg először, azóta nemcsak Magyarországon, hanem külföldön is számos kiadást ért meg, népszerűsége azóta is töretlen. 1956-ban filmet is készítettek róla, színdarabként is játsszák. Alcíme: Képek a középiskolából.
Karinthy a gyűjteményt barátjának, Kosztolányi Dezsőnek, a Szegény kisgyermek panaszai szerzőjének ajánlotta.
Karinthy Frigyes: Tanár úr kérem felépítése
A könyv eredeti kiadásában összesen 16 rövid elbeszélés volt található. A későbbi kiadásokban ezt kiegészítették további 4 humoreszkkel.
Karinthy Frigyes: Tanár úr kérem tartalma röviden
Az eredeti kiadásban szereplő írások a gyermekkor nehézségeit mutatják be érzékletesen, kedves humorral fűszerezve. Mindenki, gyermek és felnőtt egyaránt átérzi a fiatalság küzdelmes életét, és mindannyian kissé gyermekké válunk magunk is az olvasása közben.
Röhög az egész osztály
Valami van a levegőben, mert az osztályteremben nevetés uralkodott el. Elég egy új, nagy szemetes, amibe bele lehet ülni; másik hátára ragasztott cédulák – már robban a nevetés. Vagy ok nélkül felrohanni valakivel a negyedikre, majd otthagyni; de a Kökörcsin tanár úr karikatúrája is osztatlan jókedvet szül. Ráadásul Zajcsek beleül az új szemetesbe, és megijed, mikor azt hiszi, megjött a tanár – de bent marad, mikor valóban megérkezik. Az osztály kénytelen elfojtani kipukkanó nevetését az óra alatt, míg végül kirobbanhat belőlük. Köszönhetően a tanár úr nem túl szellemes megjegyzésének: „…mit mozgolódik, mint egy sajtkukac?”.
Kísérletezem
Fizikaórán az elektromosságot illusztrálják Palkovicson: feláll a haja, mikor belevezetik. Bauer elhatározza, hogy otthon is kísérletezni fog. Venne mágnesvasat, csinálna iránytűt, csinál Heron-labdát*, és magyarázná mindezeket a húgának, ám ő nemigen vevő ezekre… Ráadásul a mindenféle (félre)sikerült kísérlet során rossz helyre kerülnek, eltörnek, elromlanak a tárgyak, így a végeredmény: nincs vacsora. De sebaj: a meg nem értett zsenik (Galilei) is megelőzte korát: „Mégis mozog a Föld”.
Magyarázom a bizonyítványom
A féléves bizonyítvány nem a legfényesebb… de mindenre van magyarázat! Először is, ez nem a valódi, végleges bizonyítvány. Azután: a 4-es (legrosszabb jegy) történelemből csak a feleletek száma, a helyettes tanár különben sem osztályozhat. Fizikából összetévesztették a mellette ülő fiúval; Fröhlich, az algebratanár pedig pikkel rá. Ezek után a magaviselet is leromlik; a 3-as pedig csak furán írt 2-es (jobb osztályzat). Végre sikerül aláíratni, de hogy ne legyen gubanc, kéri a szülőket, ne járjanak az iskola felé, mert kiemelték az iskolakaput…
A lányok
Mit tudhat egy kamaszfiú a lányokról? Hogy buták: nem érdekli őket a tudomány, csak vihognak rajta. Hogy kivételeznek velük, nem bántják őket, sőt, úgy bánnak velük, mint a törékeny porcelánnal – amit ki is használnak… Nem kell életüket áldozni a hazáért, ami pedig egy fiúnál árulással lenne egyenlő. Mi az oka ennek a megkülönböztetett bánásmódnak? Valami titok lappang itt, amiről csak suttogni lehet. De egy sajgó érzés azt mondja: előbb-utóbb meg fogja érteni. De akkor már nem lesz Osztály, ő is beleolvad a szürke tömegbe, és teljesen más emberré válik…
Naplóm
Hat nap egy kamaszfiú naplójából. Élet az iskolában, önképzőkör, aradi vértanúk ünnepe, könyvek, amiket olvas, csínyek a haverokkal… Shakespeare Hamletje kissé elszomorítja, mert a gyorsan elillanó ifjúságot juttatja eszébe.
Lógok a szeren
A fiú lóg a szeren, melyhez, tudja, nem elég izmos, mások sokkal ügyesebbek. Azzal vigasztalja magát, hogy ő agyban sokkal jobb, szemben az izmokkal. Képzeletében világhírnevet szerzett fiatalemberként nagy matematikai rejtélyeket old meg, miközben tökéletes tornagyakorlatokat mutat be. Vagy Magyarország miniszterelnökeként országunkhoz csatolja Angliát, miközben birkózó világbajnokokat győz le, akadémiai előadásokat tart, majd több számban megnyeri a világbajnokságot. De addig is, még gyakorolnia kell a szeren – vagy inkább föladni ezt a bolondságot, és kihagyni a tornaünnepélyen való versenyzést…
Karinthy Frigyes: Tanár úr kérem olvasónapló 1
Karinthy Frigyes: Tanár úr kérem olvasónapló 2
Karinthy Frigyes: Tanár úr kérem olvasónapló 3
Karinthy Frigyes: Tanár úr kérem olvasónapló 4
Olvasónaplók:
- 1-2. osztályos kötelező olvasmányok
- 1-4. osztály kötelező olvasmányok
- 10. osztályos kötelező olvasmányok
- 11. osztályos kötelező olvasmányok
- 12. osztályos kötelező olvasmányok
- 5-8. osztály kötelező olvasmányok
- 5. osztályos kötelező olvasmányok
- 9-12. osztály kötelező olvasmányok
- 9. osztályos kötelező olvasmányok
- Olvasónaplók
* Utolsó megtekintés: 2023-08-02