1794.december 14-én, egy vasárnapról hétfőre virradó éjjelen fegyveres ulánusok kopogtatnak be a Kazinczy-kúria ajtaján. Az álmából riadó Kazinczy Ferencet letartóztatják, és Sándor Lipót főherceg, a nádor parancsára – szigorú őrizet mellett – Budára kísérik. Kétezer-háromszáznyolcvanhét nappal később, 1801. június 28-án, ismét egy vasárnap reggelén a munkácsi várbörtön főstrázsamestere magához hívja az immár 41 éves, őszülő írót, és közli vele: őfelsége visszaadja szabadságát. A császár őszintén reméli, hogy a jövője szerencsésebben alakul, mint a múltja.
A „Fogságom naplója” című mű Kazinczy közel hétéves raboskodásának hiteles krónikája. Ez a magyar emlékirat-irodalom máig élő klasszikusa nemcsak személyes sorsról, hanem történelmünk egyik legdrámaibb időszakáról is tanúságot tesz: a Martinovics-per és a jakobinus mozgalom bukásának idejéről.
Kazinczy a memoárírás mestere: pontos, szikár tényekkel dolgozik, időhöz kötve mesél, és könyörtelen őszinteséggel tárja elénk a történéseket. Nemcsak a szavak, hanem a leírt helyszínek rajzaival is hitelesíti beszámolóit, s mindezt tárgyilagos precizitással teszi.
A mű részletei Kazinczy emberi tartását, eszmei szilárdságát és a börtöncellák fojtott légkörét idézik meg, miközben a korszak bizonytalansága, félelmei és reményei elevenednek meg lapról lapra. Az aprólékos realizmussal megörökített pillanatokból bontakozik ki a nagy egész – egy történelmi kor, amelynek visszhangja ma is érezhető.
Kazinczy Ferenc: Fogságom naplója olvasónapló
Kazinczy az 1794. december 14-i elfogatásával indítja visszaemlékezését. Amikor az éjszaka közepén fegyveresek rontanak rá, megrémült anyjának még azt ígéri, két héten belül hazatér. A két hétből azonban több mint hat és fél évnyi fogság lett.
A regmeci házból először Sátoraljaújhelyre vitték, majd másnap Budára szállították. Társaihoz hasonlóan őt is a ferencesek kolostorában tartották fogva, ahol a jakobinus mozgalom más letartóztatott tagjai is raboskodtak.
Buda
- 1794. december 19. – 1795. szeptember 26.
Amikor belépett a számára kijelölt cellába, a lánc megcsörrent a léptei alatt. „Elborzadtam. De egy perc alatt elmúlt rettenésem; tudtam, hogy azt viselnem kell” – emlékezett vissza Kazinczy. A következő hónapokban sorra követték egymást a kihallgatások, mígnem 1795. május 8-án a bírák elé állították, és felolvasták halálos ítéletét.
Fellebbezett, ám egy héttel később a Hétszemélyes Tábla helybenhagyta a döntést. Pár nappal később Martinovicsot, Hajnóczyt, Laczkovicsot, Szentmarjayt és Zsigrait kivégezték. Kazinczy tárgyilagos részletességgel számol be a tragikus eseményekről.
Június 1-jén Kazinczyt is elővezették társaival együtt. Az előjelek baljósak voltak. „Azt hittem, hogy én halok meg” – írta. Végül a halálos ítéletet nem hajtották végre rajta; helyette bizonytalan időre várfogságra ítélték, így megmenekült a bitófától.
Június 11-én Kazinczyt átszállították abba a gárdaházba, ahol korábban Martinovicsékat tartották fogva. A bánásmód itt már enyhébb volt, és a rabok látogatókat is fogadhattak. „Papirost és tintát hozattam, reggeli három óra óta késő estig szüntelen dolgoztam” – emlékezett vissza Kazinczy. „Bár akkor megírtam volna szenvedésünk történetét. Most, 1828-ban, örömmel tölt el, hogy legalább rövid jegyzeteimet megőriztem.”
Augusztus elején Szentjóbi Szabó Lászlót, Batsányi Jánost és Verseghy Ferencet több társukkal együtt Kufstein felé indították. Két hét múlva újabb rabokat szállítottak Grazba, Kazinczy azonban még egy hónapig Budán maradt. Szeptember 26-án végül elindították Brünn (ma Brno) felé, üveges hintóban szállítva. Az út során megálltak Pozsonyban, ahol a várat és az országos vásárt is megtekintették.
Brün
- 1795. október 7. – 1799. június 22.
Kazinczy Ferenc: Fogságom naplója olvasónapló
Olvasónaplóm:
- Olvasónaplók
- 1-2. osztályos kötelező olvasmányok
- 3-4. osztályos kötelező olvasmányok
- 5. osztályos kötelező olvasmányok
- 6. osztályos kötelező olvasmányok
- 7. osztályos kötelező olvasmányok
- 8. osztályos kötelező olvasmányok
- 9. osztályos kötelező olvasmányok
- 10. osztályos kötelező olvasmányok
- 11. osztályos kötelező olvasmányok
- 12. osztályos kötelező olvasmányok
- 1-4. osztály kötelező olvasmányok
- 5-8. osztály kötelező olvasmányok
- 9-12. osztály kötelező olvasmányok
- Ajánlott olvasmányok
- Elemzések – Verselemzések
- Versek gyerekeknek