Mark Twain: Egy jenki Arthur király udvarában olvasónapló

Mark Twain: Egy jenki Arthur király udvarában olvasónapló
Mark Twain: Egy jenki Arthur király udvarában olvasónapló

Mark Twain az amerikai író, aki saját magát mintázta regényének főhősére, egy technológiai újítások iránt lelkesedő, ravasz jenkit ábrázol. Az 1889-ben publikált szatirikus és fantasztikus mű egyetlen különleges ötlet köré épül. A történet középpontjában egy tipikus connecticuti férfi áll, aki egy súlyos fejsérülés után a 6. századi Angliában, a legendás Kerekasztal lovagjai között ébred. Kezdetben élete veszélyben forog, de agyafúrt magatartása és technikai tudása révén hamarosan magas pozícióba emelkedik: ő lesz az „Főnök”, gyakorlatilag Artúr király miniszterelnöke. Sikereit technikai tudásának köszönheti, mely révén még a híres Merlinnél is nagyobb varázslónak tartják. Az elkövetkező évek során különböző álcákban járja be az országot, számos izgalmas és mulatságos kalandban vesz részt, miközben társadalmi reformokat is igyekszik bevezetni.

A regény hőse titokban gyárakat és iskolákat alapít, telefonhálózatot hoz létre, átalakítja a gazdasági rendszert, és előkészíti a jobbágyfelszabadítást, valamint a lovagi rend és a katolikus egyház hatalmának megdöntését. A történet csúcspontján lőporos aknái és gépfegyverei segítségével ugyan legyőzi a lovagok seregét, de a népet nem sikerül meggyőznie, így vívmányai végül elvesznek. Ő maga Merlin varázslatának hatására hosszú évszázadokra álomba merül, és csak saját korában, élete végén ébred fel újra.

Mark Twain a regényben éles szatirikus hangot üt meg, amellyel egyaránt kifigurázza a romantikus lovagkort, a korabeli Anglia arisztokráciáját, valamint saját korának haszonelvű, technicista amerikai társadalmát. Bár az írói fogások nem minden esetben válnak be egyformán, sokszor csupán a humoreszk szintjén maradnak, a mű mégis maradandó darabja a humoros világirodalomnak. A regény nem csak a tizenéveseknek, hanem a felnőtteknek is felejthetetlen olvasmányélményt kínál.

Szereplők:

  • A jenki – egy amerikai fiatalember, aki egy – fejére mért – erős ütés miatt elkábul, és ébredése után a 6. században tér magához
  • Elbeszélő – a jenkivel találkozik egy kiállításon, majd végigolvassa annak történetét
  • Clarence – apród a 6. században, majd a jenki legfőbb bizalmi embere
  • Arthur király – Anglia királya a 6. században
  • Merlin – a király udvari varázslója, a jenki nagy ellensége
  • Ginevra – Arthur felesége
  • Sir Lancelot – a lovagok közül a leghősiesebb
  • Sir Kay – A jenki foglyul ejtője a 6. században
  • Sandy – a jenki felesége a 6. században
  • Morgan le Fay – gonosz és kegyetlen varázslónő
  • Dowley – paraszt

Mark Twain: Egy jenki Arthur király udvarában olvasónapló

A cselekmény egy 19. századi amerikai férfi körül bonyolódik, aki egy fegyvergyárban tölti mindennapjait. Egy súlyos fejsérülés következtében, amelyet egy verekedés során szenvedett el, ideiglenesen elveszti eszméletét, és a 6. századi Angliában, Artúr király korában ébred fel.

A helyzet komikus és egyben veszélyes is: nem érti, hogyan került ide, a korszak emberei pedig egyszerre naivan és fenyegetően viselkednek vele. Végül a 19. századi tudása menti meg a biztos haláltól: a napfogyatkozás megjósolásával – amivel fenyegetőzve „eltünteti a napot” – magához ragadja a hatalmat, és ezzel a kor emberei mágusként kezdenek el tisztelni.

A történet főhőse, egy 19. századi amerikai férfi, aki Artúr király korában találja magát, hamarosan a király első miniszterévé válik, és mindenki csak „a Főnök” néven ismeri. Technikai ismereteit kihasználva igyekszik modernizálni a korabeli Angliát, végső célja pedig a köztársasági államforma bevezetése.

Számos újítást vezet be, amelyek között szerepelnek technikai és közéleti innovációk is. Mindemellett ő maga mégis kívülállónak érzi magát a 6. században. Konfliktusba kerül Merlinnel, a király udvari varázslójával, akinek végül legyőzésével megerősíti hatalmát. Kalandos útja során megismerkedik Sandy nevű szolgálólánnyal, aki később a felesége lesz, és aki mellett lovagi hírnevet is szerez magának.

Hazatérése után a főhős és Artúr király álruhába bújnak és egy vándorútra indulnak. Azonban az álruha miatt felismerhetetlenek maradnak, így hamarosan rabszolgaként eladják őket. Ebben az új szerepükben a király szembesül az igazi rabszolgák sorsával és szenvedéseivel, ezek a regény egyik legsötétebb epizódját alkotják.

Nem sokkal később Sir Lancelot vezette lovagok kiszabadítják őket a fogságból. Az ezt követő három év alatt az ország jelentős fejlődésen megy keresztül az első miniszter, a „Főnök” irányítása alatt. Ez idő alatt a jenkinek és feleségének, Sandynak egy kisfia is születik.

A visszatérés után az országban kitör a háború Artúr király és Lancelot között. A konfliktus során Artúr király is életét veszti, ezután az egyház veszi át az irányítást, és egy átok érvénybe lépése következtében a jenki is veszélybe kerül. A jenki és követői azonban az elektromos áram segítségével diadalmaskodnak a harcban.

A győzelem után a jenki mély álomba merül Merlin varázslata következtében, és csak 13 évszázaddal később, a jelen korban ébred fel ismét. A történetét halála előtt röviddel meséli el az írónak, aki maga is kétségek között van a mesélt események valóságosságát illetően.

Mark Twain: Egy jenki Arthur király udvarában olvasónapló

 





Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük