
Freddie Mercury élete, halála és öröksége: „Azt akarom, hogy a halálom után értékes, tartalmas zenét alkotó zenészként emlékezzenek rám”
„Sosem kérte, hogy sajnálják – mesélte May. – Nagyon erős személyiség volt, szerette ő irányítani a saját sorsát.” Egyéniség volt. Egyszeri, megismételhetetlen.
Matt Richards – Mark Langthorne: Bohém rapszódia olvasónapló
A könyv jól felépített és informatív, ügyesen egyensúlyozva kerülve a hatásvadászatot, miközben olyan témáról szól, amit ma is kevesen vesznek elég komolyan. Teljesen érthető, hogy a HIV/AIDS megjelenésére, kialakulására, terjedésére, valamint a lassan elinduló gyógyszeres védelemre, a szűrésre és a megelőzés fontosságára hívja fel a figyelmet.
Mercury élete és sorsa szorosan összefonódik ezekkel a történésekkel. Részletesen nyomon követhetjük bohém, kicsapongó életét, a szex, drog és rock and roll életérzésének állomásait, majd megismerhetjük azt az embert, aki végül megnyugodott, megbékélt és lelkileg összetört, ahogy a betegsége jelei egyre egyértelműbbé váltak. Még mindig úgy érzem, hogy tisztelet jár neki azért az erőért és lélekjelenlétért, amivel végigjárta ezt az utat. Nem emelnek szobrot neki, nem avatják szentté, de tisztelettel adóznak tudatos munkásságának és lelki erejének.
Az élete utolsó szakaszában készült albumok és dalok egyértelműen éltették őt. Hatalmas lelki erőt igényelt átvészelni mindezt. A világon mindenki tudta, vagy sejtette, hogy egyre súlyosabb a helyzet, mégis hittünk a reményben. A kötet szerint Mercury a fertőzés megjelenése után, körülbelül 1982-től számítva, még kilenc évet élt – sokszor rettenetes szenvedések között. A híréhes média gusztustalan módon jelenik meg a történetben is, ami sajnos itthon is egyre inkább tapasztalható: számukra nincs semmi szent. Viszont ítélkezni senkinek nincs joga fölötte.
Gyomorösszeszorító és fájdalmas volt olvasni élete meghatározó pillanatait. Megmutatkoztak benne a magánember belső vívódásai önmagával, valamint az állandó, folyamatos titkolózás a szexuális identitása körül. Átérezhető a vágyott és megszerzett siker útja, valamint annak megtartásának nehézségei. A média és a kor hangulata hitelesen jelenik meg, ahogy a politikusok hozzáállása is a vírus megjelenésével kapcsolatban. Érzékletesen bontakozik ki a siker fokozatos építkezése, a féktelen, folyamatos tivornyák és partik világa, valamint a melegeket kísérő állandó félelmek. Tudta, mivel játszik, hiszen ő is ember volt, mégis hosszú ideig két végén égette a gyertyát. Egy érző lélek, aki dalaiban tovább él közöttünk. Különösen izgalmas volt olvasni a dalok születéséről, fogadtatásukról, a turnékról, az amerikai siker és kudarc okairól, valamint a Caballéval és Bowie-val való közös munkáról, illetve a Live Aid óriási sikeréről. A Queen sikere egyben Mercury sikertörténete is.
A hátrahagyott életmű önmagáért beszél. Freddie Mercury zseniális, érzékeny és maximalista művész volt. Egyértelmű, hogy alapos, nagy munkát fektettek a könyv elkészítésébe. Remekül sikerült összeállítani a Queen sikertörténetét, miközben Freddie életére fókuszál. Rengeteg új ismeretet nyújt róluk, és természetesen a betegségről is. Örülök, hogy végül elolvastam ezt a könyvet Freddie Mercury-ról. Bár sok fájó igazságot tár fel, amelyeket talán jobb lett volna nem tudni, de a fényhez mindig az árnyék is hozzátartozik.
Jó ötlet volt, hogy a könyv képmellékletet is tartalmaz Freddie-ről. Szívből ajánlom minden rajongónak és érdeklődőnek, mert érdemes elolvasni, rengeteg háttérinformációt és tudást adhat. Megismerhetjük a HIV/AIDS kialakulását, terjedését és a gyógyítás lehetőségeit. Hasznos ismeretek ezek a HIV-fertőzésről, amit akkoriban a „The Gay Plague”, azaz „melegvírus” gúnynévvel illettek. Ez egy fontos, figyelemfelkeltő kötet, amelyet a szerzők olvasmányos stílusban, kellő tisztelettel mutattak be. A Queen sikere egyben Mercury sikere is. Freddie Mercury igazi arcát most minden smink nélkül láthatjuk, és huszadik század egyik legikonikusabb előadójaként kell rá emlékeznünk.
Nekem személy szerint sokkal jobban tetszik a könyv eredeti címe, a „Somebody To Love”, mert szerintem az sokkal kifejezőbb. Ugyanakkor kétségtelen, hogy mivel a film is a legismertebb Queen-sláger címét viseli, figyelemfelkeltőbb volt így kiadni a könyvet. A Queen történetéből az is kiderül, hogy a Bohém rapszódia valójában egyfajta burkolt coming out volt Freddie részéről, és életének legnagyobb sikerének tartotta ezt a dalt.
A könyv lezárása elgondolkodtató: Mercury már 25 éve nincs közöttünk, mégis mennyire élnek és aktuálisak a dalai. Halála nagyban hozzájárult ahhoz, hogy az emberek tudatosabbá váltak a betegséggel kapcsolatban. Azóta sokat javultak a betegek túlélési esélyei, hiszen orvosi ellenőrzés és gyógyszerek mellett ma már teljes életet tudnak élni, és akár évtizedekkel is kitolódhat a túlélésük. A Queen pedig mára igazi fogalom, egy világhírű márkanév lett.
Matt Richards – Mark Langthorne: Bohém rapszódia olvasónapló
Olvasónaplóm:
- Olvasónaplók
- 1-2. osztályos kötelező olvasmányok
- 3-4. osztályos kötelező olvasmányok
- 5. osztályos kötelező olvasmányok
- 6. osztályos kötelező olvasmányok
- 7. osztályos kötelező olvasmányok
- 8. osztályos kötelező olvasmányok
- 9. osztályos kötelező olvasmányok
- 10. osztályos kötelező olvasmányok
- 11. osztályos kötelező olvasmányok
- 12. osztályos kötelező olvasmányok
- 1-4. osztály kötelező olvasmányok
- 5-8. osztály kötelező olvasmányok
- 9-12. osztály kötelező olvasmányok
- Ajánlott olvasmányok
- Elemzések – Verselemzések
- Versek gyerekeknek
- Szavak jelentése
- Tudás infó