Petőfi Sándor „Nemzeti dal” című költeménye, amely az 1848-49-es forradalom és szabadságharc legfőbb üzeneteit örökíti meg, a magyar hazafias költészet egyik legjelentősebb darabja. A művet 1848. március 13-án alkotta meg, csupán két nappal a forradalom kitörése előtt. A kezdősor eredetileg másként szólt, de Szikra Ferenc javaslatára Petőfi megváltoztatta: Szikra azt tanácsolta, hogy először „talpra kell állítani a magyart”, mire Petőfi átírta a sort.
A költeményt eredetileg egy március 19-re tervezett népgyűlésre szánta Petőfi, de a bécsi forradalom hírére gyorsultak fel az események, így március 15-én, a Pilvax kávéházban olvasta fel először. A „Nemzeti dal” lett az egyik első mű, amit a szabad sajtó nyomtatott ki az elfoglalt Landerer-nyomdában. Petőfi emlékezetből diktálta le a szöveget, mivel a kéziratot otthon felejtette.
A nyomda előtt a verset több ezren szavalták el együtt, és ezt az eseményt a Pesti Hírlap is megörökítette 1848. március 17-i számában. Az újságot szintén itt, a Hatvani utcában található Horváth házban nyomtatták, Landerer Lajos kiadótulajdonosánál, a mai Kossuth Lajos utca és Szép utca sarkán, az Astoria és a Ferenciek tere között.
Petőfi Sándor: Nemzeti dal verselemzés
A „Nemzeti dal” Petőfi Sándor által írt alkalmi vers, amely egy különleges, egyedi eseményhez kötődik, legyen az közéleti vagy magánjellegű. Ez a műfaj az irodalom egyik legősibb költői formája.
A vers egy szónoki helyzetet teremt, ahol a költő a hallgatóságot lelkesíteni és cselekvésre buzdítani kíván. E célból hatékonyan használja a kérdés-felelet szerkezetet és a retorikai eszközöket, mint a felkiáltások, megszólítások, felsorolások, ismétlések, erősítések, és az ellentétek. Ezek az elemek együttesen fokozzák a vers hatását és mélyítik el az üzenetét.
A „Nemzeti dal” szerkezete egy szónoki beszéd felépítését követi. A mű első része a bevezető, ahol a szónok, azaz a költő, az érzelmek erejével kívánja magához vonzani a hallgatóságot és elnyerni támogatásukat. A hatékony kommunikációhoz három alapkérdésre kell választ adnia:
- Ki a beszélő?
- Kinek szól?
- Miről szól a beszéd?
A költemény első versszaka pontosan ezekre a kérdésekre ad választ. A szöveg párbeszéd formájában kezdődik, ahol a költő többes szám második személyben szólítja meg a közönséget, ezzel személyessé téve az üzenetet. A megszólítás „magyar” alanyhasználata minden hallgatóhoz személyesen szól, miközben a beszéd témája egyértelmű és közvetlen: „Rabok legyünk, vagy szabadok? / Ez a kérdés, válasszatok!”
A „Nemzeti dal” második része az elbeszélő szakasz, ahol a költő bemutatja a múltbeli eseményeket, hogy a hallgatók jobban megérthessék azok összefüggéseit. A második versszakban tárja fel Petőfi az előzményeket:
„Rabok voltunk mostanáig, / Kárhozottak ősapáink,
Kik szabadon életek-haltak, / Szolgaföldben nem nyughatnak.”
Ebben a szakaszban a költő a történelmi kontextust használja fel annak érdekében, hogy rávilágítson a magyar nép szabadság iránti vágyának mély gyökereire. Az idézett sorokkal Petőfi a múlt sérelmeit és a szabadságért vívott küzdelmet idézi fel, amelyek motivációt nyújtanak a jelen cselekvéséhez.
A „Nemzeti dal” harmadik része az érvelés és a cáfolás szakasza. Itt a szónok, vagyis a költő, az érveket egyre növekvő fontossági sorrendben helyezi el, az egyszerűbbektől a súlyosabbak felé haladva, miközben szigorúan elkülöníti az érveket a cáfolatoktól, hogy azok ne keveredjenek.
A harmadik és negyedik versszakban tárja fel Petőfi az érveket, amelyek a becsületre, a hazaszeretetre, az önfeláldozásra („kinek drágább rongy élete, mint a haza becsülete”) és a büszkeségre („fényesebb a láncnál a kard”) épülnek. A költeményben kevés a költői kép, azonban az egyik legkiemelkedőbb metafora, a lánc és a kard használata a rabság és a szabadság dualitását fejezi ki.
A mű negyedik, záró részében a költő a már meggyőzött hallgatóságot sarkallja cselekvésre és/vagy mutatja be a jövő vízióját. A befejezés jellemzően optimista hangvételű, amely reményt és új kezdetet sugall.
A „Nemzeti dal” ötödik és hatodik versszakában Petőfi Sándor a jövő képét vázolja fel, mind a magyarság, mind az egyének szintjén. A költemény szerint a magyar név újra méltóságot nyer („a magyar név megint szép lesz”), és az egyéni büszkeség is helyreáll („unokáink leborulnak”).
Ebben a szakaszban a tempó lelassul, kevesebb az aktív ige, és a mondatok passzív jelentésűek, mint például „rákentek”, „lemossuk”, „domborulnak”, „leborulnak”. Ez az ünnepélyes, emelkedett hangulat közelít a szentimentalizmushoz, amely könnyes meghatottságot sugall, különösen amikor az unokák „leborulnak, és áldó imádság mellett mondják el szent neveinket”.
Minden versszak nyolc sorból áll, melyek utolsó négy sora refrénként működik. A refrén állandó ismétlése az üzenet hangsúlyozását szolgálja, itt a legfontosabb gondolat a rabság és szabadság közötti választás. Az első személy többes számú „esküszünk” kifejezés a szónok és a nép egységét erősíti, miközben az ismétlődő eskü a hallgatóságot cselekvésre ösztönzi.
Petőfi Sándor „Nemzeti dal” című költeménye műfaját tekintve dal, legalábbis a költő így jelölte meg a címben. A valóságban azonban inkább indulónak tekinthető, egyfajta harci riadónak, hiszen már a kezdő felkiáltás is, a „Talpra magyar!”, az erőteljes hangulatot sugallja, és gyakran csak ezen kezdősorral emlegetjük a verset.
A verselés maga is tükrözi ezt a kettősséget. A magyaros verselés legősibb formáját, a felező nyolcast páros rímekkel alkalmazza, ami rendkívül zenei hatású, segítve ezzel a vers könnyű megtanulhatóságát és az együtt éneklés erejét, amely elősegíti a harci lendület fenntartását.
A „Nemzeti dal” így vált a magyar forradalom és szabadságharc jelképévé. Nem csak Petőfi korának embereit indította cselekvésre, hanem az eltelt évszázadok során is kötelező erővel bír minden magyar számára, hogy cselekedeteivel támogassa a hazát és a szabadságot, akár életét is feláldozva ezekért az értékekért.
Petőfi Sándor: Nemzeti dal verselemzés
Petőfi Sándor: Nemzeti dal verse:
Itt az idő, most vagy soha!
Rabok legyünk, vagy szabadok?
Ez a kérdés, válasszatok! –
A magyarok istenére
Esküszünk,
Esküszünk, hogy rabok tovább
Nem leszünk!
Kárhozottak ősapáink,
Kik szabadon éltek-haltak,
Szolgaföldben nem nyughatnak.
A magyarok istenére
Esküszünk,
Esküszünk, hogy rabok tovább
Nem leszünk!
Ki most, ha kell, halni nem mer,
Kinek drágább rongy élete,
Mint a haza becsülete.
A magyarok istenére
Esküszünk,
Esküszünk, hogy rabok tovább
Nem leszünk!
Jobban ékesíti a kart,
És mi mégis láncot hordtunk!
Ide veled, régi kardunk!
A magyarok istenére
Esküszünk,
Esküszünk, hogy rabok tovább
Nem leszünk!
Méltó régi nagy hiréhez;
Mit rákentek a századok,
Lemossuk a gyalázatot!
A magyarok istenére
Esküszünk,
Esküszünk, hogy rabok tovább
Nem leszünk!
Unokáink leborulnak,
És áldó imádság mellett
Mondják el szent neveinket.
A magyarok istenére
Esküszünk,
Esküszünk, hogy rabok tovább
Nem leszünk!
Olvasónaplóm:
- Olvasónaplók
- 1-2. osztályos kötelező olvasmányok
- 3-4. osztályos kötelező olvasmányok
- 5. osztályos kötelező olvasmányok
- 6. osztályos kötelező olvasmányok
- 7. osztályos kötelező olvasmányok
- 8. osztályos kötelező olvasmányok
- 9. osztályos kötelező olvasmányok
- 10. osztályos kötelező olvasmányok
- 11. osztályos kötelező olvasmányok
- 12. osztályos kötelező olvasmányok
- 1-4. osztály kötelező olvasmányok
- 5-8. osztály kötelező olvasmányok
- 9-12. osztály kötelező olvasmányok
- Ajánlott olvasmányok
- Elemzések – Verselemzések
- Versek gyerekeknek