Rejtő Jenő: A három testőr Afrikában olvasónapló

Rejtő Jenő: A három testőr Afrikában olvasónapló
Rejtő Jenő: A három testőr Afrikában olvasónapló

A Három testőr Afrikában Rejtő Jenő regénye, amely 1940-ben íródott, és Az elátkozott part folytatásaként ismert. A történet középpontjában egy szökött francia légionárius levele áll, amely felfedi a kongói vasútépítési csalás részleteit. A csalás nyilvánosságra hozását célzó információk megfelelő kézbe juttatása lesz a feladat, amelyet az előző kötetből már ismert szereplők, Csülök, Tuskó Hopkins, Senki Alfonz és Török Szultán vállalnak el.

Rejtő Jenő a történetet John Fowler, vagyis Csülök szemszögéből meséli el, aki szórakoztató módon tálalja az eseményeket. A könyvben egy szökött légionárius levele révén kiderül a kongói vasútépítés körüli csalás, és ennek leleplezése izgalmas, váratlan fordulatokkal teli kalandokat indít el. A szereplők közül Csülök, Tuskó Hopkins és Senki Alfonz a becsületrend birtokosai, akik hőstetteik jutalmaként légionáriusként szolgálnak egy kényelmes erődben.

Életüket azonban Potrien őrmester keseríti meg, de végül ő sem tudja megakadályozni, hogy a három férfi lovagi kalandokba keveredjen, és Yvonne Barré, egy fiatal francia hölgy oldalán teljesítsenek szolgálatot. Török Szultán és Nagy Levin is részt vesznek a kalandokban, akik a látszat kedvéért, hogy eltereljék az ellenség figyelmét, néha összecsapnak egymással. A regény hamisítatlan rejtői humora a művet a műfaj egyik legkedveltebb és legolvasottabb darabjává tette.

Szereplők:

  • Csülök (John Fowler): Légionista, író, alapfokú műveltséggel rendelkezik, jól verekszik. Társaival elmegy Igoriba, a büntetőtáborba, ahol Yvonne Barréba beleszeret. Tuskóval és Senkivel ők a Három Testőr.
  • Tuskó Hopkins: Eredetileg civil, de a rendőrség elől menekülve az idegenlégióban talál menedéket, álnevet használva. Társaival ő is elmegy Igoriba.
  • Senki Alfonz: A legműveltebb hármuk közül. Ő is elmegy Igoriba, majd társaival kézbesíti az ezredes levelét. Yvonne Barrét feleségül veszi.
  • Potrien: Régóta szolgál a légiónál őrmesteri rangban.
  • A Nagy Levin: Szakács. A fokvárosi fegyház szakácsiskolájának megalapítója és korábbi vezetője. Kiválóan főz, és azt is meg tudja állapítani, hogy melyik bűnöző mely ételek elkészítésére tanítható meg eredményesen. Mindez csak a történet végén válik ismertté, addig senki sem tudja, mitől híres, ez kisebb-nagyobb problémákat okoz társainak. Végig a három légionáriussal van.
  • Pittmann: Thorzéval és Barréval szökik el a Rakhmár oázisból. Később századosnak adja ki magát és légionistaparadicsomot csinál az Igori büntetőtáborból.
  • Hermann Thorze: Pitmannal szökik.
  • Francis Barré vagy Francis Duron: A tábornok fia, aki beáll a légióba. Pitmannékkal szökik, de elfogják és elküldik Igoriba.
  • Kvasztics: Orvos és zongoraművész. Segít Csülöknek, Tuskónak és Senkinek szökni Igoriból.
  • Yvonne Barré vagy Yvonne Duron: Testvére után kutatva jut el Igoriba. A három légionárius segítségét kéri.
  • Duron tábornok: Igoriba ment ellenőrzésre, de elrabolták Pitmannék és bezárták. Fia Francis Duron, lánya Yvonne Duron.
  • Török Szultán: Elvileg a három légionárius barátja, de sohasem lehet tudni biztosan, hogy kinek az oldalán áll. Beépül Pitmannék közé, informálja a légionistákat.
  • Brigeron: A félszemű rabló. Vendéglős a Rakhmár oázisban, majd Igoriban Pitmann társa.

Rejtő Jenő: A három testőr Afrikában olvasónapló

A Rakhmár oázisban három légionista, Pitmann, Barré és Thorze szökésre készül. Abban állapodnak meg, hogy mindegyikük más irányba indul, így biztosítva, hogy legalább együk megmenekül. Barrét és Thorzét elfogják, Pitmann pedig a Szahara felé veszi az irányt. Egy helyi törzs Pitmann kérésére elpusztítja az üldözőket, majd segít eljuttatni őt a vasúthoz. Itt találkozik egy még csak tervezett Igoriba készülő tiszttel, akit megöl, és a tiszt helyére ő maga vezeti a vonalat Igoriba.

Csülök, Tuskó Hopkins és Senki Alfonz a Szahara egy eldugott helyőrségében élnek, ahol mindössze gyakorlatoznak, verekednek és isznak. Potrien őrmester nem rajong értük, mert túl szabad szelleműek, és sok pénzük van. Tuskó kérésére levelet írnak különböző hivatalos szerveknek, hogy hadd szerelhessen le (mivel ő civil, csak a rendőrség elől menekülve adta ki magát Hermann Thorzénak, és azóta nem tud leszerelni), de csak egy Yvonne Barré nevű hölgy válaszol nekik.

Ő azt kéri tőlük, hogy menjenek el Igoriba, a hírhedt büntetőtáborba, és találják meg öccsét, Francist, aki sokat tud Thorzéról. A három légionárius különféle fegyelmi vétségekkel (például fegyver elvesztése, részegen őrködés és felettes megverése) próbálja elérni, hogy Igoriba küldjék őket. Nem akarják egyedül menni, így egy incidens után, amely során Potrien kardja eltűnik, és egy rozsdás kard kerül elő a hüvelyéből, az őrmester is kénytelen velük tartani. Az őrmester próbál visszavágni az úton, de minden alkalommal ő húzza a rövidebbet: hol a lábszárvédője tűnik el, hol a vize. Így érnek el a Kongó mellett lévő büntetőtáborba.

Amikor végre elérik a büntetőtábort, meglepődnek. „- Te… – súgja Hopkins – azt hiszem, eltévesztettük a menetirányt, és most a francia Riviérán vagyunk.” A rabok szabadon sétálgattak, és mindent ingyen kaphattak. A táborban találkoznak Yvonne-nal, aki légionista ruhában keresi a testvérét. Csülök arra kéri Török Szultánt, hogy intézkedjen, hogy eljuthassanak Francis Barréhoz. Török Szultán teljesíti kérésüket, de azzal az árulással, hogy elárulja őket.

A táboron kívül beszélhetnek Francisszal, aki ezután meghal. Ezt követően is megpróbálnak eljutni innen, és Török Szultán újra segít nekik, de most is árulással. A Kongó mocsarába kerülnek, ahol a vasútépítés folyik. Egy folyó szigetén meglátnak egy kis kunyhót, és kérik Török Szultánt, hogy segítsen eljutniuk oda. Kiderül, hogy a kunyhó valójában egy börtön. Itt találják Potrein őrmestert és Duron tábornokot. Később kiderül, hogy Duron Francis és Yvonne édesapja.

Rejtő Jenő: A három testőr Afrikában olvasónapló

 





Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük