Salinger: Zabhegyező olvasónapló

Szereplők:

Salinger: Zabhegyező olvasónapló
Salinger: Zabhegyező olvasónapló

Holden Caulfield
Mr. Antolini
Jane Gallagher
Sally Hayes
Maurice
Ward Stradlater
Allie
Phoebe Caulfield
Mr. Spencer
Sunny

J. D. Salinger „A Rozsban a fogó” / Zabhegyező című regénye, amely eredetileg „The Catcher in the Rye” címen jelent meg, a 20. század egyik meghatározó alkotásaként került először a közönség elé a The New Yorker hasábjain 1945 és 1946 között, majd 1951-ben önálló kötetként is megjelent.

Az alkotás a világ számos nyelvén elérhető és több mint 65 millió példányban talált gazdára globálisan, bár filmadaptációja a mai napig nem készült el. Bár Salinger eredetileg felnőtteknek szánta a művet társadalomkritikai szándékkal, a regény gyakran kerül ifjúsági regények közé is.

Holden Caulfield, a főhős, a kamaszkori lázadás ikonikus alakjává vált. A regény az ártatlanság, identitás, összetartozás, veszteség, emberi kapcsolatok, szexualitás és depresszió témakörében is mélyenszántóan boncolgatja a társadalom és az egyén viszonyát. Provokatív nyelvezete miatt az Egyesült Államok több államában és számos országban betiltották a könyvet.

Salinger: Zabhegyező olvasónapló röviden

J. D. Salinger regényének központi alakja, Holden Caulfield, egy 17 éves amerikai gimnazista, akit sorozatban már a negyedik iskolából is kirúgnak. A „Rozsban a fogó” cselekménye egy háromnapos időszakra összpontosul, mely során a főhős, egy társadalmi konvenciókat meg nem értő és ezáltal kitaszított fiatalember kálváriáját követhetjük nyomon.

Holden történetét első személyben meséli el, miután kicsapták iskolájából, és ezalatt az idő alatt New York éjszakai életének mulatóhelyein, kétes hírű szállodáiban és az utcáin keres menedéket. Próbálkozásai, hogy normális kapcsolatokat alakítson ki az emberekkel, rendre kudarcba fulladnak; az emberektől menekülve csalódottan állapítja meg, hogy hazugságok veszik körül. Az egyetlen, akivel őszinte párbeszédet folytat, és aki részben meg is érti őt, titokban felkeresett tízéves kishúga, de még ő sem tudja megoldani problémáit. Holden a történteket egy ideggyógyintézetből idézi fel.

A regény a hagyományos elbeszélői formát követi, az események időrendi sorrendben bontakoznak ki, ám Holden gyakori visszaemlékezései megszakítják az időrendet, így mélyebb betekintést nyújtanak karakterének fejlődésébe és belső világába. Salinger művének stílusa a humor, az irónia és az érzelmesség finom egyensúlyát tartja, mely ötvöződik a hétköznapi diáknyelvezettel, egyedi atmoszférát teremtve. A regény nem csak a kamaszok világának hiteles ábrázolása, hanem a társadalmi konformizmus elleni lázadás szimbóluma is.

Salinger: Zabhegyező olvasónapló fejezetenként

1.rész

Holden Caulfield, a 17 éves amerikai gimnazista, már a negyedik iskolából, a Pencey Gimnáziumból kerül kiutasításra. A fiút, aki nem találja a helyét az elit oktatási intézményben, és aki nem tud beilleszkedni sem a tanulmányi, sem a társadalmi követelmények közé, ismételten felfüggesztik.

A futballmeccsek látogatása is elmarad, a lányok társasága sem vonzza, és általában minden hiányzik az iskolából, ami leköthetné. Holden, aki egy szanatóriumi ágyból mesél nekünk, csak egyetlen személytől, Spencer történelemtanártól búcsúzik el nehezebben, aki figyelmével enyhítette a fiú magányát. Holden abban bízik, hogy hamarosan bátyja, D. B., akit nagyon szeret, kiviszi Hollywoodba, és új életet kezdhet ott.

2.rész

Holden Caulfield, a 17 éves gimnazista, akit frissen rúgtak ki a Pencey Gimnáziumból, öreg tanárához, Spencer úrhoz látogatott, aki szívesen fogadta és hosszasan elbeszélgettek. Spencer tanár úr az életet egy meccshez hasonlította, ahol a szabályok betartása elengedhetetlen. A beszélgetés során kiderült, hogy Holden 187 centiméter magas, és haja féloldalasan őszül. Jellemében a düh dominál, ugyanakkor érzékeny és gyermeki vonások is megmutatkoznak benne. Spencer úr bár megdorgálta Holdent, a fiú érezte tanára törődését. Holden az Elekton Hills nevű iskolát is elhagyta korábban, mert úgy érezte, „ott mindenki mindig megjátszotta magát”.

3.rész

Holden Caulfield  éles szemmel és bíráló szándékkal szemléli környezetét, ezzel is növelve a távolságot saját maga és a külvilág között. Beszámol arról, hogy egykori tanára, Ossenburger, temetkezési vállalkozóvá lett, és szokása szerint autóvezetés közben imádkozik több halotthoz. Holden gyakran elmerül a könyvek világában; most is olvasással foglalatoskodik visszatérése után szobájába. Kedvenc írója saját bátyja, D.B., akit a satirikus novellaíró Ring Lardnerrel hasonlít össze.

A történet során felbukkan Ackley, az iskolatárs, aki idegesítő és undok viselkedésével gyakran zavarja Holdent. Ackley érdeklődik a verseny eredménye felől, mire Holden elárulja, hogy elfelejtette a tőröket a metrón, így a verseny eredménytelen maradt. Holden gyakran visel egy piros szarvaslövő sapkát, melyet szükség esetén az arcába húzva védekezik zavaró környezete ellen; így tesz Ackley jelenlétében is, akitől „emberlövő sapkával” védekezik.

A szünetben megérkezik Stradlater is, a mérkőzésre utalva, amelyről Holden és Ackley egyaránt távol maradtak.

4.rész

Stradlater, aki mindig ápolt megjelenésű és jól néz ki, kiváltja Holden Caulfield irigységét, mivel szinte erőfeszítés nélkül őrzi meg jóképűségét. Ez a külsőségekben rejlő magabiztosság oda vezet, hogy Holden segítségét kéri az angol házi feladat megírásához. Holden, bár ellenkezik – „Engemet rúgnak ki ebből a diliházból, és én írjak neked dolgozatot?” – végül mégis elkészíti a feladatot. Továbbá, Holden annyira alacsony önértékeléssel rendelkezik, hogy még Stradlater elutasított barátnőjét is szívesen „átvenné”, és ezt nyíltan el is mondja neki.

A szituáció tovább bonyolódik, amikor kiderül, hogy Stradlater érdeklődése Jane Gallagher, Holden korábbi szomszédja iránt fordul, aki iránt Holden is érzelmeket táplál, sőt, még mindig vonzódik hozzá. Azonban Holden végül nem teszi meg azt a lépést, hogy lemenjen és köszönjön neki, ehelyett magába fordul és rágódik a helyzeten.

5.rész

Az angol házi feladat témája egy hely leírása, de Holden Caulfield, az érzelmek által gyakran vezérelt gimnazista, a feladatot személyes emlék megörökítésére használja. A házi feladatban nem egy helyszínt, hanem öccse, Allie baseball kesztyűjét írja le, ami neki különösen fontos. Allie, aki már nem él – a könyv szerint „nem akart szerepelni ebben a könyvben” – nagy hatást gyakorolt Holden életére.

Allie halála olyan mély nyomot hagyott Holdenben, hogy a fiú, képtelen feldolgozni veszteségét, dühében szétverte a garázst. Az angol házi így válik egy mélyen személyes vallomássá, amely Holden fájdalmát és szeretetét tükrözi öccse iránt.

6.rész

Amikor Stradlater visszatért és kifogásolta a házi feladat témáját, Holden, dühében, összetépte a feladatlapot. Ezután a két diák között heves vita alakult ki. Holden próbálta kideríteni, hogy Stradlaternek sikerült-e közelebbi kapcsolatba kerülni a lánnyal, amelyre Stradlater kerülő válaszokat adott.

Ez végül tettlegességig fajult: Holden provokációja – ami abból fakadt, hogy Stradlatert nem tekintette magához hasonlóan sikertelennek, és irigyelte tőle a vonzó lány társaságát – verekedéshez vezetett. A konfliktusban mindketten komolyabb sérüléseket szereztek, ami egyfajta kamaszkori feszültséglevezetésnek tekinthető.

7.rész

Holden Caulfield, Ackley szobájába szorul, miután szobatársa, Ely haza utazott a hétvégére. Az üres ágy lehetőséget biztosít Holden számára, hogy nyugodtabban aludjon. Ackley, bár kezdetben vonakodva, de végül elfogadja Holden jelenlétét, és a két fiú között baráti kapcsolat kezd kialakulni.

Holden összepakol, tisztában van vele, hogy otthon komoly magyarázatot kell adnia a kirúgása miatt. Miután felvette jellegzetes piros szarvaslövő sapkáját, melynek ellenzőjét a megszokott módon hátrafelé csapta, hazaindult, kész szembenézni a következményekkel.

8.rész

Holden Caulfield, a fiatal gimnazista élvezte a vonatozást, amíg egy, az anyja korabeli nő meg nem szólította. A nő, aki egyik iskolatársa anyja volt, kényszerítette beszélgetésre Holdent. A fiú eleinte eljátszotta, hogy ő Rudolf Schmidt, az iskolai gondnok, de ahogy haladt a beszélgetés, Holden megkedvelte a nőt. Végül azt állította neki, hogy fia kiemelkedően teljesít az iskolában.

9.rész

Holden Caulfield megérkezett New Yorkba és a városban az Edmont Hotelbe szállt. Szobájának ablakából a szemközti épület lakóit szemlélte, közben pedig Jane-ről ábrándozott, aki iránt mély érzelmeket táplált. Egy idő után úgy döntött, hogy felhív egy vetkőzőt, akinek a telefonszámát még az előző évben szerezte meg. A tervezett találkozó azonban nem jött létre, mivel a nő nem volt ráérő.

10.rész

Holden Caulfield gyakran gondol húgára, Phoebe-re, akit a családja legintelligensebb tagjának tart. Phoebe könyveket ír, és Holden nagy örömmel idézi fel azokat a régi emlékeket, amikor testvéreivel együtt önfeledten játszottak vagy moziba mentek. Azonban a jelenben Holden egy bárba szállt le, ahol hiába próbálkozott, nem szolgálták ki alkohollal. Itt találkozott három lánnyal, akikkel táncolt, majd mindenki mesélt arról, hogy milyen hírességeket látott mostanában. A szórakozás végén Holden kifizette a számlát nagyanyja pénzéből.

11.rész

Holden Caulfield, miután leült egy megviselt kinézetű székre, ismét Jane Gallagher jutott eszébe. A kettejük közötti ismeretség úgy kezdődött, hogy Jane kutyája rendszeresen átszökött vizelni Holdenék udvarára. Ebből kibontakozott a kapcsolatuk: sakkpartik, beszélgetések és közös mozizások formájában. Emlékezés után Holden áttaxizott egy másik bárba, amelyet korábban gyakran látogatott bátyjával.

12.rész

Útközben a másik bárba Holden Caulfield egy taxiban ülve a sofőrt faggatta arról, hogy mi történik télen a tóban lévő kacsákkal és a halakkal, befagynak-e ők is a tóval együtt. A taxi sofőrnek azonban nem voltak információi e témában. A bárban, ahová végül megérkezett, Holden egy régi ismerős, egy sznob zongorista játékában gyönyörködhetett, majd összefutott bátyja egy ismerősével, akivel köszönésre került sor.

13.rész

Holden Caulfield gyalogosan tért vissza szállodájába, útközben magában elmélkedve. Amikor megérkezett, a liftkezelő megkérdezte tőle, hogy szüksége van-e társaságra az estére. A tapasztalatlan Holden beleegyezett, de később megbánta e döntését, mivel rájött, hogy nem olyan magabiztos, mint amilyennek hitte magát.

Amikor a nő elkezdett vetkőzni, Holden azonnal elvesztette a lelkesedését és képtelen volt ráhangolódni a helyzetre, annak ellenére, hogy már három whisky is a hatása alatt állt. Végül azt mondta a nőnek, hogy nem megy neki a dolog, mert „a szaxofonját operálták a gerincében”. Bár a nő több pénzt követelt, Holden csak az eredeti összeget fizette ki neki.

14.rész

Holden Caulfield összeroskadt egy karosszékben, és elmerült öccse, Allie iránt érzett nosztalgiájában. Éppen belefeledkezett volna a családi emlékekbe, amikor kopogtás zavarta meg. A liftes és a korábban megismert nő jelent meg, követelve a korábban kialkudott összeg másik öt dollárját. Végül erőszakosan kikényszerítették a pénzt Holdentől, akit megvertek és megaláztak. Az esemény mélyen megrázta Holdent, ismét valami összetört benne.

15.rész

Másnap Holden Caulfield felhívta Sally Hayest, a lánnyal, akivel korábban járt, és aki valószínűleg az egyetlen lány volt, aki valaha is érdekelte. Megbeszéltek egy randevút, ahol Sally elmesélte, hogy sokan próbálják megközelíteni. Holden ezután taxiba szállt és az állomásra vitette magát. Már két hete költekezett, és érezte, hogy lassan ideje lenne hazatérnie. Apja jó állása, részvénytársasági ügyvédként, biztosította a család anyagi jólétét.

Az állomáson Holden reggelizett két apácával, aki véletlenül ott tartózkodott. Étkezése után csomagjait a pályaudvari csomagmegőrzőbe helyezte.

16.rész

Holden Caulfield eltöltötte az idejét a városban: vásárolt egy lemezt húgának, csavarogott egy parkban, majd találkozott Sally Hayessel.

17.rész

Amikor megpillantotta Sallyt, azonnal elbűvölte őt. Beszélgetésük során Sallyt leginkább a megbeszélt korcsolyázás érdekelte, míg Holden egyre inkább belelkesedett abba az ötletbe, hogy kölcsönkérnek egy autót és elindulnak felfedezni a világot. Sally azonban kételkedett Holden terveiben. Holden győzködte, hogy rendelkeznek elegendő pénzzel a bankban, és még munkát is vállalna. Sally vonakodása után Holden dühösen azt mondta: „Le kell rohadni tőled, ez a helyzet.” Erre Sally sírva fakadt és elküldte Holdent.

18.rész

Holden Caulfield, aki az estét nem akarta üresen tölteni, felhívta Carl Luce-t, és egy későbbi időpontra megbeszéltek egy találkozót. Ezt követően Holden gondolatai ismét családja felé terelődtek, ezúttal bátyjára esett a választása, aki katonaként szolgált, de utálta a hadsereget és a háborút is. Holden maga is csak egy hetet bírt ki a cserkészeknél a „katonásdit” próbálva.

19.rész

Holden Caulfield egy újabb bárba látogatott, ahol Tina és Janine előadásában disznó dalokat hallgatott. Nem sokkal később megérkezett Carl Luce is, akiről lassan kiderült, hogy a bár hasonlóan a perverziók iránti vonzalmát tükrözi.

Luce azonban most visszafogottabb kapcsolatot ápolt: egy negyvenes éveiben járó érett kínai hölggyel járt, mivel szerinte „náluk a szexualitás fiziológiailag és szellemileg is mélyen átélt élmény”. Luce apja pszichológus, ami felkeltette Holden érdeklődését, aki 17 évesen már úgy érezte, nemi élete katasztrofális, és talán hasznára válna, ha beszélgethetne a pszichológussal.

20.rész

Holden Caulfield egy éjszakán át ivott, és hajnalban fájó hasával és részegen felhívta Shallay-t. Shallay észrevette, hogy Holden részeg, ezért azt tanácsolta neki, hogy próbálja meg kialudni magát. Holden ezt követően visszament a bárba, majd céltalanul elindult az utcákon. Ebben az állapotban összetörte a húgának, Phoebe-nek vett lemezt. Keresgélte a tóban a kacsákat, majd a sötétben bolyongva próbált hazafelé tartani szüleihez.

21.rész

Holden Caulfield óvatosan lopódzott be otthonukba, miután egy liftes segítségével becsapva jutott fel a lakásukba. Édesanyja helyett először húgát, Phoebe-t látta, akit végül felébresztett. A testvérek hosszasan beszélgettek. Phoebe örült Holden látogatásának, de megdorgálta őt amiatt, hogy ismét kirúgták az iskolából. A beszélgetés során Holden a tankönyveket lapozgatta az asztalon, Phoebe pedig meghívta őt az iskolai előadásra. Holden átadta Phoebe-nek a szétzúzott lemez darabjait, amit a kislány a fiókjába tett. (Ez lett volna a karácsonyi ajándéka.)

22.rész

Phoebe kifejtette Holden felé, hogy szüleik mennyire kiakadnak majd, amikor hazaérnek. Erre Holden hosszas magyarázkodásba kezdett, mesélve a gimnáziumról (a Pencey-ről) és Spencer tanár úrról. Láthatóan kötődik az iskolához, és hiányérzete van amiatt, hogy félbe kellett szakítania ottani életét.

Phoebe azzal vádolta Holdent, hogy semmit sem szeret igazán, így nem lesz belőle semmi. Holden viszont kifejtette, hogy ő inkább a beszélgetést kedveli, nem akar tudós vagy ügyvéd lenni; azt mondta, hogy ő lenne a „srácfogó a rozsban”, ami azt jelenti, hogy a rozsföldeken megfogná az átszaladgáló fiúkat, hogy ne essék bajuk.

23.rész

Holden felhívta Mr. Antolini-t, az egyik volt tanárát, aki befogadja. Miután Phoebe-vel együtt táncoltak otthon, a szülők váratlanul megérkeztek. Holden gyorsan a szekrénybe bújt, hogy elrejtőzzön előlük. Később pénzt kért Phoebe-től, aki a karácsonyi ajándékokra félretett megtakarításából, több mint nyolc dollárt adott neki.

Holden ezen az estén többszörösét költötte el ezen összegnek, ami később sírásba torkollott. Mielőtt elindult, átadta Phoebe-nek a piros szarvaslövő sapkáját, mint egy búcsúajándékot.

24.rész

Holden Caulfield Mr. Antolini otthonában kötött ki, ahol hosszú beszélgetést folytattak, és Holden arra az elhatározásra jutott, hogy ott tölti az éjszakát, mivel nem volt hová mennie. Antolini tanár úr figyelmeztette Holdent, hogy összeomlás felé halad, és hogy szellemileg „haldoklik”. Dicsérte az iskolai nevelés jelentőségét, majd megágyaztak a díványon. Éjjel Holden arra ébredt, hogy Antolini éppen simogatja a fejét, ami teljesen kiakasztotta. Pánikszerűen felkapta ruháit, és azonnal elhagyta a helyszínt.

25.rész

Holden Caulfield visszatért az állomásra, ahol kihozatta holmijait a csomagmegőrzőből. Elkezdett ábrándozni arról, hogy miután elköszön a húgától, Phoebe-től, világgá megy. Elképzelte, hogy kamionokra felkapaszkodva utazik messzire, benzinkutasként dolgozik, és a fizetéséből egy kunyhót vásárol. „Megismerek egy lányt, aki hasonlóan kuka, mint én, és boldogan élünk majd” – gondolta.

Ezután a Fifth Avenue felé vette az irányt, ahol a karácsonyi tömeg hömpölygött. Gondolatai közben eszébe jutott a húgával való vásárlás és az öccsére, Allie-ra emlékezett, amikor együtt játszottak. Bement Phoebe iskolájába, és felvitette neki egy levelet, majd lehívatta, hogy elbúcsúzzon tőle. Phoebe a szarvaslövő sapkájában és egy bőrönddel jelent meg, jelezve, hogy ő is csatlakozik Holden világgá meneteléhez. Holden azonban ekkor kétségbe esett, ráébredve, hogy nem helyes, amit tesz. Végül visszairányította húgát az iskolába, és úgy döntött, ő is hazamegy.

26.rész

És ekkor elérkezünk a regény végéhez, ami nem hoz katartikus és mindent megvilágító lezárásokat, nem is ad tanulságot, amitől újraértékeljük az egész életünket… nem, ez itt nem történik meg. A történet végén nem derül fény arra, hogy Holden Caulfield miért kerül kórházba három nap éhezés és alkoholfogyasztás után, és az sem válik világossá, hogy a felneveltetlen „kuka” Holden, mindössze tizenhét évesen, hogyan válhatna elszánt kiváló tanulóvá szeptembertől.

Salinger: Zabhegyező olvasónapló

 





Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük