Shakespeare: Lear király olvasónapló

Shakespeare: Lear király olvasónapló
Shakespeare: Lear király olvasónapló

A Lear király William Shakespeare egyik legismertebb és legmélyebb tragédiája, mely a címszereplő, egy idős király fokozatos elmebaját tárja elénk. Lear, aki a szeretetteljes hízelgésre építve lemond a trónról és szétosztja országát három lányának, tragikus úton jut el a felismerésig, hogy tévedett. A történet alapjául a brit király, Leir legendája szolgált, mely a kelta vaskor idejére, a római kor előtti 8. századra nyúlik vissza. A darabot a 17. századi bemutatása óta folyamatosan játsszák a világ különböző színházaiban, és számos filmes adaptációja is készült.

A kritikusok kiemelik a műben megjelenő emberi szenvedés és együttérzés mélyreható ábrázolását. George Bernard Shaw pedig így fogalmazott: „Soha senki nem fog a Learnél jobb tragédiát írni.”

Shakespeare a Lear királyban egy ősi kelta mondát alakított át egyetemes érvényű tragédiává, amely a harmadik alkotói korszakában született. Az öreg király és három lánya, valamint a másik szinten zajló Gloster gróf és fiai története egyszerre jeleníti meg a jó és a gonosz harcát, miközben a nemzedékek, szülők és gyermekek, gyermekek és gyermekek között féltékenységgel, gyűlölettel, de ugyanakkor szeretettel terhelt kapcsolatok is kibontakoznak.
Bár a szeretet végül elpusztul, az áldozat nem hiábavaló: a szereplők katartikus felismeréseken mennek keresztül. Mint minden igazán nagy dráma, a Lear király is kimeríthetetlenül gazdag, és bárkinek, aki újraolvassa, maradandó irodalmi élményt nyújt.

Szereplők:

A tragédia szereplői (Vörösmarty Mihály fordítása alapján)

  • Lear, Britannia királya
  • A francia király
  • A burgundi fejedelem
  • Cornwall fejedelem, Regan férje
  • Alban fejedelem, Goneril férje
  • Kent gróf
  • Gloster gróf
  • Edgar, Gloster fia
  • Edmund, Gloster törvénytelen fia
  • Curan, udvaronc
  • Oszvald, Goneril udvarnoka
  • Aggastyán, Gloster haszonbérlője
  • Orvos
  • Bolond
  • Tiszt Edmund szolgálatában
  • Nemes Cordelia kíséretében
  • Hírnök
  • Szolgák, Cornwallnál
  • Goneril, Lear leánya
  • Regan, Lear leánya
  • Cordelia, Lear leánya
  • Lovagok a király kíséretében
  • Tisztek, követek, katonák és kísérők

Shakespeare: Lear király olvasónapló

Az idős Lear, Britannia királya úgy döntött, hogy országát lányai között osztja szét, azzal a feltétellel, hogy a felosztás mértéke a lányai iránta érzett szeretetének mértékén alapul. A két idősebb lány, Goneril és Regan hamis hízelgéssel elérték, hogy a király országának felét megszerezzék, míg a legkisebb lány, Cordelia őszinte szavai felbőszítették az egyre zavarodottabb uralkodót.

Kent grófja próbálta jobb belátásra bírni Lear-t, de a király dühében száműzte hűséges szolgáját. Eközben Goneril már Alban herceg felesége, Regan pedig Cornwall hercege volt, így ők váltak az uralkodói jogok birtokosaivá. Lear csupán annyit kért, hogy száz lovag továbbra is szolgálja őt, és hogy havonta felváltva lakjon a két idősebb lánya palotáiban.

Cordelia két kérője közül Burgundia fejedelme a történtek hatására visszavonta ajánlatát, míg Franciaország királyát mélyen meghatotta a lány őszintesége, és feleségül vette őt. Cordelia könnyek között búcsúzott el családjától.

Goneril gonosz jelleme gyorsan felszínre került, amikor elfordult apjától, és igyekezett megfosztani őt még a megmaradt hatalmától és jogaitól is. Ennek következményeként Lear saját szolgái is egyre kevésbé engedelmeskedtek neki. Kent gróf, aki a halálbüntetést kockáztatva Britanniában maradt, szolgának öltözve és Caius néven csatlakozott a királyhoz, akit nem ismert fel.

Az őszinte és hűséges Caius hamar elnyerte Lear rokonszenvét, aki végre felismerte, hogy nem szabad hinni a hízelgéseknek. Rajta kívül csupán az udvari bolond maradt hűséges hozzá, aki igyekezett megvígasztalni őt, miközben gúnyolta is a király korábbi tévedéseit. Végül Goneril kitette apját a kastélyából, aki megátkozta őt.

Lear ezután Reganhez fordult, és elküldte hozzá Caiust, aki azonban, mivel hűsége vezérelte, megvert egy álnok szolgát, így Regan és férje kalodába záratták. Amikor Lear megérkezett a kastélyba, hűvös fogadtatásban részesült, mivel Goneril már előbb szövetkezett Regannel. Végül Lear-t kizárták a kastélyból, és ekkor már csak a bolond maradt mellette.

Vihar kerekedett, amelynek erejével Lear próbált szembeszállni, de Caius rátalált, és egy kunyhóba vezette őt. Itt találkoztak egy félkegyelmű koldussal, akit látva Lear zavaros beszédbe kezdett. Caius rájött, hogy egykori királya a lányai viselkedése miatt elveszítette ép elméjét.

Leart maroknyi híve Dover várába menekítette, Kent grófja pedig levetette Caius álruháját, és Franciaországba indult Cordeliához. A francia király sereget biztosított számára, hogy segíthessenek visszaállítani Lear-t a trónra. Lear azonban megszökött őreitől, és zavart állapotban Cordelia néhány katonája rátalált. Az orvosoknak végül sikerült talpra állítaniuk az idős királyt, így lehetősége nyílt találkozni a leghűségesebb lányával. Lear elmeállapota fokozatosan helyreállt.

Gloster grófot, Lear egykori hívét, aki ármányos törvényen kívüli fia hatására tévútra tért, Cornwall herceg megvakította. A gróf szenvedései végül öngyilkossághoz vezettek. Cornwall herceg azonban belehalt a sebébe, amelyet Gloster gróf egyik hűséges szolgája ejtett rajta, így a szolgát Regan hátulról megölte.

Később Goneril és Regan beleszerettek Edmundba, a halott Gloster gróf törvénytelen fiába, aki alattomos módon megszerezte a grófságot Edgar bátyjától. Regan férje, Cornwall herceg halála után Edmund felesége akart lenni, de a féltékeny Goneril megmérgezte húgát. Mikor tettére fény derült, Alban herceg börtönbe záratta, ahol Regan öngyilkosságot követett el. Edmund, aki Goneril és Regan seregeit vezette, legyőzte Cordelia katonáit, és a lányt később a börtönben felakasztották.

Lear megölte a gyilkost, majd összeroskadt és elhunyt. Nem sokkal később a hűséges Kent gróf is meghalt. Edmundot, a gonosz Gloster gróf fiát, a jogos örökös Edgar párviadalban megölte, és végül Alban herceg lett Britannia új királya.

A darab öt felvonásból áll, melyek felépítése az alábbiak szerint oszlik meg: 5, 4, 7, 7 és 3 színre. Shakespeare egyik legtragikusabb műve, amelyben szinte minden főszereplő a végére elhalálozik. A történetben, akárcsak az Othelló esetében, a címszereplőt félrevezetik, és ennek következtében rossz döntést hoz, amely végül elkerülhetetlen tragédiához vezet, aminek ő maga is áldozatul esik. A Lear király a családi viszályok és a gyermeki hálátlanság története, mely apokaliptikus, értékvesztett káoszba torkollik, ahol a jó és a rossz egyaránt elbukik.

Shakespeare: Lear király olvasónapló

 





Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük