Shakespeare: Titus Andronicus olvasónapló

Shakespeare: Titus Andronicus olvasónapló
Shakespeare: Titus Andronicus olvasónapló

William Shakespeare egyik legkorábbi tragédiájaként tartják számon a Titus Andronicus-t, amely feltehetően 1593-ban született. A történet az ókori Rómában játszódik, a rómaiak és a gótok közti háborús időkben. A darab a drámaíró legbrutálisabb és legerőszakosabb művei közé tartozik, amely kegyetlenségével és sötét témáival ma is megosztja a közönséget.

A főszereplők között találjuk Titus Andronicust, a rettegett és elismert római hadvezért, valamint halálos ellenfelét, Tamorát, a gótok királynőjét. A történet kulcsfigurája továbbá Aaron, a mór, aki Tamora szeretőjeként szövi a szálakat és gerjeszti az erőszakot.

A Titus Andronicus körül komoly irodalmi viták bontakoztak ki az elmúlt évszázadokban. Míg sokan a mű sorain keresztül ismerik fel Shakespeare kézjegyét, más kutatók kétségbe vonják, hogy a dráma kizárólag tőle származna. Az utóbbi évtizedek kutatásai szerint – különösen 1986 óta – egyre szélesebb körben elfogadott, hogy a darab bizonyos részei nem Shakespeare tollából származnak. Több szakértő úgy véli, a szöveg egyes elemei George Peele munkásságára utalnak, és ezek az érvek sokak szerint meggyőzőek.

A darab így nemcsak színpadon, hanem az irodalomtörténet lapjain is izgalmas kérdéseket vet fel – a szerzőség és a művészi identitás határain túl.

Szereplők:

  • SATURNINUS, az előző római császár fia, később kikiáltott császár
  • BASSIANUS, SATURNINUS testvére, szerelmes Laviniába
  • TITUS ANDRONICUS, római nemes, hadvezér a gótok ellen
  • MARCUS ANDRONICUS, néptribun, Titus testvére
  • LUCIUS, Titus fia
  • MUTIUS, Titus fia
  • MARTIUS, Titus fia
  • ifjú LUCIUS, Lucius fia
  • PUBLIUS, Marcus Andronicus fia
  • SEMPRONIUS, Titus rokona
  • CAIUS, Titus rokona
  • VALENTINUS, Titus rokona
  • AEMILIUS, római nemes
  • ALARBUS
  • DEMETRIUS, Tamora fia
  • CHIRON, Tamora fia
  • AARON mór, Tamora szerelmese
  • Egy kapitány
  • Tribunus
  • Hírnök
  • Bohóc
  • TAMORA, a gótok királynője
  • LAVINIA, Titus Andronicus leánya
  • Egy Dajka
  • Egy mór gyermek
  • Szenátorok, tribunusok, poroszlók, katonák és kíséret

Shakespeare: Titus Andronicus olvasónapló

I. felvonás

I. szín

A Titus Andronicus első jelenete a római császár halála után veszi kezdetét, amikor két fia, Saturninus és Bassianus is bejelenti igényét a trónra. A testvérek között kiéleződő hatalmi harcot Titus Andronicus hadvezér érkezése szakítja félbe. A veterán parancsnok diadalmasan tér vissza a gótok elleni tízéves hadjáratból, és magával hozza fogolyként Tamorát, a gótok királynőjét, annak titkos szeretőjét, Aaront, valamint Tamora három fiát: Alarbust, Chiront és Demetriust.

Tamora könyörületért esedezik, de Titus hajthatatlan marad, és rituális áldozatként megöleti Tamora elsőszülött fiát, Alarbust. Ezzel azonban szörnyű bosszút szabadít magára: Tamora és gyermekei vérbosszút esküsznek a teljes Andronicus család ellen.

Eközben Marcus, a római nép szószólója, a polgárok akaratát közvetíti: a nép Titust szeretné császárnak. A hadvezér azonban visszautasítja a koronát, méltatlannak tartva magát a trónra, és inkább Saturninust támogatja, akit így császárrá választanak.

Az új uralkodó hálája jeléül feleségül kéri Titus lányát, Laviniát. A lány azonban már elígérkezett Saturninus öccsének, Bassianusnak. A fiatalabb testvér érvényesíti római jogát, és magához veszi Laviniát, amit Titus nem néz jó szemmel. Amikor legkisebb fia, Mutius megpróbálja megakadályozni apját abban, hogy szétválassza a szerelmeseket, Titus dühében megöli saját fiát.

Bassianus és Lavinia végül összeházasodnak, a megszégyenített Saturninus pedig dühében Tamorát, a fogságba esett királynőt veszi feleségül – ezzel elindítva a tragédia eseményeinek lavinaszerű láncolatát.

II. felvonás

I. szín

Demetrius és Chiron, Tamora két fia, egymás ellen feszülnek, miután mindketten ugyanabba a nőbe, Laviniába szeretnek bele. A féltékenység párbajhoz vezetne, ám mielőtt kardot rántanának, megjelenik Aaron, Tamora szeretője. Emlékezteti őket: a császári palota közvetlen közelében fegyvert emelni törvényellenes.

A mór azonban nem csupán békét teremt a testvérek között, hanem ördögi tervvel is előáll. Arra biztatja a fiúkat, hogy a közelgő királyi vadászat alatt, az erdő rejtekében, együtt kerítsék hatalmukba a védtelen Laviniát – így mindkettejük vágyai beteljesülhetnek.

II. szín

Megkezdődik a várva várt vadászat. A résztvevők között ott van Titus Andronicus, három életben maradt fia, valamint Saturninus császár, felesége, Tamora, a friss házaspár, Bassianus és Lavinia, továbbá Chiron, Demetrius és szolgálók. A két ifjú gót fivér azonban nem a szarvasokra koncentrál – halkan azt tervezgetik, hogy számukra Lavinia lesz a valódi zsákmány, akit kecses őzgidához hasonlítanak. A szín így baljós előjellel zárul: a vadászat valójában egy sokkal sötétebb hajszának nyitánya.

III. szín

Tamora és Aaron titokban találkoznak az erdő mélyén, amikor váratlanul Lavinia és Bassianus rábukkanak. A feszültség gyorsan nő, de ekkor megérkeznek Demetrius és Chiron, Tamora fiai, akik az anyjuk és Aaron hatására egy szörnyű tervet hajtanak végre. Az őrült döntésük értelmében Bassianust megölik, majd Laviniát maguknak követelik.

Bassianus holttestét az erdő sűrűjében egy gödörbe dobják, miközben Aaron egy hamis levelet készít, melyben Titus két fiát, Martiust és Quintust vádolják meg Bassianus meggyilkolásával. A császár így halálos ítéletet hoz a fiatalok felett.

IV. szín

Laviniát brutálisan megerőszakolják, majd kegyetlenül megcsonkítják, hogy ne tudjon beszélni a vele történt szörnyűségekről – a gyilkosok kivágják a nyelvét. A meggyötört lányt Marcus találja meg, aki elhurcolja őt apjához, Titushoz, hogy a család szembesüljön a lány állapotával és a tragédia elkerülhetetlen következményeivel.

III. felvonás

I. szín

Marcus elvezeti Titus elé a megcsonkított Laviniát, aki látva a lánya borzalmas szenvedéseit, képtelen megérteni, mi történt vele. A család elkeseredett, ám nem talál magyarázatot a szörnyűségekre. Ekkor lép színre Aaron, aki cinikus módon morbid viccet űzve elhiteti Titusszal, hogy ha levágja saját kezét, akkor megmentheti halálra ítélt fiait.

Titus enged Aaron tanácsának, és örömmel segít a mór, aki Titus levágott kezét Saturninus császárnak küldi. Azonban a hírvivő Titus két fiának levágott fejével tér vissza. A kétségbeesett és feldühödött Titus parancsot ad fiának, Luciusnak, hogy meneküljön Rómából, csatlakozzon a gótokhoz, gyűjtsön sereget, és vezesse azt Róma ellen, hogy megbosszulja fiai halálát.

II. szín

Titus, Marcus, Lavinia és az ifjú Lucius együtt étkeznek, amikor Marcus megöl egy legyet. Titus dühösen reagál a gyilkosságra, de megnyugszik, miután öccse elmagyarázza, hogy csak egy gonosz fekete teremtmény volt, éppúgy, mint Aaron. Titus végül megenyhül, bocsánatot kér öccsétől, és kezdik dicsőíteni Marcus tettét.

IV. felvonás

I. szín

Lavinia végre képes leleplezni az erőszaktevők, Chiron és Demetrius nevét, miután családja segítségére siet. Ovidius Átváltozások című művéből választja Philomela történetét, hogy világosan jelezze, mi történt vele. Marcus megtanítja Laviniát arra, hogyan használja a száját és a megcsonkított kezeit írásra. Így a lány képes elmondani a borzalmas igazságot, és megnevezni a bűnösöket.

II. szín

Tamora titokban életet ad egy fekete gyermeknek, ám félelme, hogy viszonyuk napvilágra kerülése súlyos következményekkel jár, megingatja őt. A botránytól való rettegésében arra készül, hogy megölesse a gyermeket. A dajka azonban ellenáll, és a csecsemőt elviszi az apához. Az apától azonban nem azt várja, amit remélt: ő nem hajlandó megölni saját gyermekét.

III. szín

Marcus kezd egyre inkább aggódni Titus állapota miatt, mivel úgy tűnik, hogy az őrület első jelei kezdik eluralkodni rajta. A helyzet súlyosbodásával Marcus elhatározza, hogy Titus bajtársait a gótokhoz küldi, hogy gyűjtsenek sereget, és Róma ellen vonuljanak, hogy megbosszulják Saturninus uralkodását.

IV. szín

Titus levelet küld a császárhoz, amelyben kijelenti, hogy fiai ártatlanok, ám Saturninus nem hisz neki. Ezzel párhuzamosan megérkezik a hír, hogy egy hatalmas gót sereg közelít Róma felé Lucius vezetésével. Saturninus egyre inkább aggódik, mivel tisztában van vele, hogy a nép szeretete Lucius iránt egyre inkább megerősödik.

V. felvonás

I. szín

Egy katona foglyul ejti Aaront, és Lucius elé vezeti. Kiderül, hogy a csecsemő, akit Aaron és Tamora közösen nevelnek, a két szerető gyermeke. Aaron megígéri, hogy felfedi titkait, de cserébe azt kéri, hogy Lucius esküdjön meg, hogy életben hagyja és felneveli a gyermeket.

II. szín

Tamora és két fia őrültnek próbálják beállítani Titust, és álruhába bújva, mint a Bosszú, Erőszak és Gyilkosság, megjelennek háza előtt. Titus bolondnak tetteti magát, és eljátssza, hogy nem ismeri fel őket. Tamora meggyőzi Titust, hogy rendezzen lakomát a császári pár tiszteletére. Miután Tamora távozik, Lavinia egy kosárral jelenik meg. Titus ezután hidegvérrel megöli az ott maradt fiúkat, vérüket a kosárba folyatja, testüket pedig felhasználja a közelgő lakomára.

III. szín

Titus szakácsnak öltözik, és a lakomára készül. Először megöli Laviniát, hogy véget vessen mind a lány, mind saját szégyenének, majd felfedi, hogy ki erőszakolta meg a lányt. A tragédia végkimenetele egyre borzalmasabbá válik: Titus megöli Tamorát, Saturninus végül meggyilkolja Titust, és Lucius leszámol Saturninusszal. Róma népe Luciust császárrá választja, miközben Aaront halálra ítélik. A halottak mind megkapják a nekik kijáró szertartást, Tamora azonban nem részesül a méltó tiszteletben: testét az állatok elé vetik.

Shakespeare: Titus Andronicus olvasónapló

 





Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük