Szereplők:
-
Sándor Mátyás gróf, erdélyi nemes
- Rena, Sándor Mátyás felesége
- Sándor Száva, Sándor Mátyás és Rena lánya
- Szathmár László gróf, magyar nemes
- Báthory István professzor
- Báthoryné
- Báthory Péter, Báthory István fia
- Boros, Báthoryné szolgája
- Andrea Ferrato, adriai halász
- Maria Ferrato, Andrea Ferrato lánya
- Luigi Ferrato, Andrea Ferrato fia, Maria öccse
- Torontál Simon bankár
- Torontál Simon felesége
- Torontál Száva, a bankár lánya
- Sárkány, könyvelő, tripoli kalandor
- Namir, marokkói nő
- Zirone, szicíliai bűnöző
- Carpena, spanyol, sótelepi munkás, bűnöző
- Antekirtt doktor
- Cap Matifou, francia erőművész
- Pointe Pescade, francia artista
- Lendeck, az Artenak kastély intézője
- Rosena Lendeck, az intéző felesége, Sándor Száva nevelője
- Narsos, a Savarena kapitánya
- Pazzer, az Electric 2 matróza
- Köstrik, a Ferrato kapitánya
- Benito, szicíliai bűnöző
- Guyarre ezredes, Ceuta kormányzója
- Szidi Hazam moqqaddem
- Szidi Mohamed el-Rahdi, a szenuszita rend nagymestere
- Faz-Rhat, a Török Birodalom tisztviselője
Jules Verne 1885-ben megjelent „Sándor Mátyás” című kalandregénye a négy magyar vonatkozású művéből a leginkább kötődik a magyar történelemhez, bár a történet nagy része nem Magyarországon játszódik.
A mű először a Le Temps című lapban látott napvilágot 1885 június 16. és szeptember 20. között. A kötetek kiadása fokozatosan történt: az első kötet 1885. július 27-én, a második augusztus 17-én, a harmadik október 26-án került a polcokra, míg az egész regény illusztrált kiadása 1885. november 19-én jelent meg Pierre-Jules Hetzel kiadásában, mint a „Különleges utazások” sorozat része. A könyv illusztrációit Léon Benett készítette.
Verne életében a regényből számos sikeres színházi adaptáció született, és hazánkban ma is népszerűek a Sándor Mátyás színpadi változatai.
Verne: Sándor Mátyás olvasónapló
Első rész
I. A postagalamb
II. Sándor Mátyás gróf
III. A Torontál-cég
IV. A rejtjeles üzenet
V. Az ítélet előtt, alatt és után
VI. A pisinói vártorony
VII. A Foiba zuhataga
VIII. Ferrato halász háza
IX. A végső küzdelem utolsó erőfeszítései
A „Sándor Mátyás” című regény ebben a részében Antekirtt doktor meséli el az eseményeket.
A történet szerint három magyar nemes, Sándor Mátyás gróf, Báthory István tanár és Szathmár László gróf, egy összeesküvést szőttek azzal a céllal, hogy visszaállítsák Magyarország régi függetlenségét. Az összeesküvők, akik közeli barátok voltak, közös reményekkel teli szívvel készültek a felkelésre, amely az egész országot és Erdélyt is magába foglalta volna.
A terv szerint 1867. június 8-án adták volna meg a jelet a felkeléshez, azonban az előző este az osztrák rendőrség megszállta Szathmár gróf trieszti házát, ahol az összeesküvés vezetői tartózkodtak. Sándor grófot és két társát elfogták, és még azon éjszaka a pisinói vártoronyba szállították őket, ahol bebörtönözték, és később halálra is ítélték.
Az ítélet végrehajtásának előestéjén a közös cellában fogva tartott foglyok szökési kísérletet hajtottak végre. Sándor gróf és Báthory István, a villámhárító huzal segítségével sikeresen megszöktek a pisinói vártoronyból. Éppen akkor ugrottak a rohanó Foiba folyóba, amikor Szathmár Lászlót a fegyőrök megragadták, megakadályozva ezzel, hogy kövesse társait.
Bár a szökevények esélyei a túlélésre csekélyek voltak, mivel az alatti folyó ismeretlen vidékre sodorta őket, mégis sikerült kikeveredniük a Leme-csatorna kavicsos partjára. Végül Rovigno városába értek, ahol Andrea Ferrato halász otthonában menedéket találtak.
A bátor halász, Andrea Ferrato minden előkészületet megtett, hogy Sándor grófot és társait átszállítsa az Adria túlsó partjára. Azonban egy személyes bosszútól vezérelt spanyol, Carpena, aki felfedezte rejtekhelyüket, feljelentette őket a rovignói rendőrségen. A foglyok ismét megkísérelték a szökést, de Báthory István megsebesült és rögtön elfogták a rendőrök. Sándor Mátyást a parton kergették, golyózáporban a tengerbe bukott, és testét az Adria nem vetette partra.
Másnap Báthory Istvánt és Szathmár Lászlót kivégezték a pisinói várerődben. Andrea Ferrato halászt, aki menedéket nyújtott nekik, örökös kényszermunkára ítélték és a steini fegyenctelepre szállították.
Az árulási események sorozata először azzal kezdődött, hogy az elkövetők elfogtak egy postagalambot, melynek nyakán Sándor grófhoz címzett rejtjelezett üzenet volt. A galambot lefogva másolatot készítettek az üzenetről. A második lépésben sikerült a Szathmár gróf házának rostélyáról másolatot készíteni, ami által képesek voltak az üzenetet megfejteni. Az így nyert információkat átadták a trieszti kormányzónak, aki az ügyletért cserébe Sándor gróf elkobzott vagyonának egy részével fizetett.
A jelentést benyújtó személyek, Sárkány és Zirone, így összesen több mint másfél millió forintot kaptak, amely összeget szabadon felhasználhattak. Sárkány, akit korábban sötét ügyek kötöttek Simon Torontál trieszti bankárhoz, az ő ajánlására került Sándor gróf közelébe, mint könyvelőt kereső alkalmazott, ami lehetőséget biztosított neki a rostély lemásolására.
Második rész
I. Pescade és Matifou
II. A Trabaccolo vízre bocsátása
III. Antekirtt doktor
IV. Báthory István özvegye
V. Különféle események
VI. A Cattarói-öböl
VII. Bonyodalmak
VIII. Találkozás a Stradonén
Tizenöt évvel később a helyzet jelentősen megváltozott a főszereplők életében.
Simon Torontál eladta bankját Triesztben és családjával, feleségével és tizenhét éves lányával, Szávával Raguzába költözött. A városban elismert polgárként él. Sárkány, az észak-afrikai származású férfi visszatért szülőföldjére, és az általa feljelentésért kapott összeget olyan gyorsan költötte el, hogy mára már alig maradt belőle. Zirone, aki Sárkány gazdagsága idején mellette maradt, most vele együtt Szicíliában próbálja újjáéleszteni egykori bűnbandájukat. Carpena helyzete bizonytalan.
Raguzában él Báthory István özvegye is, szegény körülmények között, Borossal, Szathmár László egykori inasával. Báthory Péter, a fiuk, aki mérnöki diplomával rendelkezik, jelenleg állástalan és szerelmes Torontál Szávába. Száva viszonozza érzelmeit, ám édesapja, Simon Torontál határozottan ellenezi a fiatalok kapcsolatát. A menekülőket korábban segítő halász, Andrea Ferrato meghalt a fegyenc telepen, gyermekei, Luigi és Marianna nyomtalanul eltűntek.
Raguzában tűnt fel Antekirtt doktor, aki az elmúlt évtizedben szerezte meg hírnevét a Földközi-tenger térségében kiváló gyógyítói képességeivel. A doktor birtokol egy jómódú szigetet, Antekirttet, ami Líbia partjaihoz közel helyezkedik el. Antekirtt visszautasította Simon Torontál kérését, hogy kezelje depressziós állapotban lévő feleségét, azonban felkereste Báthorynét, akihez korábban jelentős összeget adományozott, Sándor gróffal való barátságára hivatkozva. Báthoryné, noha rászorult volna, visszautasította az adományt. Fia, Péter szintén elutasította Antekirtt állásajánlatát, amely Raguzából távol eső munkát jelentett volna, így Szávától való távollétével járt volna.
Antekirtt doktor új segítőkre talált Pescade és Matifou személyében, akik francia cirkuszi komédiások. Pescade, a bőbeszédű akrobata és Matifou, az erőművész, mindketten csatlakoztak a doktor szolgálatához.
Raguzában fordulatos események zajlottak: Sárkány és Zirone is a városba érkezett. Sárkány zsarolás útján kényszerítette Simon Torontált, hogy adja lányát, Szávát feleségül hozzá. Száva, aki mostantól apja vagyonának másik felét is birtokolja, amelyet korábban az árulók nem osztottak szét, határozottan ellenezte a házasságot.
Eközben Péter, Száva szerelme, egy rejtélyes éjszakai sétán megsebesült, és Antekirtt doktor sem tudta megmenteni. Péter temetése és Sárkányék esküvői menete szomorúan keresztezte egymást, aminek következtében Száva idegösszeomlást szenvedett, és az esküvő félbeszakadt.
Rövid időn belül Torontál felesége is elhunyt, halála előtt még egy levelet küldött Báthorynénak. A tragédia ismételten elhalasztotta az esküvőt. Ugyanazon az éjszakán Antekirtt doktor, Pescade és Matifou segítségével kiásták Péter koporsóját, és a testet Antekirtt hajójára vitték, ahol kiderült, hogy Péter csak tetszhalott volt. Ekkor Antekirtt felfedte igazi személyazonosságát: ő maga Sándor Mátyás gróf.
Harmadik rész
I. A Földközi-tenger
II. A múlt és a jelen
III. Mi történt Raguzában?
IV. Málta partvidékén
V. Málta
VI. Catania tájékán
VII. A Casa Inglese
Péter a szigetén, Antekirttnál lábadozott, majd teljesen felépült. Édesanyja és Boros elhagyták Raguzát, a Torontálné által küldött levélről azonban nincs információ. Antekirtt gróf Péterrel együtt Szicíliába indult egyik gőzjachtján, ám Málta partjainál egy erős viharba keveredtek, amely során a hajó motorja meghibásodott. Ekkor egy bátor halász mentette meg őket.
A halászról kiderült, hogy ő Andrea Ferrato fia, Luigi, aki Máltán él nővérével. Luigi és nővére is csatlakoztak Antekirtt gróf csapatához, így bővült az együttműködők köre.
Sárkány, Zirone és a csapatukhoz csatlakozott Carpena Szicíliában rablóbandát szerveztek. Amikor Antekirtt gróf megtudta, hogy rá is vadásznak, csapdát állított a három bűnözőnek az Etna csúcsa közelében. A terv azonban kiderült, és Antekirtt doktoré, valamint Péter élete került veszélybe.
Egy kis házba szorultak be tized magukkal, míg a házat körülvevő bűnözők száma elérte az ötvenet. A helyzetük kritikussá vált, amikor Pescade bátorsága révén sikerült kimenekülniük, ám a fegyveres összecsapás során Pescade megsebesült. A harc hevében, minden szándéka ellenére, Matifou az Etna kráterébe lökte Zironét.
Negyedik rész
I. A ceutai várbörtön
II. A doktor kísérlete
III. Tizenhétszer
IV. Az utolsó tét
V. A gondviselés útján
VI. A kísértet
Carpenát Szicíliában letartóztatták egy korábbi bűncselekménye miatt, majd kiadták a spanyol hatóságoknak. Elítélték, és büntetését a ceutai fegyenctelepen töltötte. Ebben az időben Antekirtt gróf és Péter Ceutába utaztak, ahol Antekirtt egy fogadást kötött a ceutai kormányzóval. A fogadás tárgya az volt, hogy Antekirtt képes bárkit hipnotizálni, ehhez Carpenát választotta alanyul.
A hipnotizált Carpena a kormányzót XII. Alfonz spanyol királynak nézte, tőle kegyelmet és az Izabella-rend keresztjét kért. Antekirtt bemutatója mindenkit lenyűgözött, egészen addig, amíg Carpena nem vetette magát a tengerbe egy szikláról. Antekirtt elismerte, hogy a fogoly felügyelete alól kicsúszott, amit a kormányzó elhitt, noha Antekirtt emberei kimentették Carpenát. A kaland után Antekirtt és emberei visszatértek Antekirtt szigetére.
Sárkány és Simon Torontál Monte-Carlóban játszották el Torontál vagyonának utolsó részét. Eközben Száva Sárkány egyik segítője által volt fogva tartva. Torontál, aki súlyos játékszenvedélyben szenvedett, mindent elveszített, miközben Sárkány szándékosan arra törekedett, hogy Torontál teljesen kimerüljön anyagilag, ezzel biztosítva magának Száva kezét.
A harminc és negyven játék során elvesztették az utolsó pénzüket is, de ekkor Antekirtt emberei rájuk találtak. A csoport csak Torontált tudta elfogni, akit aztán Antekirtt szigetére szállítottak.
Antekirtt váratlanul levelet kapott Borostól, amelyben segítséget kért, mivel tarthatatlanná vált a helyzetük. Antekirtt és Péter azonnal Karthágóba indultak, ahol sikerült megtalálniuk Borost és a zavart állapotban lévő Báthorynét. Mindkettejüket Antekirtt szigetére szállították.
Antekirtt egy különleges módszerrel visszaállította Báthoryné emlékeit, aki így újra találkozhatott halottnak hitt fiával. Báthoryné zsebében egy levél lapult, amit Torontál felesége írt. A levélből kiderült, hogy Szávát kétéves korában elrabolták, és valójában ő Sándor gróf lánya. Antekirtt, aki korábban minden tőle telhetőt megtett, hogy megakadályozza Báthory Péter és Torontál Száva házasságát, ezt követően minden erőfeszítésével azon volt, hogy összehozza a fiatalokat.
Ötödik rész
I. Cap Matifou kézszorítása
II. A gólyák ünnepe
III. Szidi Hazam háza
IV. Antekirtta
V. Igazságszolgáltatás
Újabb üldözés vette kezdetét, ezúttal Száva megtalálása volt a cél. Miután Matifou kiszedte a fogvatartott Torontálból, hogy Sárkány cinkostársa hol rejti Szávát, Antekirtt és csapata Teutába hajózott. Sárkány azonban gyorsabb volt náluk, és a lányt Tripoliba szállította, ahol Szidi Hazam, egy bűntársa házában tartották fogva.
A szenuszita mozgalom, mely a Földközi-tenger líbiai partvidékén szerveződik, régóta ellenzi Antekirtta szigetének létezését. Sárkány a mozgalom egyik vezető szervezője. A szenusziták Tripoliban gyülekeznek, ahol egy nagy ünnepség után tervezik megtámadni és elfoglalni Antekirtta szigetét. Az ünnepség zűrzavarában Antekirtt és emberei észrevétlenül beépülnek a tömegbe.
Pescade, akrobatikus képességeit kihasználva, bejut Szidi Hazam házába, ahol megtalálja Szávát. Amikor Száva megtudja, hogy Báthory Péter a fal túloldalán várja, azonnal a francia férfi követésére indul, és szerencsés körülmények között sikerül kijutniuk az őrzött épületből. Végül Péter újra egyesül szerelmével, Antekirtt – valójában Sándor Mátyás gróf – pedig újra találkozik lányával.
Antekirtta-szigetén éppen az esküvő előkészületei zajlottak, amikor a szenuszita támadás történt, amelyet végül szerencsés körülmények között sikerült visszaverni. A támadás során Sárkány is a sziget védőinek kezébe került. Sándor Mátyás vezetésével ítéletet hoztak Carpena, Torontál és Sárkány felett, melynek eredményeképp halálbüntetést szabtak ki rájuk. A kivégzés előtt a három férfit egy közeli zátonyra szállították, ahol egyikük véletlenül aktiválta a szenuszita támadók ellen telepített aknát, és mindhárman életüket vesztették.
Ezután Péter és Száva házasságot kötöttek.
Verne: Sándor Mátyás olvasónapló
Olvasónaplóm:
- Olvasónaplók
- 1-2. osztályos kötelező olvasmányok
- 3-4. osztályos kötelező olvasmányok
- 5. osztályos kötelező olvasmányok
- 6. osztályos kötelező olvasmányok
- 7. osztályos kötelező olvasmányok
- 8. osztályos kötelező olvasmányok
- 9. osztályos kötelező olvasmányok
- 10. osztályos kötelező olvasmányok
- 11. osztályos kötelező olvasmányok
- 12. osztályos kötelező olvasmányok
- 1-4. osztály kötelező olvasmányok
- 5-8. osztály kötelező olvasmányok
- 9-12. osztály kötelező olvasmányok
- Ajánlott olvasmányok
- Elemzések – Verselemzések
- Versek gyerekeknek