Csukás István költő és író a kortárs magyar ifjúsági és gyerekirodalom meghatározó alakja, aki az 1960-as évek óta folyamatosan gazdagítja a magyar irodalmat meséivel és ifjúsági regényeivel. Alkotásai nemcsak a könyvek lapjain keltek életre: számos híres karaktere először animációs filmek formájában hódította meg a közönséget.
Ilyen alakok például Süsü, a sárkány, Pom Pom, a faágakon gubbasztó kis figura és barátja, Picur. Gombóc Artúr, a csokoládét szenvedélyesen szerető karakter is Csukás István fantáziájának terméke, akinek kalandjai Sajdik Ferenc illusztrációinak köszönhetően váltak felejthetetlenné, és mára generációk kedvenceivé lettek.
Csukás István: Vakáció a halott utcában olvasónapló röviden
Az új lakótelep frissen felépült házaiba beköltöző lakók gyorsan ráébrednek, hogy a lakásokban élni szinte lehetetlen: éjszakánként titokzatos módon eltűnnek a mosdók, csapok, sőt, még a vécécsészék is. Eközben a tízemeletes épületek árnyékában a régi házakat még nem bontották le, és a falakon található cégtáblák a korábbi lakók foglalkozásairól árulkodnak.
Az új lakók gyermekei egy magánnyomozó iroda nyomára bukkannak, és úgy döntenek, saját nyomozásba kezdenek az eltűnt tárgyak felkutatására. Hamarosan azonban váratlan akadályokba ütköznek: a rejtélyes „Fekete Kéz” fenyegető levelekkel igyekszik eltántorítani őket. A fiatalok azonban nem hagyják magukat, még akkor sem, amikor nyomozásuk egy holttesthez vezet. Az eseményeket humorral átszőtt regény szerzője érzékletesen tárja az olvasó elé a gyerekek és szüleik kalandos, élményekkel teli vakációját.
A műfaj: ifjúsági regény.
Csukás István: Vakáció a halott utcában olvasónapló
Csukás István regénye egy újonnan épült lakótelep szélén meghúzódó, elhagyatott utcába vezeti az olvasót, ahol az üresen álló házak titkait az újonnan beköltözött gyerekek kezdik felfedezni. A történet váratlan fordulatot vesz, amikor a gyerekek egy elhagyott házban ismeretlen holttestre bukkannak, és ezzel kezdetét veszi a nyomozás. A rejtély megoldását az éles elméjű Gergő vezeti, aki logikus gondolkodásával hamarosan a tettes nyomára akad.
A „Vakáció a halott utcában” című regény nem a fantázia vagy mese világában játszódik, hanem a valóság talaján. Főhőse, Gergő, egy kamasz fiú, aki szüleivel egy új lakótelepre költözött. A környék felfedezése közben rábukkan egy elhagyatott, lebontásra váró házakkal övezett utcára, amelyet a lakótelep gyerekei is hamarosan felfedeznek. Játék közben megpróbálják a hajdani lakók mesterségeit újraéleszteni. Gergő, magánnyomozóként csatlakozva a játékhoz, komolyabb kihívással találja magát szemben, amikor az egyik ház pincéjében egy holttestre bukkannak, és a játékból valós nyomozás lesz.
A regény eseményeit többnyire Gergő szemszögéből ismerhetjük meg, így az olvasó pontosan annyit tud, amennyit a „nyomozó” és társai is feltárnak. A detektívregényekre jellemző késleltetések és rejtélyek révén az olvasónak Gergő logikáját követve kell kibogoznia, ki lehet a tettes. Az egyik jelenetben a nyomozócsapat egy kitalált történettel igyekszik elfedni kíváncsiságukat és tevékenységüket, hogy ne keltsenek gyanút.
A cselekmény a nyomozás jeleneteire és az azokat követő megbeszélésekre épül, ahol folyamatosan kiderül, mely epizódok viszik előre a történetet, és közelebb visznek a megoldáshoz, valamint melyek szolgálnak a szereplők jellemzésére, lassítva a fő cselekményszál kibontakozását.
Csukás István: Vakáció a halott utcában olvasónapló
Olvasónaplóm:
- Olvasónaplók
- 1-2. osztályos kötelező olvasmányok
- 3-4. osztályos kötelező olvasmányok
- 5. osztályos kötelező olvasmányok
- 6. osztályos kötelező olvasmányok
- 7. osztályos kötelező olvasmányok
- 8. osztályos kötelező olvasmányok
- 9. osztályos kötelező olvasmányok
- 10. osztályos kötelező olvasmányok
- 11. osztályos kötelező olvasmányok
- 12. osztályos kötelező olvasmányok
- 1-4. osztály kötelező olvasmányok
- 5-8. osztály kötelező olvasmányok
- 9-12. osztály kötelező olvasmányok
- Ajánlott olvasmányok
- Elemzések – Verselemzések
- Versek gyerekeknek