Fekete István: Téli berek olvasónapló

Szereplők:

Fekete István: Téli berek olvasónapló
Fekete István: Téli berek olvasónapló

Ladó Gyula Lajos
Pondoray Béla
Matula Gergő bácsi
István bácsi
Nancsi néni
Piri mama
Szanyadi Katica
Ladó szülők
Kengyel tanár úr
Kengyelné Barkóci Éva tanárnő
a sífutóbajnok tehenes
Gyarmati Mihály
Kamondi András, aki István bácsi egykori barátja
Szanyadi Mária, azaz Katica édesanyja
Trézsi néni, a kiállhatatlan idős rokon
Palóc Sári, aki Tutajos „menyasszonya”
Pintér Lajos, a horgászatot kedvelő orvos.

„Téli berek” címmel jelent meg a Tüskevár című gyermekregény folytatása, amelyben ismét Tutajos és Bütyök kalandjait követhetjük nyomon. Az influenza miatt hosszabbra nyúlt téli szünetben a főhősök izgatottan várják, hogy újra István bácsi vendégei lehessenek Bikfic, a kutya társaságában. A regényben az öreg Matula segítségével felfedezhetjük a téli természet rejtett szépségeit.

A nyári tájakhoz képest átalakult környezet új kihívásokat és veszélyeket tartogat a fiúk számára. Azonban István bácsi és Matula bölcs pedagógiája nemcsak a bajok elkerülését segíti, hanem a kalandvágyó fiúkat is bátor, érett személyiségekké formálja. A történet során Tutajos ráébred, hogy a nagyzolás, a kényeskedés és a nyegleség milyen mértékben torzíthatja a valóságot. A három hét elteltével már fegyelmezett fiatalemberként tér haza. A „Téli berek” könnyed humorával, művészi elbeszélő stílusával és gördülékeny szövegezésével garantáltan lebilincseli az olvasókat.

Fekete István: Téli berek olvasónapló

A nyári kalandok után a két jóbarát, Ladó Gyula Lajos, ismertebb nevén Tutajos és Pondoray Béla, becenevén Bütyök, ismét visszatér a berekbe. Azonban a korábban zöldellő táj, a poshadt víz és Matula régi kunyhója nyoma veszett. István bácsi, az állami gazdaság főagronómusa, aki nyáron nagyon meg volt elégedve a fiúk teljesítményével, ismét meghívta őket a téli szünetre.

Az utazás azonban váratlan akadályokba ütközött. Bütyök élete zökkenőmentesen haladt előre, hiszen van „menyasszonya” és agronómusnak készül, de Tutajos élete alaposan megváltozott. A nyurga fiú, aki korábban komoly tekintélyt szerzett magának horgász- és vadásztörténeteivel, az iskolai szünetek alatti mesélései során gyakran került verekedésbe osztálytársaival.

A túlzásba vitt történetmesélés ingoványos útjára lépett, amit osztálytársai nem hagytak szó nélkül. Gyula nem vette észre, hogy a történetek „színezése” miatt egyre több konfliktusba keveredett, ami gorombaságához vezetett társai és otthon, Piri mama felé is.

A pedagógusok intőkkel igyekeztek kordában tartani a fiatal Ladó Gyula Lajos, ismertebb nevén Tutajos viselkedését, ami édesapja, a szigorú gépészmérnök Ladó Gyula Ákos szemében szintén rosszallásra talált. A helyzetet tovább bonyolította Palóc Sári megjelenése, Tutajos első szerelme, aki teljesen felkavarta az amúgy is testileg és lelkileg gyorsan fejlődő fiú életét.

A konfliktusok odáig fajultak, hogy Gyula igazságtalanul megbántotta és megalázta jó barátját, Bütyököt, aki nehezebb sorsú társaként különösen érzékeny volt a sérelmekre. Ebben a válságos időszakban váratlan segítség érkezett Pintér Lajos doktor személyében, aki Tutajos nyári tüdőgyulladásának következményeként jelent meg az életében egy influenza miatti látogatás alkalmával.

A doktor nemcsak a fiú betegségével foglalkozott, hanem lelki segítséget is nyújtott, és hozzájárult ahhoz, hogy az apa és fiú közötti örökös konfliktusok az intők és rossz jegyek miatt enyhüljenek a téli vakáció alatt. Gyula felépülése után István bácsi és Varjú bácsi kutyája, aki szintén csatlakozott a fiatalokhoz, vonatra ültette őket, elindítva ezzel egy másféle oktatási folyamatot, ami merőben eltér a városi iskolától.

A téli szünet Bütyök számára igazi stresszmentes kikapcsolódást jelent, hiszen a berekben eltöltött idő alatt felszabadultan élvezheti az életet Szanyadi Katica, a nyári szerelme társaságában. Azonban Tutajosnak, azaz Ladó Gyula Lajosnak több időre van szüksége, hogy megnyugodjon.

Kezdetben vitatkozik öreg mestere, Matula és István bácsi, a gazdász tanácsaival, amíg az utóbbi határozottan nem lép fel Gyula nyeglesége ellen. István bácsi világossá teszi, hogy bár nem ütheti meg, mivel nem a saját fia, de ki tudja rúgni a balatoni házból, ami számára sokkal súlyosabb büntetés lenne, mint a verés. Idővel a legfiatalabb Ladó fiú visszatér a „józan” világba, a berek pedig lecsiszolja róla a felesleges viselkedésformákat. A jó vizsgák és a nagybetűs élet próbái maradandó emlékekkel gazdagítják a fiatalembert.

Matula, az öreg pákász otthona, mely egykoron egy egyszerű kunyhó volt, időközben átalakult egy takaros házzá a berek szívében. Az új otthon három ággyal és három székkel rendelkezik, ami kifejezi a köztük lévő szoros köteléket. Matula a nyári szeretettel és a tél kíméletlen körülményei között megnövelt gondoskodással fogadja a pesti fiúkat, és végigvezeti őket a berek sajátos „főiskoláján”.

Míg Bütyök inkább horgászással és mezőgazdasági tudásának bővítésével tölti az időt, addig Tutajos teljes mértékben a vadászatba merül el. Szenvedélye oly mértékű, hogy éjszakai lesre is elmegy, ahol nyulakat, rókákat és különböző madarakat zsákmányol. E tevékenységek során újra megtapasztalja, hogy a valóság is lehet szép, sőt néha szebb, mint a hazug ábrándok. Egy éjszakai vadászat során azonban éles helyzetbe kerül, amikor egy nagyméretű állatot lát, amit farkasnak hisz és lelő. Később kiderül, hogy a lelőtt állat valójában Muki, a helyi doktor elcsavargott farkaskutyája. Matula az esetet titokban tartja, csak István gazdának szól róla. Gyula viszont „levizsgázott” a történtek alapján, mivel Matula szerint ahogy cselekedett, azt a legjobb vadász sem tette volna másképp.

A fiatalok végül úgy döntenek, hogy a karácsonyt Matula és Gergő bácsi társaságában töltik a berekben. Ajándékba egy táskarádiót visznek az öregnek, hogy ne unatkozzon, ha egyedül marad.

A szilveszteri ünneplés fényesen sikerült: Bütyök felhőkben jár, hiszen István gazda meghívta az ünneplésbe Szanyadiékat is, miközben Tutajos inkább csak bolyong a nagy házban. A házigazda, testes nagybácsi, örömmel fogadta Matula hírét a fiú pozitív változásairól, amiért megbízást kapott: az év maradék napjaira is szabadon engedi őt a berekbe, azzal a feltétellel, hogy mindenben hallgat az öregre. Gyula számára ez a bizalom a legnagyobb elismerés, amit valaha kapott, de nem sejti, hogy hamarosan egy sorsdöntő próbatétel elé néz.

A fiú megfogadja Matula tanácsát, hogy kerülje a jégre lépést, különösen a Zala torkolatánál, ahol a jég beszakadhat. A nap nyugodtan indul: Gergő bácsi csak délután ér haza, így Gyula kiadós reggelit fogyaszt, majd elindul a saját tervei szerint kialakított útvonalon. Útközben egy fácánkakast ejt el, megfigyeli a környék csapásait, majd figyelmét a Balatonon korcsolyázók kötik le.

Távcsővel figyeli a korcsolyázókat a Balatonon, szíve szerint csatlakozna hozzájuk, de megtartja ígéretét, amit becsületszavára tett. Miközben Gyula figyeli őket, váratlanul az egyik fiú alatt beszakad a jég, és pillanatok alatt eltűnik a víz alá. A helyi közösségben gyorsan terjedni kezd a rémhír, miszerint „a toroknál beszakadt a jég, egy pesti diák odaveszett”. Sokan azt gondolják, hogy a szerencsétlen eset Tutajost érte, de szerencsére hamar kiderül, hogy ő nem volt az áldozat, így a helyzet rövid időn belül tisztázódik.

Másnap Ladó Gyula Lajos, egy érettebb és megfontoltabb emberként távozik rokonai házából. Úgy érzi, hogy bár „nem hagy itt semmit és nem is visz el semmit”, ez a hely mégis meghatározó állomása volt felnőtté válásának útján.

Fekete István: Téli berek olvasónapló

 





Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük