A „Jelky András kalandjai” című ifjúsági regényt Hevesi Lajos (1843-1910) írta. Első kiadása 1872-ben volt, „Jelky András bajai fiú kalandjai ötödfél világrészben, történeti kutforrások alapján. Magyar népkönyv, különös tekintettel a serdültebb ifjuságra” cím alatt jelent meg. A könyv, amely Jelky András világutazó magyar kalandor életét mutatja be élvezetes stílusban, az évek során számos további kiadást ért meg, többnyire egyszerűsített címmel.
Hevesi Lajos: Jelky András kalandjai olvasónapló röviden
Jelky András valódi személy volt, aki saját kalandos élettörténetét megírta, és ennek alapján készítette el Hevesi Lajos a regényét. A történet főhőse egy tanulni vágyó szabólegény, aki szakmai tudásának bővítése végett vág neki a világnak. Először Bécsbe látogat, majd innen Párizs felé veszi az irányt, ám oda soha nem ér el.
A porosz katonaság erőszakos toborzása elől menekülve Hollandiába kerül, ahol egy lelkiismeretlen kereskedő foglyul ejti, és együtt sok szerencsétlen sorstárssal Kelet-Ázsiába szállítja őket, ahol el akarja őket adni az emberpiacon. Itt egy hajótörés menti meg Jelkyt a gonosz kereskedő karmaiból. Megmenekül a tengerből, és egy másik hajóval Dél-Amerikába jut. Sok kóborlás után, amikor már hazatérést remél, kalózok ejtik foglyul, és Afrikába, egy rabszolgapiacra viszik.
Onnan megszökik, és a szeszélyes sors Kínába sodorja, ahol egy előkelő mandarin házában lesz kuktának. Az élete védelmében a holland gyarmati hadsereghez csatlakozik, és Jáva szigetére kerül, ahol a helyi kormányzó segítségével a város legelismertebb szabójává válik, és feleségül is vesz egy helyi lányt.
Újabb fordulat következik, ismét katonai szolgálatra hívják különleges feladattal. Itt is kitűnik, csel által leveri a ceyloni bennszülöttek lázadását és hírnévre tesz szert. Rövid időn belül emberevők foglya lesz, majd hajszálnyira kerül attól, hogy pápuák áldozata legyen. Ismét szerencsével menekül meg, és amikor visszatér csapatához, hősiesen ünneplik és magasrangú állással jutalmazzák. Végül a holland kormány őt bízza meg azzal a megtiszteltetéssel, hogy követként a japán császár udvarába küldik.
Hevesi Lajos: Jelky András kalandjai olvasónapló
A könyv története szorosan követi a főhős, egy fiatal szabólegény életútját, mely 1754-ben veszi kezdetét, amikor elindul otthonról. Az elbeszélés nyomon követi útját Bécsbe, ahol bátyjához csatlakozik.
Onnan Franciaország felé veszi az irányt, de útközben egy német választófejedelemségben porosz toborzók fogják el egy kocsmában, és kényszerítik katonai szolgálatra.
Később egy mosónő segítségével megszökik, de ismét elfogják, és Dél-Amerikába szándékoznak elhurcolni. Ebből a helyzetből is kalandos meneküléssel, egy folyón át szabadul meg, de Hollandiában újra bajba kerül, elrabolják, és egy hajón, sorstársai között kezdik el szállítani őt a kelet-indiai gyarmatok felé.
Hajótörést szenved, majd egy rövid angliai kitérő után egy máltai kapitány segítségével próbál hazatérni, hogy az Adriai-tenger partjainál kössön ki. Azonban útjuk során kalózok támadják meg őket, és így mint rabszolga kerül egy muzulmán uralkodó birtokába.
Innen egy csónakkal szökik meg, és egy hajóskapitány menti ki a veszélyből. Ezután Portugáliába érkezik, többször is Dél-Amerikát érinti utazása során, majd Ázsia felé veszi az irányt. Makaóban és Kantonban átélt kalandjai után végül csatlakozik a holland gyarmati katonasághoz, ahol a helytartó felismeri és kiemeli kivételes szabói tehetségét.
Az élete jobbra fordul, feleségül vesz egy nőt, de később Ceylonban, mint szabadságolt tiszt, győzelmet arat. Saját hibájából egy fűszertermelő szigeten társait lemészárolják, őt magát pedig egy bennszülött menti meg a kannibáloktól. Ezután hosszabb időt tölt három bennszülött társaságában egy lakatlan szigeten.
Végül egy hajó menti meg őt és két bennszülött férfi társát, miután egy harc során a harmadik, egy nőtársukat lemészárolják a pápuák. Visszatér családjához és diplomáciai munkát végez. Felesége halála után évtizedekkel később hazatér Magyarországra. A regény Jelky András halálával ér véget.
Ellentmondások Jelky élete és a regény cselekménye között
Bár a történet nagyrészt hűen ábrázolja Jelky András életét, vannak eltérések a valóságtól:
A regény szerint András a porosz toborzás elől egy középkorú mosónő ruháskosarában bújt el, de valójában egy fiatal asszony gyümölcskosarában talált menedéket.
A történet azt állítja, hogy a hesseni gróf embervadászata elől a Kinzig folyóba ugrott, holott valójában csak a kikötőben szökött meg, miközben a hajóra várt.
Ceylon melletti szigetre fát vágni küldték, de a könyvben úgy szerepel, hogy a helytartó megbízásából ment a fűszereket ellenőrizni, és a törzsfőnök pipájától kábultan eltévedt.
A regény nem említi második házasságát, csupán azt, hogy első házasságából született gyermekei mellett hunyt el.
Hevesi Lajos: Jelky András kalandjai olvasónapló
Olvasónaplóm:
- Olvasónaplók
- 1-2. osztályos kötelező olvasmányok
- 3-4. osztályos kötelező olvasmányok
- 5. osztályos kötelező olvasmányok
- 6. osztályos kötelező olvasmányok
- 7. osztályos kötelező olvasmányok
- 8. osztályos kötelező olvasmányok
- 9. osztályos kötelező olvasmányok
- 10. osztályos kötelező olvasmányok
- 11. osztályos kötelező olvasmányok
- 12. osztályos kötelező olvasmányok
- 1-4. osztály kötelező olvasmányok
- 5-8. osztály kötelező olvasmányok
- 9-12. osztály kötelező olvasmányok
- Ajánlott olvasmányok
- Elemzések – Verselemzések
- Versek gyerekeknek