Jules Verne: Észak Dél ellen olvasónapló

Jules Verne: Észak Dél ellen olvasónapló
Jules Verne: Észak Dél ellen olvasónapló

„Észak Dél ellen” című mű Jules Verne-től egy epikus történelmi regény, amely több részben jelent meg, és romantikus elemeket is tartalmaz. A kötetet 1887-ben adták ki Franciaországban. A regény az amerikai polgárháború eseményeit és egy, a háborúval szorosan összefüggő történetet mesél el. A cselekmény 1862-ben kezdődik és 1865. április 9-én, a polgárháború befejezésével ér véget.

A tragikus eseményekkel átszőtt cselekmény Zermah és kis Dy elrablását, a Texar testvérek kivégzését, valamint a kissimmee-i vérengzést foglalja magába. A mű epikus jellegű és irodalmi alkotásnak számít.

Jules Verne: Észak Dél ellen olvasónapló röviden

A regény az 1860-as évek Amerikájában, a polgárháború sűrűjében játszódik, ahol a rabszolgatartó Dél és az abolitionista Észak közötti véres csaták zajlanak. A történet főhőse James Burbank, egy gazdag és jólelkű floridai ültetvényes, aki elkötelezett híve a rabszolgaság megszüntetésének.

Családjával, feleségével és kislányával Jacksonville közelében él. Fia, Gilbert, a háború kitörésekor az északi oldalra áll, és éppen Jacksonville felé tart a Saint John folyón, Dupont tengernagy hajóján teljesítve szolgálatot. Bár a háborús hírek biztatóak, James Burbank nehéz helyzetben van, mivel egy régi ellensége, Texar, a rabszolgaság szenvedélyes védelmezője, folyamatosan uszítja Jacksonville alvilágát Burbank ellen.

A történetben Texar a bíróságra citáltatja Burbankot, ahol vádolja őt azzal, hogy bár a rabszolgafelszabadítást támogatja, mégsem adja meg saját ültetvényén a szabadságot rabszolgáinak. Burbank azonban nem ismeri fel a csapdát, és kijelenti, hogy négerei ezentúl szabadok. Ez csupán ürügy Texar számára, hogy amint megszerzi a hatalmat, felfegyverzett embereivel támadást indítson Burbank birtoka ellen, és kegyetlen pusztítást végezzen.

A védekező ültetvényes és az újonnan szabadított négerek a kastélyon belül tartanak ki, és amikor a helyzet kritikussá válik, Burbank igyekszik családjának nőtagjait biztonságba helyezni. Texar azonban elrabolja Burbank kislányát és Zermah-t, a félvér dajkát…

A regény fő erénye, hogy hiteles képet nyújt az amerikai polgárháborúról és könnyen érthető ismereteket közvetít.

Jules Verne: Észak Dél ellen olvasónapló

1. rész

James Burbank, egy gazdag földbirtokos Floridában, fekete és fehér embereket egyaránt egyenlő jogokkal ruház fel, és ezeket az elveket saját birtokán is gyakorolja. Korát jóval megelőzve, együttműködik néhány hasonlóan gondolkodó emberrel, hogy átvészelje azokat a nehéz napokat, melyeket Texar és a helyi csőcselék állandó fenyegetése tesz ki, akik – mint sok déli – szeparatista, vagyis rabszolgatartó nézeteket vallanak.
A történet leginkább e két ellentétes nézetű csoport közti konfliktusokat tárja fel. Texar egy rejtélyes alak, nincs állandó lakhelye, többnyire a Fekete-öbölben él egy eldugott helyen, amelynek pontos helyét csak hű szolgája, Squambo ismeri.
Idővel Burbank úr elhatározza, hogy nem tekinti többé rabszolgáknak a feketéket, és ennek érvényesítése érdekében minden birtokán dolgozót aláírat egy nyilatkozattal, amely kimondja a feketék szabadságának támogatását.
Közben Texar és követői megbuktatják Jacksonville-i hatóságok kulcsembereit és a városvezetést. Ez a lépés valójában egy előre kitervelt csapda Texar részéről, amelyet azért eszelt ki, hogy a bíróság előtt bebizonyíthassa: Burbank úr fia az északiak, az unionisták oldalán áll.
Miután Texar rendezte ezt az ügyet, rendeletet bocsátott ki, amely szerint James Burbank úr által felszabadított feketéknek 48 órán belül el kell hagyniuk Camdles-Bay-t.
Azonban ezek az emberek nem hagyták el a birtokot, Burbank iránti hűségük jeléül. Ez csupán ürügyül szolgált Texar számára egy büntető akció elrendeléséhez. Ennek eredményeként Texar hívei megtámadták a birtokot, ahol fosztogattak, gyújtogattak és romboltak. A birtokos, hogy megóvja családja nőtagjait, titkos alagúton keresztül küldte őket egy biztonságos helyre, ahol a terv szerint két fekete átvitte volna őket egy rejtett szigetre a Saint-John folyó torkolatánál. Amikor kiértek az alagútból, Texar fogadta őket, majd ezt követően elrabolta Zermah-t és a kis Dy-t.

2. rész

Texar az első részben bemutatott lakhelyére vitte foglyait, majd amikor rájött, hogy a nyomozók közel járnak hozzá, elhagyta a bunkerét. Ezt követően foglyait egy másik, rendszeresen használt rejtekhelyére szállította át, ami Florida egyik legeldugottabb pontján található, ahol még senki sem járt korábban.

A Burbank-család tagjai elindultak, hogy felderítsék Texar és a foglyok tartózkodási helyét. Tudták, hogy hosszú út vár rájuk Camdless-Bay-től egészen a Washington-tóig. Ekkor váratlanul segítség érkezett mintegy száz katona és egy északi tábornok személyében. Közösen találták meg Zermah-ékat, valamint Texart, pontosabban a Texar testvéreket, akiket a mocsárban halálra ítéltek többek között emberrablás kísérlete, a Camdless-Bay-i birtok elleni betörés, és a kissimmee-i vérengzésben való részvétel miatt.

Miután a Texar testvérek hivatalosan is halálra ítéltek, a rend lassan helyreáll, és a háború is véget ért. És Amerika ismét csendes…

Jules Verne: Észak Dél ellen olvasónapló

 





 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük