Az 1892-ben megjelent „A Kísértet Lublónt” című kisregényt eredetileg a Pesti Hírlap közölte sorozatban „A lublói ember (Kísérteties krónika)” címmel. A szöveg a szepességi Lubló kisvárosának életéből merít, ahol a 18. század elején játszódó Kaszperek históriáját ismerte mindenki.
A történet forrása a népmonda, mely a mélyebb társadalmi rétegekből származó élőbeszéd által öröklődött. A regény egy leleményes és rejtélyes pénzhamisítási ügyet dolgoz fel, melyet egy naívan borzongató kísértettörténet fonala köt össze a felvilágosult szkepszis és az irónia eszközeivel.
Az 1893-ban a Vasárnapi Újságban is megjelent mű az aranyló humorral átszőtt borzongató fordulatoknak köszönhetően nagy közönségsikert aratott. A kisregényben a szepességi polgárok, beleértve a sztarosztát és a rendőrfőnököt is, egyaránt hisznek a látszatban és vakok maradnak a valóságos kihívásokkal szemben, mint például a varsói Csemiczky Mihály pénzhamisítási ügye.
Mikszáth Kálmán: Kisértet Lublón olvasónapló
A 18. századi Szepesség színes történelmi háttérrel bíró környezetében játszódik egy izgalmas történet, mely Lengyelország területein kalauzol el minket. A regény központi alakja Kaszperek Mihály, egy borkereskedő szellem, aki hamis pénzzel vásárol, és ennek következményei később a király kártyaasztaláig is elérnek.
Mikszáth Kálmán műve gyermeki kíváncsiságot és vidámságot sugárzó kezdettel indít, amikor is a szerző saját gyermekeit szórakoztatja egy kísértettörténettel. Kaszperek, a történet szelleme, egy tokaji borból élő borkereskedő volt két évszázaddal korábban, aki a lengyel nemesek között jó pénzért adta el áruit. A történet fordulatot vesz, amikor Kaszperek rájön, hogy Csernyiczky öreg birtokán, egy borospincében, egy kis hordóban aranyat rejtegetnek. Az aranyos hordót ellopva okozza saját vesztét, mivel Csernyiczky felesége a tolvaj nyomába ered.
A drámai fordulatok egy lublói bírósági tárgyaláson csúcsosodnak ki, ahol Csernyiczky Mihályné vádja ellenére a bírák kénytelenek elutasítani az asszony követeléseit. Amikor ismét megkérdezik a nőt, már nem válaszol, mert holtan ül a széken, feltételezhetően Isten büntetése következtében, hamis eskü miatt. Mikszáth e történettel nemcsak izgalmas olvasmányt kínál, hanem elgondolkodtatja az olvasót a morális kérdésekről is.
A szellemjárás és rejtélyek köré fonódó történetben Lubomirszky előljáró szerepet vállal az özvegy asszony férjének elszállításában, miközben nem rejti véka alá érzéseit az asszony iránt, aki azonban visszautasítja közeledését. A temetési szertartás során az előljáró ismét közel próbál kerülni az özvegyhez, és hazakíséri.
A történet kísérteties fordulatot vesz, amikor megérkezve az özvegy házához, Kaszperek kísértete ül az asztalnál, étkezés közben. A szellem megjelenése hamar hírverést kap, a cselédség már úgy terjeszti a történetet, hogy a kísértet fordítva ült a lóra és vágtatott el. Lubomirszkyt mélyen megviseli a látvány, és még betegebb lesz, amikor a kísértet személyesen jelenik meg nála, átadja neki a 700 arany adósságát, és fenyegetéssel sújtja: megfojtja, ha még egyszer feleségére néz.
A kísértet már nappal is felbukkan, és a templomban összegyűlt embereknek hirdeti, hogy kifizette adósságát, most már neki kellene fizetniük. A közösség tagjai megrettennek, és sorban járulnak az özvegyhez, hogy rendezzék tartozásaikat. Ezzel szemben Strang inspektor szkeptikus az egész történettel kapcsolatban, és azt gyanítja, hogy Kaszperek valójában életben van, és hamis aranyakat ver valahol. Strang és emberei elindulnak Lublóba, hogy leleplezzék az átverést.
A rejtélyes események során a helyi közösség összegyűlt Kaszperek Mihály hamvasztására, abban a hitben, hogy ezzel véget vetnek kísértetjárásának. Azonban, még a máglya hamvai mellett is, a kísértet megjelent az egyik tetőn, ami további félelmet és zavart keltett az emberekben. Kozanovich Felicián, a helyzetet megoldandó, rálőtt a kísértetre, de Kaszperek ellovagolt, sebesülten segítséget kérve feleségétől.
Strang nyomozó számára egyre világosabb, hogy bár Kaszperek meghalt, valaki más lépett a helyébe. A nyomok a Kaszperek házába vezették, ahol Strang egyenesen a padlásra ment, feltételezve, hogy Kaszperek Mária ott rejtegeti a sebesültet. A sértett azonban már elmenekült, a nyomozó csupán a nyomait találta meg.
A nyomozás során Strang Fajor pincemesterhez fordult, aki meglepő információkkal szolgált a múltból. Elmondása szerint Kaszperek Mihály fél áron adta a bort Csenyiczkynek, mert vonzódott annak feleségéhez. A pincemester továbbá azt is állította, hogy amikor Csenyiczky felesége fiúgyermeket szült, a gyermek feltűnően hasonlított Kaszperekre. Ez az információ új dimenziókat nyitott a már így is bonyolult ügyben, és újabb kérdéseket vetett fel a történtek mögötti igazság kapcsán.
Pawlovszky és Lubomirszky a kísértetjárás megszüntetése érdekében felkeresték Pirityi Pannát, a helyi boszorkányt, hogy tanácsot kérjenek tőle. A boszorkány javaslata szerint a kísértet visszajárásának oka, azaz a szép Kaszperekné megszüntetése szükséges a probléma megoldásához, mégpedig úgy, hogy megölik. Kozanovich Felicián erre az uralkodótól kért engedélyt Kaszperekné lefejeztetésére, de ezt nem kapta meg; helyette azt javasolták, hogy a nőt egy csak az uralkodó által ismert zárdába szállítsák.
Eközben Strang inspektor tovább nyomozott az ügyben. Csernyiczky Mihályhoz látogatott el, hogy többet tudjon meg az eseményekkel kapcsolatos szerepéről, de csak az asszonyt találta otthon, aki azt állította, hogy régóta nem látta férjét. Információt nem tudott kiszedni belőle, ezért távozott, de ekkor egyik emberével összefutott, aki azt állította, hogy a kísértet éppen a Csernyiczky házba ment be. Amikor visszamentek, a kísértet már nem volt ott, Csernyiczky asszonyt azonban felakasztva találták, de még időben le tudták szedni. A ház pincéjében pedig felfedezték a hamis pénzverdát is, ami újabb fordulatot adott az ügynek.
A Kaszperev családi házat a rendőrség és a helyi munkások együttműködésével rövid idő alatt földdel tették egyenlővé, miután az asszonyt biztonságba helyezték és kocsiba tették. Azonban, amikor a kísértet, visszatérve, szembesült a pusztítással, bosszúból megpróbálta felgyújtani a várost, és részben sikerült is neki.
Eközben Strang inspektor megtudta, hogy Kaszperekné a bozlácsnyai kolostorban rejtőzik. Kora reggel maga a király tett látogatást a kolostorban, ahol Strang is megjelent, és beszámolt az uralkodónak a helyzet súlyosságáról. Elmagyarázta, hogy Csernyiczky Mihály tisztában volt azzal, hogy féltestvérei, és tudta, hogy Kaszperek elvette szerelmét, Jablonszka Máriát.
További érdekesség, hogy Csernyiczky már 16 éves korában egy cirkuszi lovas artistanővel szökött meg Milánóba, ahol megtanulta hátrafelé lovagolni, és ezzel a trükkel rémisztgette a lublóiakat. Megdöbbentő módon a két féltestvér külsőleg teljesen egyforma volt, ami lehetővé tette számára, hogy az embereket meggyőzze: ő maga Kaszperek kísértete.
Miután apja elhunyt, Csernyiczky már nem tudott könnyedén hamis aranyakat kicserélni, ezért Kaszperek kísértetének álcázva magát, hamis pénzzel törlesztette adósságait, miközben az adósaitól igazi pénzt követelt vissza. A király beleegyezett Csernyiczky elfogásába, és egy rövid kísértetjáték után a bozlácsnyai kolostor melletti ösvényen bukkantak fel Csernyiczky és a szép Kaszperekné. Próbáltak menekülni, de a katonák útjukat állták és elfogták őket.
Csernyiczky végül a királyi ítélet alapján lefejezést szenvedett. Jablonszka Mária sorsa azonban kevésbé világos; információk szerint valószínűleg a király ágyasa lett. Az események különös fordulatot vettek, és további részletek várnak még felfedezésre a történetben.
Mikszáth Kálmán: Kisértet Lublón olvasónapló
Olvasónaplóm:
- Olvasónaplók
- 1-2. osztályos kötelező olvasmányok
- 3-4. osztályos kötelező olvasmányok
- 5. osztályos kötelező olvasmányok
- 6. osztályos kötelező olvasmányok
- 7. osztályos kötelező olvasmányok
- 8. osztályos kötelező olvasmányok
- 9. osztályos kötelező olvasmányok
- 10. osztályos kötelező olvasmányok
- 11. osztályos kötelező olvasmányok
- 12. osztályos kötelező olvasmányok
- 1-4. osztály kötelező olvasmányok
- 5-8. osztály kötelező olvasmányok
- 9-12. osztály kötelező olvasmányok
- Ajánlott olvasmányok
- Elemzések – Verselemzések
- Versek gyerekeknek