Steve Berry: A püspök embere olvasónapló

Steve Berry: A püspök embere olvasónapló
Steve Berry: A püspök embere olvasónapló

Steve Berry (1955) amerikai író, egyetemi tanár és korábbi ügyvéd, aki a New York Times bestseller szerzője. Olyan világhírű művek fűződnek a nevéhez, mint a Nagy Károly nyomában, A velencei árulás, Az Alexandria link, A Templomosok öröksége vagy A borostyánszoba. Könyvei már 40 nyelven megjelentek, és 50 országban arattak sikert.

A Cotton Malone-sorozat eddig megjelent kötetei: A templomosok öröksége, Alexandria link, A velencei árulás, Nagy Károly nyomában, Vérbosszú Párizsban, A császár sírja, A Jefferson-kód, A királyi fortély, Lincoln-mítosz, Veszedelmes hazafiak, A tizennegyedik gyarmat, valamint Az elveszett parancs.

Steve Berry: A püspök embere olvasónapló

Berry regényeiben mindig valamilyen misztikus, titokzatos történelmi háttér áll a cselekmény mögött. Ezúttal azonban a tizenharmadik Malone-könyvben egy sokkal közelebbi, még friss emlékű eseményt helyez a középpontba. A történet hátterét ezúttal Amerika egyik legmeghatározóbb politikai merénylete, ifjabb Martin Luther King elleni gyilkosság adja.

A regény elején Berry bemutatja a fiatal Malone-t, megismerhetjük, miként találkozott először Stephanie Nelle-vel, és hogyan vált a Magellán ügyosztály ügynökévé. Visszatekintünk tizennyolc évvel korábbra, amikor Stephanie Nelle megkeresi Malonét egy különleges és nagyon fontos üggyel. A floridai partok közelében elsüllyedt kubai hajóból kell felhozni egy rendkívül ritka, 1933-as veretű, Kétfejű sas érmét, ami a történet kezdeti, látszólag jelentéktelen részlete lesz. Malone azonban hamarosan egy olyan ügybe keveredik, amely, ha igaznak bizonyul, alapjaiban változtathatja meg a történelmet.

Malone hamar ráébred, hogy két egymással szemben álló erő játszadozik vele, és ő csupán egy apró eszköz a hatalom kezében. Az Igazságügyi Minisztérium és az FBI ügynökei versengve próbálják megszerezni a titkos ládikát, amely ifjabb Martin Luther King folyamatos megfigyelésének és meggyilkolásának dokumentumait rejti. Ez volt Cotton első megbízása, amelyet most először az ő szemszögéből ismerhet meg az olvasó. Nemcsak a dokumentumok részleteibe nyerhetünk bepillantást, hanem az FBI sötét titkairól is képet kapunk.

Közismert történelmi tény, hogy az FBI akkori mindenhatónak számító vezetője, J. Edgar Hoover mély gyűlölettel viseltetett ifjabb Martin Luther King iránt. Berry részletes és pontos ábrázolással mutatja be az események előzményeit, különösen azt, ami 1968. április 4-én, King meggyilkolásának napján történt. Az izgalmas, feszült történet gazdag háttérinformációival hitelesen jeleníti meg az eseményeket.

Átélhető és megrázó olvasni a merényletről. James Earl Ray magányos merénylőként van feltüntetve, azonban nincs egyértelmű, bizonyító erejű dokumentum erre vonatkozóan; ezúttal is egy nagyon valószínű, de elméleti magyarázatot kapunk. Soha nem derült ki, hogy az összeesküvés-elmélet mögött állna valós alap, ugyanakkor szinte lehetetlen, hogy Ray egyedül követte volna el a gyilkosságot. A múlt feltárása veszélyes vállalkozás, új bizonyítékok alapján új elméleteket gyártani kockázatos.

Talán jobb lenne hagyni a múltat nyugodni, hiszen azt már nem lehet megváltoztatni. De mi változott azóta? Hogyan alakultak volna a világ eseményei másképp? Ez az örök rejtély marad. Ahogy a Kennedy-gyilkosság kapcsán is, továbbra is kérdés, ki állt valójában a gyilkosság mögött, ki volt az, aki elrendelte King likvidálását. A regény remek hangulati képekkel idézi meg az 1960-as évek Amerikáját és annak szellemiségét. Fontos megjegyezni, hogy a történet elsősorban King életének utolsó évére fókuszál. Hoover élete és hatalma pedig önmagában is megérne egy külön történetet.

Berry mesterien ötvözi a történelmi tényeket saját kitalált elemeivel. Számos apró részletet tisztáz és részletesen kifejt a szerzői utószóban, amelyet ezúttal is érdemes elolvasni. Hiteles és könnyen olvasható történetet alkot, amivel tiszteleg King emléke és szellemisége előtt. A regény az amerikai gyilkosság 50. évfordulója idején jelent meg az Egyesült Államokban. Berry rutinosan szövi a cselekmény fonalait, és azon írók közé tartozik, akik valóban képesek szórakoztatni az olvasót. Egyben arra is ösztönzi az olvasót, hogy frissítse történelmi ismereteit, és mélyebben utánajárjon a merényletnek és annak hátterének. Malone nyomozása nemcsak Washington D.C.-ben zajlik, hanem egészen Disney Worldig is elkalandozik.

A „Püspök embere” végig fenntartja a feszültséget, rendkívül hiteles és szinte provokatív hangvételű történet. Véleményem szerint a legjobb Malone-kötetek között a helye. Tökéletes kikapcsolódást és kiváló stílusban megírt szórakozást nyújt Berry.

Steve Berry: A püspök embere olvasónapló

Olvasónaplóm:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük